icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

“Vratimo se provođenju vremena ‘licem u lice’, gledajući jedni druge u oči, igrajući se i grleći se… uz fizički kontakt.”, poručio je o.Bonnin, istaknuvši važnost kvalitetnog druženja u obitelji.

shutterstock-1498646987-1280x0-c-default.jpg
 
Foto: Shutterstock
 
Tragičan slučaj djevojčice koja je preminula snimajući video za TikTok zavio je Argentinu u crno, donosi Bitno net..
 
Dvanaestogodišnja Milagros pronađena je mrtva 13. siječnja u provinciji Santa Fe. Autopsija je utvrdila kako je uzrok smrti “mehaničko gušenje vješanjem”, a prema rezultatima “nema znakova zlostavljanja ili intervencije treće strane”. Njezina smrt ostala je zabilježena na mobitelu, a roditelji, policija i argentinska javnost pitaju se što ju je potaknulo na takav potez, piše Catholic News Agency.
 
Inicijalno se njena smrt povezivala s “blackout izazovom” u kojem je cilj zadržati dah dok se osoba ne onesvijesti. Spomenuta opasna praksa prvi se puta pojavila 2008., rezultirajući smrću nekoliko djece, a 2021. ponovno je postala viralna na TikToku, najpopularnijoj društvenoj mreži među maloljetnicima.
 
Policija je zaplijenila mobitel no do sada na njemu nisu pronađeni dokazi koji bi smrt djevojčice povezali s izazovom na TikToku. Unatoč tome, istražitelji će analizirati Milagrosinu povijest aktivnosti na društvenim mrežama.
 
Lokalni mediji ranije su, citirajući članove obitelji, izvijestili kako su Milagros na izazov nagovorili prijatelji iz razreda putem videopoziva, no istražitelji na uređaju nisu pronašli nikakve tragove da se videopoziv zaista odvio.
 
Na slučaj se, u razgovoru za ACI Prensu, izdanje Catholic News Agency na španjolskom jeziku, osvrnuo otac Leandro Bonnin, svećenik nadbiskupije nadbiskupije Paraná.
 
“Smatram kako je iznimno važno da nas ovakve priče ‘snažno pogode’, da ih ne doživimo kao tek još jednu vijest”, poručio je argentinski svećenik, upozorivši da tehnologija, premda ima “veliku mogućnost učiniti naš život boljim”, istovremeno dovodi i do “neviđenih rizika”.
 
Stoga “bez namjere da ikoga krivim, pitam se je li primjereno da djeca imaju vlastite mobitele? Jesu li pripremljeni za interakciju na društvenim mrežama? Je li primjereno da ih koriste bez kontrole i nadzora?”.
 
Važnost obitelji i zajedničkog vremena
 
O. Bonnin istaknuto je kako potreba za “pripadanjem” ili “uklapanjem” često stavlja pritisak na djecu: “Djeca moraju znati kako prepoznati granicu koja se ne smije prijeći.”
 
Važno je da djeca “imaju autonomiju reći ‘ne'” te da roditelji rade s djecom kako bi razvila “snažno samopoštovanje, temeljeno na poznavanju samih sebe i otkrivanju vlastite vrijednosti i kvaliteta”.
 
“Od male dobi moraju znati da su jedinstveni, vrijedni, neponovljivi… i da nije potrebno činiti ‘što svi drugi rade’ kako bi bili sretni.”
 
Djeca samopoštovanje i vlastitu vrijednost razvijaju, ako osjećaju da su cijenjena i voljena.
 
“To se najviše prima u obitelji, osobito kada roditelji s njima odluče provesti kvalitetno vrijeme”, rekao je o. Bonnin, također preporučivši redukciju vremena provedenog pred ekranom.
 
“Vratimo se provođenju vremena ‘licem u lice’, gledajući jedni druge u oči, igrajući se i grleći se… uz fizički kontakt.”
 
Uloga Crkve
 
Što se tiče uloge Crkve, svećenik smatra važnim utisnuti djeci u srca sigurnost kako je “vrlo dobro što postoje” te im pobuđivati svijest da su “vrijedna jer su slika i prilika Boga, ne samo zbog onoga što rade niti zbog onoga što postignu, kako se oblače ili izgledaju”.
 
Dodao je kako se nada da obitelji, uz potporu Crkve, mogu stvoriti okruženje pripadanja te situacije i mjesta “gdje su djeca ljubljena i prihvaćena onakva kakva jesu”.
 
Za oca Bonnina važno je ponuditi mogućnost molitve gdje djeca i adolescenti koji se osjećaju sami “mogu otkriti zdravu i snažnu vezu s Bogom Ocem, Isusom kao prijateljem i Duhom Svetim koji ih vodi… s Marijinom ljubavlju”.
 
Za kraj, obrativši se obitelji djevojčice Milagros, poručio je: “U Isusovom srcu možete pronaći olakšanje za svoju bol i primiti milost nade u vječni život za svoju kći. U Isusovu i Marijinu srcu, rađa se čežnja koja vjeruje u Božje milosrđe da ju jednog dana ponovno možete susresti na nebu.”
 
Izvor: Bitno net
 
Objavljeno: 20.siječnja 2023.

Program

01:00 Emisija: Medicinsko - psihološki savjeti/Ana Baotić Bisharat/R
02:00 Rubrika: Upoznajmo Bibliju/R
02:30 Komentar dnevnog evanđelja
03:00 Krunica Božjeg Milosrđa + Litanije Božjem Milosrđu
03:45 Rubrika: 365 dana s Padre Piom/Maja Rotim
04:00 Emisija: U Božjoj prisutnosti nema straha/Davorin Jerkić/R
05:00 Rubrika: Čitamo knjigu: Karol Wojtyla: Biografija Ivana Pavla II. od rođenja do izbora za papu/Gian Franco Svidercoschi/naratorica Ivana Knezović/R
05:30 Rubrika: Svetac dana i Imendan
06:00 Zvona + Anđeo Gospodnji
06:15 Nakane apostolata molitve + sveta krunica
06:45 Komentar dnevnog evanđelja
07:00 Misa - župa sv. Ante Padovanskog - Humac

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu