Svečanim Euharistijskim slavljem u večernjim satima u subotu 11. veljače u crkvi kaptolskoj crkvi Svih Svetih, koja se nalazi pokraj katedrale u Pragu, završena je i druga faza Europske kontinentalne sinodske skupštine
Izvor: Lucie Hornikova, Člověk a Víra
Svečanim Euharistijskim slavljem u večernjim satima u subotu 11. veljače u crkvi kaptolskoj crkvi Svih Svetih, koja se nalazi pokraj katedrale u Pragu, završena je i druga faza Europske kontinentalne sinodske skupštine na kojoj su, 10. i 11. veljače, sudjelovali predsjednici ili njihovi delegata iz 39 europskih biskupskih konferencija ili njihovi delegati, izvijestila je Katolička tiskovna agencija. Biskupi su prije toga sudjelovali i na prvoj fazi održanoj također u hotelu Pyramida uz sudjelovanje predstavnika iz svih europskih biskupskih konferencija. U organizaciji Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE), pod predsjedanjem nadbiskupa Vilniusa mons. Gintarasa Grušasa, predsjednika CCEE-a, biskupi su iznosili svoja, razmišljanja, intervente, primjedbe te diskutirali na temelju sinteze i zaključnih preporuka četverodnevnog sinodskog skupa. Završni dokument bit će poslan Generalnom tajništvu Biskupske sinode kao doprinos Crkve na europskom kontinentu sljedećim koracima sinodskog procesa, počevši od sastavljanja radnog dokumenta Instrumentuma laboris Sinodske skupštine koja će se održati u listopadu 2023.
Na zahvalnom Misnom slavlju predsjedao je nadbiskup Grušas u zajedništvu s petoricom kardinala, među kojima i generalni tajnik Biskupske sinode kardinal Grech, te još tridesetak nadbiskupa i biskupa i koncelebraciju desetak svećenika. S desne strane nadbiskupa Grušasa tijekom Misnog slavlja bio je predsjednik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine mons. Tomo Vukšić, nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH, a s lijeve baselski biskup mons. Felix Gmür. Među biskupima bio je i delegat predsjendika Hrvatske biskupske konferencije mons. Želimir Puljić, nadbiskup zadarski u miru.
U prigodnoj propovijedi nadbiskup Grušas je kazao je da ih misna čitanja tih dana podsjećaju da je Bog čovjeku dao slobodu izbora, kako će živjeti i kako će hoditi zajedno kroz ovaj život odnosno, hoće li prihvatiti Božje vodstvo preko njegovih zapovijedi ili pokušati živjeti život prema vlastitim uvjetima i izabrati vlastiti put. „Radi našeg vlastitog dobra Bog ne želi samo da biramo, već da to činimo mudro, u skladu s Njegovim Duhom i Njegovom voljom. Kroz ovaj život koračamo i u svojim pojedinačnim odlukama, ali i zajedno - živeći, razlučujući i sudjelujući kao zajednica u poslanju koje je Bog dao”, kazao je mons. Gintaras.
“Zajedno smo hodali ovaj tjedan kao predstavnici naših Crkava sa svih strana Europe. To nije samo privilegij, nego i poslanje koje nam je dano kao pastirima povjerenog nam stada. U hodu s našim narodom, moramo biti sigurni da hodimo putem koji vodi u život. Biti na sliku Dobrog Pastira, brinući se za svaku ovcu, bilo da borave u stadu ili lutaju, zdrave ili bolesne, reagirale na pastirski glas ili ignorirale poziv. Znamo da Mojsiju nije bilo lako vjerno prenijeti Božje naredbe ljudima, niti je Isus imao trenutni uspjeh u tome da ga slijede i prihvaćaju cjelokupnost njegova učenja. Dano je mnogo jasnoće izljevom Duha Svetoga, ali i kroz stoljeća, ostajući vjerni Njegovim učenjima, uvijek je bio izazov ne samo za članove Njegovog Tijela, već i za one kojima je povjerena punina trostruke službe (tria munera)”, kazao je predsjednik CCEE-a.
“Naša misija nije laka, a nije uvijek lako odabrati ni pravi put. Bog ima izuzetne zahtjeve prema svom narodu i prema njihovim pastirima. Naša nada za budućnost je da On balansira te izuzetne zahtjeve sa svojim izuzetnim milosrđem. I kao pojedincima, i kao zajednici vjernika Njegova nam je ljubav do kraja otvorila veliko vrelo Njegovog milosrđa, tj može vratiti na svoj put one koji su zalutali, iznova nas vraćajući na put koji vodi u život. Naš sinodalni hod ne završava ovdje u Pragu, nego će se nastaviti zajedno s predstavnicima ostalih kontinenata koji će se susresti u Rimu u listopadu ove i sljedeće godine. Također će se nastaviti na svoj način u svakoj našoj zemlji i biskupiji. Mi smo pozvani zajedno nastaviti ovaj hod, utvrditi se u Riječi Božjoj kako bi mogli donijeti naizgled nemoguće odluke te ostati vjerni Njegovoj Mudrosti i kako bi nastavili izabirati održavanje njegovih zapovijedi, ali uvijek to činili s povjerenjem u veliko Božje milosrđe koje će nas vratiti na put koji je On predvidio za nas”, kazao je nadbiskup Grušas.
U ovoj kaptolskih crkvi u glavnom češkom gradu nalazi se grob svetog Prokopija češkg, svećenika, pustinjaka i benediktinskog opata rođenog 990. godine koji je najprije živio kao pustinjak, a potom osnovao benediktinski samotan u Sazavi pokraj Praga gdje je i preminuo 1053. godine. Papa Inocent III. je opata Prokopija proglasio je svetim 1204., a zaštitnik je Čeha i rudara.
Nakon Misnog slavlja praški nadbiskup Jan Graubner pokazao je izvanredan vidik ispred crkve s kojeg se može vidjeti češki glavni grad u njegovoj ljepoti. Potom je priredio prigodno primanje u prostorijama nadbiskupske rezidencije te pokazao kapelu i prostorije opisujuću teško stanje u komunističkom vremenu.
Izvor: KTA
Objavljeno: 13.veljače 2023.