Petnaesti međunarodni znanstveni simpozij crkvenih pravnika, na temu „Administrativno kanonsko pravo u teoriji i praksi“,održao se 14. i 15. listopada 2022. godine u Vodicama
Petnaesti međunarodni znanstveni simpozij crkvenih pravnika, na temu „Administrativno kanonsko pravo u teoriji i praksi“,održao se 14. i 15. listopada 2022. godine u Vodicama. Pod sponzorstvom Hrvatske biskupske konferencije, Simpozij je organiziralo Hrvatsko kanonističko društvo u suorganizaciji Šibenske biskupije te Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, izvijestili su iz HKD-a.
Nakon svečanog otvaranja, prvog dana Simpozija održana su predavanja: Pojmovno određenje i karakteristike „administrativnoga kanonskog prava“ (dr. sc. Alan Modrić, Rim); Administrativno kanonsko pravo u Crkvi u Hrvatskoj: stanje i perspektive (dr. sc. Slavko Zec, Rijeka); Dodirne točke administrativnog prava Crkve i hrvatskoga upravnog prava (dr. sc. Frane Staničić, Zagreb); Upravni akti općega kanonskog karaktera: opće odluke i upute (dr. sc. Lucija Boljat, Zagreb); Gli atti amministrativi singolari. Norme comuni (cann. 35-47) (dr. sc. Matej Pavlič; mr. sc. Gregor Rogelj, Ljubljana).
U poslijepodnevnim satima sudionici Simpozija obišli su grad Šibenik, među ostalim posjetili su Hrvatsko nacionalno svetište sv. Nikole Tavelića, gdje ih je srdačno dočekao gvardijan i rektor Svetišta, fra Josip Ivanović. Prvi dan Simpozija završio je euharistijskim slavljem u katedrali sv. Jakova koje je predvodio mons. Tomislav Rogić, biskup šibenski. U prigodnoj homiliji, mons. Rogić poručio je da smo svi „jednako pozvani otvoriti uši srca i oči duše za Kristovo evanđelje, za Božju Riječ. Jer u protivnom, ostat ćemo na slovu zakona i bojim se proći gore nego li u Starom zavjetu, gdje se govori o srdžbi Božjoj i odmazdi“.
Pronaći Božji naum, predodređenje, volju Božju „može se samo po poslušnosti i u poniznosti. To je na početku bilo prekršeno po neposluhu i oholosti, a povraćeno po poslušnosti do smrti na križu. Nuđeni su savezi, zakoni, zapovijedi, propisi, uvijek iznova pred čovjekom stoji izbor, poslušati, prihvatiti, biti uvjeren da je to pravi put u sreću, u život, u ostvarenje i vječnost, ili nastaviti po svome mimo zakona, mimo saveza, mimo dobivenih obećanja i ponuđenog cilja“. Osvrnuvši se na svetopisamske tekstove čitane na misnom slavlju, istaknuo je da nas Isus „želi osloboditi. Kaže to s nevjerojatnim uvodom koji već tješi: A kažem vama, prijateljima svojim: ne bojte se onih koji ubijaju tijelo, a nakon toga nemaju više što učiniti. Pokazat ću vam koga vam se bojati: onoga se bojte koji pošto ubije, ima moć baciti u pakao. Da, velim vam, njega se bojte! Uklonite, odbacite krive strahove koji vas zavode i ravnaju vašim postupcima, a odvode vas u vječnu propast“. Naglasio je da sedmi dar Duha Svetoga, strah Božji, znači „čuvati istinu, pravednost, živjeti bez tajni koje moram skrivati – ako baš hoćete: živjeti po Zakonu – čuvati naklonost Božju u svome životu. Ne umanjiti je svojim postupcima, odlukama, krivim izborima. A to znači živjeti u milosti Božjoj“. U Božjoj blizini „ne mogu opstati ni laž, ni skrivanje, niti ikoje licemjerje, niti kakav kvasac farizejski. Ostaje izbor na nama da živimo, da budemo na hvalu slave njegove! Možda nam onda ne bude trebalo toliko paragrafa“, zaključio je biskup Rogić.
Tijekom drugog dana Simpozija održano je pet predavanja: Biskupijska kurija: središnje upravno tijelo biskupije (mr. sc. Marko Kovač, Zagreb; mr. sc. Ivan Rak, Varaždin); Službe i figure biskupijske kurije prema Zakoniku iz 1983.(dr. sc. Ivica Ivanković Radak, Subotica; dr. sc. Zdenko Ilić, Đakovo); Redovnička kurija i upravljanje ustanovom ili družbom (dr. sc. Dijana Mihalj, Split; mr. sc. Katarina Dunatov, OSB, Montecassino); Župni ured – kanonsko javnobilježničko mjesto (dr. sc. Ilija Marković, Sarajevo); Kršenje propisa o zaštiti osobnih podataka u crkvenoj administraciji: kazne za pravnu osobu (dr. sc. Marija Đuzel; dr. sc. Ivan Vukušić, Split).
Održan je također okrugli stol s temom „Hrvatska biskupska konferencija, Pravilnik o crkvenim maticama i drugim uredskim knjigama dvadeset godina nakon donošenja: izazovi biskupijskoj kuriji i župi“, na kojem su izlagali dr. sc. Marija Džinić iz Zagreba, mr. sc. Krešimir Mateša iz Šibenika, dr. sc. Ilija Dogan iz Đakova te dr. sc. Klara Ćavar iz Zadra.
Nakon predavanja uslijedila je dinamična rasprava tijekom koje su sudionici iznijeli problematiku iz prakse vođenja župne administracije.
Simpozij je zaključio mons. Tomislav Rogić, šibenski biskup, prigodnom riječi i molitvom.
Izvor: KTA
Objavljeno: 16.listopada 2022.