icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

U večernjim satima, 13. veljače 2023. u prostorijama Nadbiskupijskog centra za pastoral mladih Ivan Pavao II. u Sarajevu započeo je susret biskupijskih povjerenika iz Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine koji će završiti 15. veljače.

 

phpThumb_cache_ktabkbih.net__srcb61d57fb49e7f92ebafd1648acfed92f_par237e4a9ca0b8b807a10bf3329368f378_dat1676372616.jpeg

 

 

U večernjim satima, 13. veljače 2023. u prostorijama Nadbiskupijskog centra za pastoral mladih Ivan Pavao II. u Sarajevu započeo je susret biskupijskih povjerenika iz Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine koji će završiti 15. veljače.

Pod vodstvom predsjednika Odbora za mlade Hrvatske biskupske konferencije mons. Tomislava Rogića, biskupa šibenskog, iz Hrvatske u glavni grad BiH došla su sedmorica biskupijskih povjerenika za mlade: don Pavao Gospodnetić (Hvarska biskupija), vlč. Marijan Štingl (Sisačka biskupija), don Ante Vrcić (Šibenska biskupija, vlč. Marko Domiter (Varaždinska biskupija), don Ivan Šibilić (Zadarska nadbiskupija), vlč. Zoran Grgić (Bjelovarska biskupija) i vlč. Kristijan Tušek (Zagrebačka nadbiskupija). Također su došli povjerenik za pastoral mladih Hrvatske salezijanske provincije don Branko Bendra, zagrebački studentski kapelan don David Leskovar, salezijanac, i tajnica Ureda za mlade HBK Iva Vrabac.  

 

hutzdh.jpg

 

Na susretu sudjeluju također svi biskupijski povjerenici iz Odbora za mlade pri Vijeću za laike Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, kojim predsjeda pomoćni biskup banjolučki mons. Marko Semren: don Branimir Bevanda iz Mostarko-duvanjske i Trebinjsko-mrkanske biskupije, fra Domagoj Šimić iz Banjolučke biskupije i vlč. Šimo Maršić zajedno s vlč. Ivanom Matijevićem iz Vrhbosanske nadbiskupije te salezijanac iz Žepča don Ivan Veriga u ime Salezijanske mladeži u BiH. Vlč. Maršić je ujedno.   

Predsjednik Biskupske konferencije BiH mons. Tomo Vukšić, nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH, zajedno s generalnim tajnikom BK BiH mons. Ivom Tomaševićem, ravnateljem Ureda za mlade Biskupske konferencije BiH i spomenutog Centra vlč. Šimom Maršićem i suradnikom vlč. Ivanom Matijevićem poželio dobrodošlicu biskupu Rogiću i svim sudionicima susreta.

 

zukzk.jpg

 

Susret je započeo Misnim slavljem koje je u kapeli Centra predvodio nadbiskup Vukšić u zajedništvu s biskupom Rogićem i uz koncelebraciju svih povjerenika. Na početku Svete mise još jednom je svima poželio dobrodošlicu i izrazio radost da se ovaj susret događa u Sarajevu. Osvrćući se na početku prigodne propovijedi na starozavjetni tekst iz Knjige Postanka koji opisuje kako Kajin ubija brata Abela, nadbiskup Tomo je kazao da je „brat ustao na brata“ i da je zlo, u najširem smislu, izravna posljedica iskonskog grijeha prvih ljudi te da se ono iz tog izvornog čina Adamova ponavlja kroz svu ljudsku povijest, sve do danas. Dodao je da misni odlomak toga dana iz Evanđelja po Marku prikazuje kako farizeji od Isusa traže znak s neba nakon čega Krist odgovara da se „ovome naraštaju neće dati znak“ te odlazi od njih na drugu stranu jezera kao i da Isus privremeno uzmiče od čovjeka. Podsjetio je da je u vrijeme dok je propovijedao Isus uvijek bio okružen grupom farizeja čija je nakana bila da se s njim raspravljaju ili da ga kušaju, a sve kako bi im dokazao da je Sin Božji. Traženje dodatnog znaka od Isusa propovjednik je usporedio s izgubljenim čovjekom koji u podne pali svijeću da bi vidio svjetlo.

 

vdfs.jpg

 

 

„Ne vidjeti svjetlo usred bijela dana zaista je vrhunac sljepoće. Imati potrebu za novim znakom svjetla kao dokazom da postoji svjetlo dogodilo se ovoj grupi farizeja koji – kod toga svjetla koje se zove Isus, kod toga znaka koji se zove Isus – ne vide znak, ne vide prst Božji, ne vide Božju prisutnost i traže još dodatni znak. Čak i pored svih onih drugih znakova koje je Isus – u obliku čudesa, svojih riječi, svoga nastupa i propovijedanja, svoga svjedočenja učinio – traže za sebe znak, neku vrstu 'elitističke definicije' koja će ih razlikovati od svega ostaloga okupljenoga naroda“, pojasnio je nadbiskup Vukšić te potaknuo nazočne, osobito sve koji djeluju u pastoralu mladih, da se odupru napasti da i oni, poput ovih farizeja, od Isusa traže znak „za sebe“. Dodao je se Isus za svoga života rijetko ikad privremeno izmicao od ljudi, te da je ovaj primjer stoga specifičan jer se – pojašnjava vrhbosanski nadbiskup – radi o ljudima koji, stojeći pored Isusa, ne vide njegovu milost, dobrotu, ljubav ni evanđeosku poruku.

„Budite svjedoci, pogotovo toj našoj dragoj mladeži! Radujte se zajedno s njima što je svjetlo među nama i kad dođu slične eventualne napasti, vodimo računa o tome da Isus ne voli previše pitanja. Pogotovo ne voli da ga se kuša; pogotovo ne voli da se od njega traži znak i još, ponajviše, ne voli da se s njim raspravlja. Rado prihvaća da ga se prihvaća; rado prihvaća da ga se nasljeduje. Stoga, naspram ovoj grupi farizeja, budimo s onom drugom grupom slušatelja kojima je Isus otišao na drugu stranu jezera“, potaknuo je nadbiskup Tomo povjerenike za mlade na kraju prigodne propovijedi.

U razgovoru za Katoličku tiskovnu agenciju predsjednik Odbora za mlade Hrvatske biskupske konferencije biskup Rogić pojasnio je da se na susretu u Centru za mlade „Ivan Pavao II.“ okupio veći dio povjerenika za mlade koji predstavljaju svoje biskupije ili redovničke zajednice. Kazao je da se u spomenutom Odboru, koji je „motor i pokretač svih događanja i pastorala mladih na nacionalnoj razini“, u posljednjih dvije godine većina povjerenika promijenila te se tako pojavila potreba za međusobnim upoznavanjem. „To je sad jedan novi sastav, jedna nova ekipa i poželjeli smo provesti dva-tri dana zajedno, bolje se upoznati, postojeće programe – da tako kažem – prelistati, pregledati i vidjeti što eventualno novo možemo ponuditi za današnje uvjete, za današnje mlade, što od onih dobrih stvari trebamo i dalje nastaviti. Ako se poticajem Božje providnosti Duha Svetoga dogodi da i neke nove programe uspijemo barem početi zamišljati i planirati, a onda i ostvarivati – to bi bio cilj ovog našeg gotovo trodnevnog susreta u Sarajevu“, kazao je biskup Rogić dodavši da je želja bila ostvariti jedno zajedništvo, pogotovo jednu veću povezanost, jer su povjerenici uglavnom novi i nisu ni bili dosad uključeni u razne druge aktivnosti koje već godinama postoje, da se međusobno bolje upoznaju, povežu i da razmijene iskustva o tome kako koja biskupija radi s mladima, koje sve programe ima, što bi se zapravo onog dobroga moglo iz jedne prakse, iz jedne biskupije pretočiti u drugu, a što kao zajedno mogu napraviti na nacionalnoj razini.

 

hgf.jpg

 

 

 

U razgovoru za Katoličku tiskovnu agenciju ravnatelj Maršić osvrnuo se na ovaj skup te pojasnio da se radi o susretu odgovornih osoba za rad s mladima na razini Hrvatske biskupske konferencije i Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine. Podsjetio je da je ovaj susret prije bio redovito organiziran svakih nekoliko godina kada bi odgovorni za rad s mladima provodili određeno vrijeme zajedno razmišljajući o izazovima u pastoralu mladih danas. Kazao je da je biskup Rogić, kao predsjednik Odbora za mlade Hrvatske biskupske konferencije, smatrao potrebnim da se skup ponovno održi dijelom zbog promjena u osoblju zaduženom za rad s mladima, kao i zbog negativnog učinka u radu s mladima koji je ostavilo postpandemijsko ozračje, kao i sve drugo što se u svijetu događa.

 

kiumhkjm.jpg

 

„Potrebno je ponovno promisliti i vidjeti na koji način i kako doći do mladih, kako im donijeti Isusa Krista i kako ih oduševiti uvijek ponovno za Isusa Krista. Dolaze nove generacije i nose nove izazove i svećenici koji su odgovorni za rad s mladima uistinu trebaju biti kreativni, uvijek moliti Boga za snagu za prosvjetljenje u svojim programima i projektima koje im nudimo“, kazao je ravnatelj Maršić ističući da su iz Hrvatske rado prihvatili njihov prijedlog da se skup održi u Nadbiskupijskom centru za mlade u Sarajevu. Dodao je da će povjerenici podijeliti svoja iskustva te razmatrati kako o dosadašnjoj, tako i o budućoj organizaciji događaja na razini obje Biskupske konferencije poput hodočašća mladih na Svjetski dan mladih u Lisabonu ove godine. „Pokušat ćemo se zajednički prijaviti i biti tamo zajedno budući da će vjerojatno manja grupa mladih ići zbog dalekoga puta. A, osim toga, tu su još neke druge teme kao što je ovo što sam već spomenuo, dakle, gdje će svatko od nas povjerenika izreći, otprilike, izazove s kojima se susreće, te načine na koji odgovara na te izazove“, pojasnio je ravnatelj Maršić ističući da će na ovom susretu i u molitvi zajedno tražiti prosvjetljenje i snagu od Boga za njihovo svakodnevnu službu u radu s mladima.

U utorak, 14. veljače započeo je radni dio susreta tijekom kojih su povjerenici iz Hrvatske najprije upoznati s radom i brojnim aktivnostima Centra za mlade koji je domaćin susreta. Ovakve susrete obično nazivaju engleskim riječima team building odnosno razvoj međusobne saradnje. Nakon Svete mise, koju će u večernjim satima predvoditi biskup Rogić, povjerenici će poći u razgledanje Sarajeva. Povjerenici će tijekom susreta podsjetiti i neke od najvažnijih crkvenih ustanova u glavnom gradu BiH. 

Susret će završiti 15. veljače Euharistijskim slavljem koje će predvoditi nadbiskup metropolit vrhbosanski u miru kardinal Vinko Puljić. 

 

Izvor: KTA

Objavljeno: 14.veljače 2023.

 

 

 

 

Program

13:00 Katolički tjednik - najava tiska
13:05 Rubrika: Dogodilo se na današnji dan /Dražen Janko
13:30 Emisija: Prorok, svećenik i kralj/Darko Anđelić&Josip Sivrić
14:30 Informativne minute
14:50 Rubrika: 365 dana s Padre Piom/Maja Rotim
15:00 Krunica Božjeg Milosrđa
15:30 Molitvene nakane
16:00 Vijesti iz života crkve /HKR/
16:15 Gospina krunica (žalosna otajstva)
17:00 Najave i obavijesti (do 23:00) /rođendani, donacije
17:10 Rubrika: Primjeri potiču, privlače, hrabre i opominju/fra Petar Ljubičić/Anita Lovrić
17:30 Božanski časoslov - Večernja

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu