Mitropolit Hrizostom obavijestio je 3. veljače članove Skupštine Međureligijskog vijeća u BiH da s 31. siječnjem prekida članstvo u postojanju i radu MRV-a dok Vijeće ne „ozdravi“.
Foto: Katolički tjednik
„Veoma žalimo zbog toga. Od dolaska na tron mitropolita dabrobosanskih nastojali smo da našim radom i sugestijama unaprijedimo rad Međureligijskog vijeća, međutim, najnovija događanja u Sarajevu i na prostoru cijele BiH, ali šutnja Vijeća kapi su koje su prelile naše strpljenje i trpljenje. Shvatili smo kako pasivnošću Međureligijsko vijeće indirektno podržava sve prijavljene devijacije našeg društva“, naveo je mitropolit Hrizostom u priopćenju koje prenosi Oslobođenje.ba.
On je istaknuo šest razloga za ovu njegovu odluku, navodeći kao prvi „zavjetnu šutnju“ Međureligijskog vijeća u BiH na nedavne događaje u Sarajevu kada je napadnuta osobna imovina građana Srbije i probušeni pneumatici na vozilima tih ljudi koji su kao turisti došli u bh. prijestolnicu, a sve to je, kako kaže, podsjetilo na osamdesete i devedesete godine prošlog stoljeća.
Kao drugi razlog za svoju odluku naveo je slučaj neonacističkih i šovinističkih napada na roditelje djece sportaša iz Srbije, te skandiranje pred djecom i s djecom „ubij Srbina“ 14. siječnja, što je potreslo i zaprepastilo kako cijelu srpsku javnost, tako i objektivnu javnost u Federaciji BiH i šire.
Treći razlog je, kako je naveo, neprimjereno direktno i indirektno uplitanje članica Međureligijskog vijeća u izborne i pravosudne procese u BiH, a posebno po pitanju imovine.
Kao četvrti razlog napomenuo je stravične riječi na službenim hutbama vjerskih službenika Islamske zajednice, a što je vidljivo na javnim portalima, na koje Međureligijsko vijeće opet „zavjetno“ šuti.
On je kao peti razlog naveo slučaj dječaka iz Krajine kod Cazina od 10-12 i više godina koji organizirano u koloni nose ratne zastave, uzvikuju ratne poklike i kliču „Ubij Srbina“.
I kao šesti razlog mitropolit Hrizostom spomenuo je moralne i principijelne vrijednosti, ističući kako veoma žali zbog ovakvog primoranog razlaza.
„Ukoliko se Međureligijsko vijeće u BiH vrati na izvorne principe i postane aktivni pokretač zajedništva i dijaloga i moralni koordinator dobrih i susjedskih odnosa, mi ćemo sigurno razmotriti mogućnost našeg povratka“, istaknuo je mitropolit dabrobosanski.
Dalje je kazao kako je neprihvatljivo da je Međureligijsko vijeće u BiH pretvoreno u „poduzeće“ za „obavljanje radova“ za strane vladine i nevladine organizacije, navodeći kako je ovo tijelo i te kako potrebno, ali da se vrati na izvorne principe moralnog i međureligijskog dijaloga.
Ukazao je i na to da, osim službenog Vijeća, postoji paralelni sistem koji funkcionira u njegovo ime, što je još od 2019. razočaravajuća i upozoravajuća spoznaja.
Podsjetimo, Međureligijsko vijeće u BiH osnovano je 1997. zajedničkim zalaganjem vrhbosanskog nadbiskupa Vinka kard. Puljića, Katolička Crkva; reisu-l-uleme Mustafe ef. Cerića, Islamska zajednica; mitropolita dabrobosanskog Nikolaja, Srpska Pravoslavna Crkva i Jakoba Fincija, Jevrejska zajednica.
Prvobitna ideja nastanka Vijeća, koje je pod takvim imenom nastalo prvo u svijetu, bilo je pomirenje među narodima u Bosni i Hercegovini, gdje je samo godinu i po dana prije nastanka Vijeća bjesnio rat.
Izvor: KT
Objavljeno: 04.veljače 2023.