Na spomendan Gospe Lurdske, 11. veljače, svetom misom u samostanskoj crkvi sestara milosrdnica Sv. Vinka Paulskog u Sarajevu, obilježen je Svjetski dan bolesnika.

Izvor: Nedjelja / s. Monika Martić
Na spomendan Gospe Lurdske, 11. veljače, svetom misom u samostanskoj crkvi sestara milosrdnica Sv. Vinka Paulskog u Sarajevu, obilježen je Svjetski dan bolesnika, piše portal Katoličkog tjednika Nedjelja.
Misno je slavlje u večernjim satima, uz koncelebraciju umirovljenih svećenika mons. Franje Topića, vlč. Bože Odobašića i vlč. Marka Stipića, predslavio urednik Katoličkog tjednika vlč. Josip Vajdner.

Osim vjernika laika sudjelovale su redovnice različitih družbi koje djeluju u glavnom gradu BiH, a među njima i provincijalna glavarica Provincije Majke Divne – Sarajevo, s. Vinka Bilješko.
Uvodeći u svetu misu vlč. Vajdner je potaknuo nazočne da svoje molitve prikažu za sve bolesne, ali također i za sve one koji, bilo profesionalno bilo dragovoljno, dvore bolesnike. Podsjetio je kako Biblija uči da bolest nije „Božji izvorni naum“ nego posljedica čovjekova grijeha.

Tu je misao nastavio u prigodnoj propovijedi promišljajući o naravi bolesti kako pojedinca, tako i društva u cjelini. Kroz nekoliko je primjera iz svakodnevnoga života istaknuo potrebu uvažavanja duhovne dimenzije toga sveprisutnoga fenomena „otkad je čovjek istjeran iz raja zemaljskoga“. „Možemo iščitati kako Isus u naviještanju kraljevstva nebeskoga često dolazi u kontakt s bolesnima. I uvijek uz tjelesno zdravlje, ozdravlja ih i duhovno, oprašta im grijehe. Poticaj je to i nama u postmodernom svijetu, obilježenom i zaboravom duha, koristiti sve što medicina nudi, ali za zdravlje moliti Boga. To možemo prepoznati i u događaju Gospinih ukazanja Sv. Bernardici u Lourdesu 1858. kada joj je za ozdravljenje preporučivala vodu (kao materijalni segment) ali i molitvu (kao duhovnu sastavnicu)“, rekao je vlč. Vajdner te zaključio kako je bolest i njegovanje bolesnika „ljudsko prokletstvo“ ako im se oduzme duhovna dimenzija, ali i prigoda za osobni rast u ljudskosti kada se to ima na umu.
Na kraju svete mise urednik Katoličkog tjednika zahvalio je sestrama milosrdnicama koje svake godine organiziraju obilježavanje Svjetskoga dana bolesnika poručivši kako je to još jedna mjera vode u rijeci dobrote koju redovnice različitih družbi izlijevaju u glavnom gradu BiH.
Liturgijsko pjevanje, uz glasovnu potporu nazočnih sestara, predvodila je s. Antoneta Martić.
Valja podsjetiti kako je Sv. Vinko Paulski (1581. – 1660.), zajedno sa Sv. Lujzom de Marillac u Parizu 1633. utemeljio družbu Kćeri kršćanske ljubavi – danas poznate kao sestre milosrdnice, kako bi se brinule za ljude na marginama društva: napuštene, bolesne, siromahe, ostavljenu djecu, stare i zatočene. One su na poziv zagrebačkog nadbiskupa Jurja Haulika 1845. iz austrijskog Tirola došle u Zagreb. Odatle su na poticaj apostolskog vikara, biskupa fra Paškala Vujičića 1871. stigle u Sarajevo te se vremenom razgranale po cijeloj BiH. Evangelizacijska i profesionalna služba „bijelih sestara“ na različitim poljima, a osobito u prosvjeti i medicini, iznimno je cijenjena.
Izvor: KT
Objavljeno: RM BiH