Križevačka grkokatolička eparhija je 30. siječnja svečano proslavila svoj Dan eparhije - blagdan svojih nebeskih zaštitnika – sveta tri hijerarha, biskupa i crkvenih otaca Bazilija Velikoga, Grgura (Nazijanskog) Bogoslova i Ivana Zlatoustoga
Križevačka grkokatolička eparhija je 30. siječnja 2023. svečano proslavila svoj Dan eparhije - blagdan svojih nebeskih zaštitnika – sveta tri hijerarha, biskupa i crkvenih otaca Bazilija Velikoga, Grgura (Nazijanskog) Bogoslova i Ivana Zlatoustoga.
Arhijerejsku liturgiju u grkokatoličkoj katedrali Presvete Trojice u Križevcima predvodio je križevački vladika Milan Stipić, u suslavlju s apostolskim nuncijem u Republici Hrvatskoj nadbiskupom Giorgiom Linguom, bjelovarsko-križevačkim biskupom Vjekoslavom Huzjakom, varaždinskim biskupom Božom Radošem, pomoćnim zagrebačkim biskupima Ivanom Šaškom i Mijom Gorskim te sisačkim biskupom Vladom Košićem, koji je i propovijedao.
U suslavlju je sudjelovao i cistercitski opat iz Stične u Sloveniji o. Maksimlijan File te brojni grkokatolički i rimokatolički svećenici iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Vojvodine, Ukrajine, Slovenije i Austrije, đakoni i bogoslovi. Nazočile su i brojne redovnice iz Križevaca koje su posebnom molitvom zajedno s nazočnim redovnicima obnovile zavjete povodom Dana posvećenog života.
Tijekom liturgije mons. Milan Stipić unaprijedio je o. Nenada Krajačića, ravnatelja Caritasa Križevačke eparhije i člana Povjerenstva za izbjeglice, u čin protojereja stavrofora (počasnog svećenika s pravom nošenja zlatnog križa).
U homiliji je sisački biskup Košić kazao kako su tri velika sveca i zaštitnika Križevačke biskupije istinski naučitelji vjere koji bdiju nad našim dušama. „Ova tri sveca ne ističu se samo svojim teološkim naukom nego i životom. Bazilije je osobito važan u nauku o Duhu Svetom, a njegovim djelom nadahnut je i crkveni sabor održan 381. u Carigradu. On je i otac istočnog monaštva, jer je sve prodao i otišao živjeti kao pustinjak te utemeljio i prva monaška pravila. Sv. Grgur duboko je promišljao o Presvetom Trojstvu, a njegov nauk pokoljenja su smatrala normom pravovjerja”, kazao je biskup Košić, koji je osobito istaknuo sv. Ivana Zlatoustoga, glasovitoga propovjednika, koji je bio nevjerojatno izravan i govorio protiv tadašnji moralnih iskrivljenja. Također, zaslužan je i za reformu istočne liturgije, koja se i danas po njemu zove" kazao je, između ostalog, mons. Košić.
Na kraju liturgije po prvi je put, a što će od sada biti praksa svake godine, vladika Milan Stipić uručio prigodna priznanja osobama koje su se istaknule u radu i kršćanskom životu. Priznanja su primili gđa Irina Matijević iz Lipika, za osobit doprinos u zbrinjavanju ukrajinskih izbjeglica; o. Milan Vranešić, za 45 godina kontinuiranog rada na tiskanju Žumberačkog krijesa te dr. Goran Ivanišević, za promicanje ugleda i kulturno-povijesnih vrijednosti Križevačke eparhije. Priznanje je dobila i Udruga Dobro dobrim (DoDo) iz Velike Gorice koja je u suradnji s Caritasom Križevačke eparhije ostvarila velike humanitarne akcije pomoći Ukrajini i izbjeglim Ukrajincima u Hrvatskoj.
Na liturgiji je pjevao Zbor Križevačke katedrale pod ravnanjem Martina Pleše te solisti Katarina Rončević, Edith Nikšić Zeltner i Ozren Bogdanović.
Poslije liturgije, u dvorani Mariapolija Faro, održano je kratko predstavljena dokumentarne videoreportaže o prošlogodišnjem zajedničkom djelovanju Caritasa Križevačke eparhije i Udruge DoDo (Dobro dobrim) iz Velike Gorice u pomaganju ratom pogođenoj Ukrajini i ukrajinskim izbjeglicama koji su utočište našli u Republici Hrvatskoj. Ostvarena je pomoć u vrijednosti od oko 15 milijuna eura, s preko stotinu pohoda raznim gradovima u Ukrajni, pa i onim područjima koja su bila na liniji ratnih djelovanja.
Uz brojne vjernike na svečanosti proslave Dana eparhije sudjelovali su Darko Koren, koprivničko-križevački župan, Mario Rajn, gradonačelnik Križevaca i predsjednik Uprave građevinske tvrtke Radnik Mirko Habijanec.
Izvor: KTA
Objavljeno: 31.siječnja 2023.