Po izrazito toplom vremenu mnoštvo Sarajlija okupilo se 1. studenoga na groblju Stup u istoimenom sarajevskom prigradskom naselju, gdje su uz grobove svojih pokojnih proslavili svetkovinu Svih Svetih, donosi nedjelja.ba
FOTO: Dražen Kustura
Uz suslavlje stupskog župnika preč. Miroslava Ćavara, župnika u Novom Gradu vlč. Željka Vlajića, župnika u Novom Sarajevu vlč. Dražena Kusturu te župnog vikara na Stupu vlč. Marina Babića, misno slavlje predvodio je vlč. Josip Vajdner, urednik Katoličkog tjednika i župnik u Briješću.
Uvodeći u svetu misu podsjetio je na sadržaj svetkovine Svih svetih te potaknuo nazočne da se osvrnu oko sebe i nastoje prepoznati tragove svetosti koje su ostavile prošle generacije.
Istu je misao nastavio u propovijedi kada je najprije uputio na pojam svetosti te podsjetio na tri sastavnice Svete Crkve: putujuću, trpeću i proslavljenu. Objasnio je kako svetost nema veze s magijom nego je riječ o "vojevanju" - duhovnom boju u službi dobra, "najprije u samome sebi - protiv grijeha, a potom i u javnom očitovanju vjere i širenja kraljevstva nebeskog".
Ukratko prikazavši povijest nastanka svetkovine Svih svetih, naglasio je kako je zadatak današnjih katolika ostaviti jasne tragove svetosti budućim pokoljenjima. "Hrvatski katolički puk u Bosni i Hercegovini uistinu je rijetko kada živio u politički naklonjenim režimima. Uvijek se morao boriti za golu egzistenciju. Kada se pitamo kako je preživio, nalazimo da to nije zahvaljujući vojnoj ili ekonomskoj sili niti stranim vladarima. Preživjeli su zato što su među njima živjeli svetci... I danas će naš narod preživjeti i opstati ako među nama bude svetaca", poručio je vlč. Vajdner.
Na kraju svete mise nazočnima je predložio "zadatak": pronaći među svim pokojnima one za koje mogu kazati da su sveti te prepoznati koje bi to njihove odlike bile za nasljedovanje danas.
Spomenimo da su prije i poslije svete mise moljena opijela uz grobove pokojnika te su mnogi neobično toplo vrijeme iskoristili i za međusobno druženje.
Inače, groblje Stup pripada župi Uznesenja Blažene Djevice Marije, u istoimenom sarajevskom naselju, a iako se sa sigurnošću ne može kazati otkada se katolici ovdje ukopavaju, ono najvjerojatnije datira prije 1710. kada je na ovom prostoru bila uspostavljena župa s Gospinom kapelicom.
Izvor: KT
Objavljeno: 01.studenoga 2022.