Prigodom obilježavanja Tjedna međureligijskog dijaloga, u ponedjeljak 6. veljače 2023. godine, u Zenici su se okupili vjerski predstavnici Jevrejske i Islamske zajednice, te Katoličke i Pravoslavne crkve.
Izvor: Vatican Media
Prigodom obilježavanja Tjedna međureligijskog dijaloga, u ponedjeljak 6. veljače 2023. godine, u Zenici su se okupili vjerski predstavnici Jevrejske i Islamske zajednice, te Katoličke i Pravoslavne crkve.
“Ili ćemo dodavati ulje na vatru ili ćemo skidati cigle sa zidova koji nas razdvajaju i ugrađivati ih u mostove…”
Ovakvi susreti, pored brojnih aktivnosti i inicijativa koje se ostvaruju tokom godine zajedničkim djelovanjem vjerskih zajednica i Crkava u Zenici, postali su lijepa tradicija. Susreti su uvijek prilika za razmjenu mišljenja, upoznavanje i djelatnu brigu jednih za duge, putem čega se ostvaruje mogućnost za jaču povezanost.
Vjerski predstavnici su istakli važnost ustrajnosti u dijalogu, kroz otvoren um i srce, te istinsko vjerovanje u vrijednosti zajedničkoga života i poštovanja, bez kojih niti jedno dobro nije moguće.
A da bi mir uistinu učinili dijelom naše realnosti, potrebne su hrabrost i žrtva te spremnost da ih podnese i iznese do kraja. Sve one koji su skeptični, vrlo često opravdano kada je u pitanju provođenje ovih riječi u djelo, podsjetili su na primjere malenih zajednica; Izraelaca u Egiptu, ili male grupe apostola, ili male grupe ashaba - onih zajednica koje su svijet pobijedile svojom hrabrošću i jasnim opredjeljenjem za mir.
Važno pitanje koje se danas nameće je, ima li mjesta za drugoga? U ovom svijetu? U našim srcima? Ukoliko odgovor na ovo pitanje bude negativan, onda je slijedeće što ćemo se morati zapitati – prije ili kasnije – da li i gdje ima mjesta za mene i potom postojim li ja uopće? Jer, ko sam ja ako me niko ne prihvata i ne priznaje da jesam.
Očito je da s nekim vjerskim zajednicama dijelimo gotovo isti sadržaj vjere, a od drugih nas razdvajaju pravi teološki ponori koje ne treba zatrpavati ni ravnati, nego premostiti. Premostiti ljudskošću!
Iako smo mi „narod tvrde šije“, zarobljen u ranama prošlosti, moramo imati svijest da smo svi na istom brodu i da se niko ne spašava sam.
Jesmo li svjesni naše odgovornosti za mir u ovim našim „lako zapaljivim“ društvima? „Neutralnih“ nema: Ili ćemo dodavati ulje na vatru ili ćemo skidati cigle sa zidova koji nas razdvajaju i ugrađivati ih u mostove, kako to čine mnogi pojedinci.
Izvor: KTA
Objavljeno: 06.veljače 2023.