icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

Unese su nove vatikanske odredbe i donesena nova liturgijska obogaćenja!

phpThumb cache ktabkbih.net src4920fe7958e816f990c49abfb9f65b06 par237e4a9ca0b8b807a10bf3329368f378 dat1667910919

Na prvoj stranici omota kao i do sada nalaze se slike dviju katedrala – prvostolnice u Sarajevu i stolne crkve u Banja Luci, a na zadnjoj stranici omota nalazi se slika Sinode 2021.-2023.

Direktorij Vrhbosanske nadbiskupije za sljedeću liturgijsku godinu 2022./2023. izišao je iz tiska. On u cijelosti uređuje euharistijska slavlja i liturgiju časova u Vrhbosanskoj nadbiskupiji i u biskupijama koje ga koriste. Ovim Direktorijem, koji je vlasništvo Vrhbosanske nadbiskupije, koriste se nad/biskupije: Vrhbosanska nadbiskupija, Banjolučka biskupija i Vojni ordinarijat u BiH.

Direktorij je pripremljen prema: Općem rimskom kalendaru Katoličke Crkve za liturgijsku godinu 2022./2023., 3. tipskom izdanju Rimskog misala, Nacionalnom liturgijskom kalendaru Biskupske konferencije BiH, vlastitostima svih nad/biskupija koje ga koriste, uz pristigle nove odredbe i sadržaje nadležnih vatikanskih tijela.

S obzirom na liturgijsko-tehničko uređenje i ove godine napravljen je dodatni korak vezano na slaganje blagdanskih slavlja, prema pravilu prednosti, i njihove pripadajuće liturgijske boje prema stupnjevima liturgijskih slavlja, a kojih se svi trebaju držati.

I dalje ostaje problem činjenice kako neki korisnici ovog i drugih direktorija postavljaju pitanja vezanih za izbor Gospodnjih i svetačkih slavlja, stupnja njihova slavlja (svetkovina, blagdan, obvezni ili neobvezni spomendan) kao i čitanja euharistijskih slavlja prema važećim lekcionarima na hrvatskom jeziku. Komentar je bio kako se navedeno „razlikuje“ u aktualnom Direktoriju Vrhbosanske nadbiskupije od rimskog misala i lekcionara na hrvatskom jeziku, a koji se još uvijek koriste na nekim mjestima Crkve u Hrvata. S obzirom na obvezu izbora liturgijskog slavlja, misnog obrasca i liturgijskih čitanja, jedino mjerilo je važeći direktorij, koji je pripremljen prema aktualnim liturgijskim odredbama opće i mjesnih Crkava, a ne „odredbama“ davno tiskanih misala i lekcionara na hrvatskom jeziku. Poznato je kako se u lijepom broju liturgijskih prostora Crkve u Hrvata još uvijek ne koriste aktualna, nego čak prva izdanja spomenutih liturgijskih knjiga na hrvatskom jeziku, a koje su tiskane još početkom provedbe liturgijske konstitucije II. vatikanskog sabora sedamdesetih godina prošlog stoljeća.

Isto tako brojna su mjesta svetopisamskih tekstova, poglavito u važećim lekcionarima na hrvatskom jeziku, a koja se razlikuju od tipskih vatikanskih izdanja na latinskom jeziku važećih misala, lekcionara i drugih liturgijskih knjiga. Tijekom minuloga vremena došle su brojne promjene kroz nove rimske odredbe s obzirom na Opći rimski kalendar ili kroz odredbe naših nad/biskupa s obzirom na Nacionalni kalendar Biskupske konferencije BiH kao i prijevodima Svetog pisma poglavito Novog zavjeta, a koji su trebali biti uneseni posebno u važeće lekcionare, ali i u druge liturgijske knjige.

Vrijeme nakon II. vatikanskog sabora, po uzoru na židovski blagdani kalendar, obogatilo je rimsku liturgiju tako da sve nedjelje i svetkovine počinju predvečerjem prethodnoga dana tj. zalaskom sunca. Često puta nastaje neprihvatljivi liturgijski raskorak u slavljenju mise s moljenjem prve večernje Božanskog časoslova, poglavito po našim odgojnim zavodima i samostanima u kojima se zajednički moli časoslov i spaja s euharistijskim slavljem. Naime, uzima se misni obrazac dana i prva večernja od nastupajuće nedjelje odnosno svetkovine ili zbog liturgijske „lagodnosti“ nelistanja uzima se misni obrazac spomendana, a časoslov od dana. Isti je problem moljenja pokojničkog časoslova u dozvoljeno/nedozvoljeno vrijeme, poglavito po našim ženskim samostanima. Rimski direktorij, koji se temelji na Općem rimskom kalendaru, unosio je u svim dosadašnjim izdanjima ovu važnu napomenu. U njemu je na svakom mjestu bilo naznačeno koji se obrazac euharistijskog slavlja (prezidijalne molitve: zborna, darovna i popričesna) uzima ujutro, a koji navečer uoči nedjelje i svetkovine. I zato od prije nekoliko godina i u Direktoriju Vrhbosanske nadbiskupije unesena je i ova liturgijska odredba, a što je za molitelje Božanskoga časoslova činjeno od početka njegova izlaženja. Ista trebaju pomoći svima koji slave ili sudjeluju u euharistijskom slavlju na taj dan. Posebna je pomoć svima koji su obvezatni slaviti ili sudjelovati na misi u nedjelje i zapovjedne svetkovine. Lijepi broj biskupskih konferencija i pojedinih nad/biskupija u inozemstvu ovaj problem riješili su tako da su odredili vrijeme početka nedjelje odnosno svetkovine bez obzira na ljetno i zimsko računanje vremena.

U ovaj Direktorij unesene su važeće odredbe koje za sve u Crkvi jednako vrijede bez obzira na mjesto i službu: Opći rimski kalendar za liturgijsku godinu 2021./2022. (vatikanski dokument), 3. tipsko izdanje Rimskog misala (vatikanski dokument) - Crkva u Hrvata još uvijek koristi 2. tipsko izdanje -, Nacionalni liturgijski kalendar Biskupske konferencije BiH (dokument Biskupske konferencije BiH) uz vlastitosti Vrhbosanske nadbiskupije i biskupija koje ga koriste, bez obzira na postojanje od nadležnog vatikanskog Dikasterija odobrenog/neodobrenog vlastitog kalendara. Treba napomenuti da se u sve kalendare (opći, regionalni, nacionalni, biskupijski i redovnički) mogu unijeti samo ona liturgijska slavlja za koje se temeljem zahtjeva dobije odobrenje vatikanskog Dikasterija za bogoštovlje i sakramentalnu stegu.

U Direktoriju crvenom bojom označeni su samo zapovjedni blagdani prema odredbi bosanskohercegovačkih nad/biskupa: sve nedjelje i četiri svetkovine tijekom godine: Božić, Tijelovo, Velika Gospa i Svi sveti. Proizvoljno tumačenje, koje nije utemeljeno na zakonitim liturgijskim odredbama, unosi samo sumnje i nejasnoće među vjernike vezano za obvezu odlaska ne svetu misu. Međutim, pastoralna razboritost i zakonita odgovornost doprinosi liturgijskoj izgradnji.

Direktorij za sljedeću liturgijsku godinu 2022./2023. odobrio je i izdao vlasnik Vrhbosanska nadbiskupija, br. 470/2022. od 27. srpnja 2022. Kao i sve dosadašnje i ovaj Direktorij pripremio je mons. Tomo Knežević, a nakladnik sa svim poslovima slaganja i tiskanja je Medijski centar Vrhbosanske nadbiskupije.

Sve crkvene ustanove u Vrhbosanskoj nadbiskupiji, prema odredbi nadležne nadbiskupijske vlasti, obvezne su nabaviti i koristiti samo važeći Direktorij Vrhbosanske nadbiskupije. Isti će se kao i do sada moći nabaviti preko Nadbiskupskog ordinarijata vrhbosanskog u Sarajevu ili Medijskog centra Vrhbosanske nadbiskupije. Drugi direktoriji ne mogu se koristiti na području Vrhbosanske nadbiskupije, a redovničke obitelji u Vrhbosanskoj nadbiskupiji koristit će vlastiti Direktorij u liturgijskim slavljima samo svoje redovničke zajednice uvažavajući pri tom važeće liturgijske odredbe s obzirom na važeći Opći rimski kalendar, Nacionalni liturgijski kalendar Biskupske konferencije BiH i kalendar Vrhbosanske nadbiskupije.

Na prvoj stranici omota kao i do sada nalaze se slike dviju katedrala – prvostolnice u Sarajevu i stolne crkve u Banja Luci, a na zadnjoj stranici omota nalazi se slika Sinode 2021.-2023.

Izvor: KTA

Objavljeno: 8.studenoga 2022.

Program

09:00 Krunica - nakana (za domovinu Bosnu i Hercegovinu)
09:25 Emisija: Papa s nama/Laudato TV
10:30 Emisija: KKC/p.Mato Anić
11:20 Kontakt emisija: Kava s Radio Marijom/p.Mato Anić
11:45 Rođendani
11:50 Podnevne molitve: Litanije sv.Josipa, molitva sv.Josipu
12:00 Anđeo Gospodnji, srednji čas, molitva sv. Mihaelu arkanđelu, posvetna molitva RM
12:20 Rubrika: Svetac dana i Imendan
12:45 Komentar dnevnog evanđelja
13:05 Rubrika: Dogodilo se na današnji dan /Dražen Janko
13:30 Emisija: Bog te ljubi/Dalibor Jozić
14:30 Informativne minute RM

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu