Na misi slavljenoj na Bahreinskom nacionalnom stadionu u Awaliju, 5. studenog, Papa je govorio o Isusovoj moći; naglasivši kako ljubav prema svima, pa i prema protivnicima, prekida lanac zla i gradi svijet braće.
Foto: Vatican News
Treći dan Papina pohoda Bahreinu, 5. studenog započeo je misom na nacionalnom stadionu u Awaliju, koju je papa Franjo slavio za mir i pravednost. Na euharistijskom slavlju je sudjelovalo oko 30 000 ljudi pristiglih iz četiri zemlje Apostolskoga vikarijata Sjeverne Arabije, koji obuhvaća Bahrein, Kuvajt, Katar i Saudijsku Arabiju, ali i iz drugih zemalja Perzijskoga zaljeva i drugih područja. Sveti im se Otac obratio izražavajući naklonost i blizinu opće Crkve. „Crkva vas gleda i grli, voli i hrabri“, rekao je.
U prigodnoj propovijedi istaknuo je da što se više traži moć, to je više ugrožen mir. Kristova moć je naprotiv ljubav. Veličina njegove moći ne služi se snagom nasilja, nego slabošću ljubavi. Isus daje čovjeku moć ljubavi, da ljubi u njegovo ime, da ljubi kao što je On ljubio. Ali, kako primijeniti tu moć? Na bezuvjetan način; ne samo kada stvari idu dobro i kada osjećamo da volimo, nego uvijek (...) Prije svega, Isus nas poziva da uvijek volimo, odnosno da uvijek ostajemo u njegovoj ljubavi, da ju njegujemo i prakticiramo bez obzira na situaciju u kojoj živimo (...) On zna kako u našim odnosima postoji svakodnevna borba između ljubavi i mržnje; i da i u nama, svakoga dana, dolazi do sukoba između svjetla i tame, između brojnih nakana i želja za dobrim i one grješne krhkosti koja nas često obuzima i uvlači u djela zla“, posvijestio je poglavar Katoličke Crkve, prenosi Vatican News.
Osim toga, rimski biskup istaknuo je da Isus pati vidjevši u naše dane, u brojnim dijelovima svijeta, očitovanje moći koje se hrani ugnjetavanjem i nasiljem, koje želi povećati vlastiti prostor smanjujući tuđi, namećući svoju prevlast i ograničavajući temeljne slobode ugnjetavanjem slabih. „Isusov je prijedlog stoga iznenađujući i smion. Isus traži od nas da ostajemo uvijek, vjerni, u ljubavi, unatoč svemu, čak i pred zlom i neprijateljem (...) Isus predlaže nešto novo, drugačije, nezamislivo, nešto svoje (...) Gospodin od nas traži da pođemo od sebe, da počnemo konkretno i hrabro živjeti opće bratstvo, ustrajući u dobru čak i kada primamo zlo, prekidajući uvojnicu osvete, razoružavajući nasilje, demilitarizirajući srce (...) Tko nasljeduje Kneza mira mora uvijek težiti miru. I mir se ne može ponovno uspostaviti ako se na neku ružnu riječ odgovori još ružnijom; ako nakon jednoga udarca uslijedi još jedan. Ne, potrebno je, naprotiv, 'razminirati', prekinuti lanac zla, prekinuti uvojnicu nasilja, prestati gajiti ljutnju, prestati žaliti se i samosažaljevati. Potrebno je uvijek ostati u ljubavi (...) Kako bismo bili Očeva djeca i gradili svijet braće, pravi je izazov naučiti voljeti svakoga, čak i neprijatelja (...) To zapravo znači odlučiti se ne imati neprijatelja, ne vidjeti u drugomu prepreku koju valja prevladati, nego brata i sestru koje treba voljeti“, posvijestio je Papa.
Poručio je kako je ljubav najveći dar, a primamo ga kada dajemo mjesta Gospodinu u molitvi, kada prihvaćamo njegovu prisutnost u njegovoj Riječi koja nas preobražava i u revolucionarnoj poniznosti njegova razlomljenoga kruha.
Spomenimo kako je riječ o jubilarnom 40. apostolskom putovanju pape Franje izvan Italije, tijekom kojeg svoj naglasak posebno stavlja na zajedništvo, bratstvo i uspostavu trajnog mira.
Izvor: KT
Objavljeno: 6.studenoga 2022.