U ovom predavanju možete doživjeti britki stil izričaja koji inače imaju vrhunski britanski povjesničari kada obrađuju određenu temu.
Foto: KTA
To je jedan od glavnih razloga zašto je Harris, koji je inače povjesničar i bivši savjetnik britanske premijerke Margaret Thatcher, imao potrebu objasniti i dodatno naglasiti ulogu i značenje blaženog Alojzija Stepinca za Crkvu – i za Hrvatsku. Harris ističe velik dug koji svi Hrvati – katolici i nekatolici uključujući i posljednju generaciju mladih Hrvata koji znaju premalo o njemu – duguju Stepincu i njegovoj hrabrosti i vjernosti Katoličkoj crkvi koju je vodio. Bez Stepinčeva primjera, integriteta i žrtava vjerojatno ne bi bilo današnje demokratske i suverene Hrvatske, piše portal Centra za obnovu kulture.
Harris je inače dobitnik Reda Danice hrvatske 2008. i nagrade Andrija Buvina za iznimne zasluge u promicanju kršćanske kulture. Među njegovim se knjigama ističu: “Dubrovnik – A History”, “The Conservatives – A History” i “Not for Turning – The Life of Margaret Thatcher”. Ta je knjiga bila na listi najprodavanijih knjiga Sunday Timesa. Knjigu “Stepinac – Njegov život i vrijeme” objavio je 2016. i upravo je kroz pisanje te knjige Harris stekao izniman uvid u život blaženika Stepinca. Harris je jedan od rijetkih izvornih govornika engleskog s izvrsnim znanjem hrvatskog koji je pročitao sve prijašnje pisane materijale i istražio sve dokumente povezane sa Stepincem koji se čuvaju u arhivima Velike Britanije i SAD-a. Također je istražio materijale o Stepinčevim odnosima s NDH i komunističkom partijom u Hrvatskom državnom arhvu iskoristivši navlastito opsežan „Dosje Stepinac“ OZNA-e/UDBA-e i druga izvješća tajne policije. Zbog toga je Harris bez imalo sumnje najbolji strani poznavatelj ove tematike.
U ovom predavanju možete doživjeti britki stil izričaja koji inače imaju vrhunski britanski povjesničari kada obrađuju određenu temu. Predavanje odmah započinje i objašnjenjem razloga smrti blaženika Stepinca koja se dugo krila za vrijeme komunističkog vremena što Stepinca čini i mučenikom, ne samo za Crkvu nego i za Hrvatsku.
Dovodi se i u pitanje sporost kanonizacije blaženika Stepinca gdje izlagač ističe kao problem kontinuiranu orkestriranu kampanju Srpske Pravoslavne Crkve (SPC) i kako se manifestira. Jako je dobro podsjetiti se tih trenutaka koji su se dogodili i koji još traju.
Harris kaže “Njegova je vjernost Crkvi, katoličkom nauku i papi bila bezuvjetna“ i time naglašava blaženikovu postojanost kroz sva teška vremena kroz koja je prolazio. Autor naglašava da je i u tim vremenima blaženik Stepinac uvijek do kraja činio dobro – brinuo o Crkvi osnivajući nove župe, spašavao Židove i sve koji su bili u opasnosti i kontinuirano se opirao svakoj vrsti pritiska i manipulacije bilo od Karađorđevićevskog režima, ustaškog režima ili jugoslavenskog totalitarnog komunističkog režima. Harris kasnije u predavanju prolazi i kroz cijelu karijeru i život blaženika Stepinca od vojne službe u Prvom svjetskom ratu do kardinalskog šešira.
Harris govori i o odnosima koje je blaženik Stepinac imao s dr. Antom Pavelićem i Josipom Brozom Titom i kako su se oni konkretno odvijali u tim teškim vremenima. Zanimljivo je vidjeti kako je blaženik Stepinac i pred komunističkim sudom, na kojemu mu je prijetila i smrt, i do kraja života ustrajao u tvrdnji da Hrvati imaju pravo na vlastitu državu.
Na kraju Harris završava ovim citatom: “Hrvatska sve ovo duguje Stepincu i Katoličkoj crkvi – kojoj je Stepinac služio, koju je ljubio i za koju je dao život – i koja će ga – ako Bog htjedne – prije ili kasnije moći štovati, zajedno s cijelim svijetom, kao novog kanoniziranog sveca Hrvata.“
Izvor: KTA/cok.hr
Objavljeno:10.veljače 2023.