U utorak, 30. kolovoza 2022. održan je posljednji sastanak kardinala i pape Franje u Novoj dvorani Sinode kako bi razmotrili apostolsku konstituciju „Praedicate Evangelium“
U utorak, 30. kolovoza 2022. održan je posljednji sastanak kardinala i pape Franje u Novoj dvorani Sinode kako bi razmotrili apostolsku konstituciju „Praedicate Evangelium“. Dan ranije radni dio je održan po jezičnim skupinama te se promišljalo o laicima na čelu dikasterija. U 17.30 Sveti Otac predvodi misu u bazilici svetog Petra.
Formacija osoblja, duhovnost Kurije te iznad svega, pitanje laika i njihove moguće uloge na čelu pojedinih dikasterija bile su teme o kojima se promišljalo i raspravljalo tijekom sastanka kardinala s Papom o apostolskoj konstituciji „Praedicate Evangelium“.
Rad u skupinama
Jučer, nakon Papinog pozdrava na početku rada, nakon kojeg je uslijedio kratki govor dekana Kardinalskog zbora kardinala Giovannija Battiste Rea, u Novoj dvorani Sinode okupilo se gotovo 200 kardinala, patrijaraha i odgovornih u Državnome tajništvu te su se sastali u jezičnim skupinama u kojima su iznesena pitanja, ideje i tražila pojašnjenja. Održana je i plenarna sjednica.
Tema laika
Glavna tema, kao što je već spomenuto, bila je tema o laicima u vodećim ulogama. Podsjećamo, 10. točka „Praedicate Evangelium“ - dokumenta objavljenog 19. ožujka i na snazi od 5. lipnja – kaže kako je svaki kršćanin, na temelju krštenja, misionar-učenik u onoj mjeri u kojoj je pronašao Božju ljubav u Kristu Isusu. To se ne može zanemariti u ažuriranju Kurije, čija reforma stoga mora uključivati sudjelovanje laika, također u funkcijama upravljanja i odgovornosti.
Već tijekom konferencije za novinare povodom predstavljanja konstitucije, 21. ožujka, neki govornici, uključujući i novoimenovani kardinal Gianfranco Ghirlanda, osvrnuli su se na to pitanje ističući da postoje dikasteriji u kojima je zgodno da na čelu budu laici.
Primjer je Dikasterij za laike, obitelj i život koji, prema riječima kanonista, pokriva područja koja laici „žive“ i u kojima „imaju iskustva“. „Ne postoji utvrđena ograničenja“, rekao je kardinal Ghirlanda. U isto vrijeme, dodao je, u slučaju sudova, „Konstitucija ne ukida Zakonik kanonskog prava, koji propisuje da su u stvarima koje se tiču klerika oni ti koji sude... Crkva i dalje ima hijerarhiju. Ona ne eliminira funkciju svećenika ili biskupa, to ovisi o različitim situacijama“.
Na pitanje, koje se pojavilo tijekom rada, zatraženo je više studija u atmosferi mirnog sučeljavanja.
Kardinal Lojudice: Usklađene ideje
Kako je rekao kardinal Paolo Lojudice, nadbiskup Siene, za Vatican News: „Kada se radi u malim skupinama, lakše je međusobno sučeljavanje i dijalog. Riječ je, kao što znamo, o otvorenom i mirnom sučeljavanju o novoj konstituciji, a posebno o njenoj primjeni, o tome kako ju provesti u praksi. U skupinama, više od novih elemenata, neke su ideje usklađene... Moguće je da postoje neki dijelovi koji pomažu razumjeti neke elemente koji su manje jasni, manje očiti, posebno koji se odnose na prisutnost laici čak i u najvišim pozicijama dikasterija. To su otvorena vrata za koja se nadamo da se mogu prijeći na najbolji mogući način".
Poslanje i misionarstvo
Kardinal Lojudice govori o „izvrsnoj“ atmosferi unutar Nove dvorane Sinode i opisuje susret kao početnu točku: „Vremena su nužno duga za provedbu reforme. Papa brine i brinuo se od početka, to je jedna od osovina pontifikata... Mislim da ćemo prije ili kasnije doći do jedne drugačije svijesti, gdje je sve poslanje i misionarstvo, pa i, može se činiti paradoksalno, sami uredi Kurije“.
Kardinal Dolan: „Poučan susret“
Nadbiskup New Yorka, kardinal Timothy Dolan, govori o „lijepom iskustvu“ i „izvanredno poučnom“ susretu. „Razgovaramo kao prijatelji, kao braća, s neizmjernim milosrđem i dubokom ljubavlju prema Crkvi, o vrlo praktičnim stvarima“, rekao je kardinal novinarki Vatican News-a Debori Castellano Lubov. Kako je rekao njujorški nadbiskup: „Drago mi je da se to dogodilo, željno se iščekivalo“.
Izvor: KTA
Objavljeno: 30.kolovoza 2022.