Hodočasnike je predvodio gvardijan i župnik s Petrićevca, fra Domagoj Šimić, a petrićevačkim župljanima pridružili su se i župljani župa Trn, Barlovci, Trapisti i Pohoda BDM.
Župa Petrićevac organizirala je 5. studenoga hodočašće u jedno od najstarijih i najpoznatijih marijanskih svetišta u Bosni i Hercegovini, u Olovo, izvijestila je mrežna stranica Franjevačkog samostana Petrićevac.
Olovo, mali gradić udaljen svega 50-ak km od Sarajeva, dobio je ime po nalazištima olovnih ruda na tom području. Poznat je po svetištu Gospe Olovske i tradicionalno se posjećuje u provinciji Bosne Srebrene na 1. svibanj (početak svibanjske pobožnosti), Veliku Gospu (Uznesenje BDM), Malu Gospu (rođenje BDM), i zadnji tjedan u listopadu (dan sjećanja na obnovitelja crkve fra Luju Zloušića). Pored toga, svetište je cijelu godinu otvoreno za sve hodočasničke grupe.
Crkva i samostan u Olovu spominju se već u 14. stoljeću. U samoj crkvi su se nalazile dvije slike, ona iznad oltara koja prikazuje Uznesenje Blažene Djevice Marije i druga, čudotvorna, koja prikazuje Bogorodicu s preklopljenim rukama ispod prsa, s djetetom na krilu.
Od posebnog je značaja da je prvobitna crkva bila zapaljenja 1704. godine, a fratri i vjernici otjerani. U tom požaru su nestale i te dvije slike, te sadašnje predstavljaju kopije čuvane u Iloku. Posebnost slike iznad oltara je da se jedno vrijeme nakon Iloka čuvala i na Petrićevcu prije nego je vraćena u Olovo. A kopiju čudotvorne Gospe izradio je čuveni bosanskohercegovački akademski slikar Gabrijel Jurkić.
Olovo je mjesto mira, u prirodi, koje posjećuju i muslimani i pravoslavci. Od same crkve se pruža pogled i na džamiju i na pravoslavnu crkvu dajući uvid u šarolikost i multikonfesionalnost Bosne i Hercegovine.
Katolici su s ovog područja prognani i iseljavani nekoliko puta: za vrijeme Osmanskoga carstva, Bečkoga rata, zadnjega rata i dr. Broj katolika danas u Olovu iznosi manje od 10, a svetište pripada župi Vijaka. Trenutno svetištem upravlja čuvar svetišta fra Ilija Božić.
Nakon misnoga slavlja u Olovu, hodočasnici su se uputili u Kraljevu Sutjesku gdje su posjetiti jedan od 3 najznačajnija samostana Bosne i Hercegovine. Tu ih je dočekao vikar samostana fra Vjeko Eduard Tomić koji je ukratko predstavio samostan i prekrasnu crkvu, a zatim su se svi uputili u obilazak muzeja.
Ovom prigodom su se svi malo bolje upoznali s radom i djelima fra Matije Divkovića, ocem bosanske književnosti.
Hodočasnike je predvodio gvardijan i župnik s Petrićevca, fra Domagoj Šimić, a petrićevačkim župljanima pridružili su se i župljani župa Trn, Barlovci, Trapisti i Pohoda BDM.
Izvor: KTA
Objavljeno: 6.studenoga 2022.