Proljetna korona svećenika Sarajevskog dekanata održana je u srijedu, 22. ožujka u prostorijama Nadbiskupijskog centra za pastoral mladih „Ivan Pavao II.“
Foto: Katolički tjednik
Sudjelovalo je ukupno 12 prezbitera koji djeluju na župama u dekanatu, a prigodno predvanje na temu Neizostavna uloga župnika u izabranim ženidbenim pitanjima imao je profesor na KBF-u i župnik u Ilijašu vlč. Ilija Marković.
Susret je započeo slavljem sv. mise u kapelici Centra za mlade koju je predslavio vlč. Marković uz koncelebraciju prisutnih svećenika među kojima je bio i sarajevski dekan te župnik na Stupu preč. Miroslav Ćavar.
Biti slični Ocu nebeskom
U prigodnoj propovijedi na temelju svetopisamskih čitanja koja su se čitala toga dana vlč. Marković potaknuo je svoje kolege na razmišljanje o odnosu prema Ocu nebeskom. „Na prigovore Židova što radi i ozdravlja subotom, Isus odgovara da vrši volju Oca nebeskog: 'Otac moj sve do sada radi i ja radim.' Tvrdokornost srca i nevjera Židova u Isusu je vidjela onoga koji krši Mojsijev zakon i huli izjednačujući sebe s Bogom“, istaknuo je propovjednik te je kazao kako su na poseban način svećenici pozvani sličiti Ocu nebeskom. „Njegovi smo, od njega pozvani i poslani. Biti Isusov učenik-svećenik, od nas zahtijeva trajno preispitivanje sebe“, zaključio je profesor kanonskog prava na KBF-u u Sarajevu.
Po završetku euharistijskog slavlja održan je radni dio susreta. Nakon uvodnog pozdrava dekana Ćavara Zapisnik od jesenske korone pročitao je katedralni župni vikar vlč. Domagoj Matijević koji je i usvojen.
Uloga župnika u ženidbenim pitanjima
Spomenutu temu koju je odredio Vrhbosanski ordinarijat izložio je profesor kanonskog prava na sarajevskom KBF-u. U početku progovorio je o važnosti savjetodavnog razgovora i pokretanja ženidbene parnice. Pri tome je naglasio važnost uloge župnika koji mora imati pastirski pristup te je upozorio na dva pogrešna stava: prebacivanje odgovornosti na drugoga te izbjegavanje susreta s ljudima koji žele pokrenuti parnicu. Istaknuo je tri skupine osoba koji im se mogu javiti: one koji prolaze krizu braka, ali ne sumnjaju njegovu valjanost; one koji sumnjaju u valjanost kanonske ženidbe, čak i ako nisu nužno u bračnoj krizi te oni čija je bračna zajednica faktički prestala postojati zbog brakorazvodne presude civilnog suda. „Važno je poučiti ljude kako neuspjeli brak ne znači nužno i nevaljanu ženidbu“, poručio je vlč. Marković te je savjetovao kolegama da koriste dokumente koje je pripravio sudski vikar VN-a fra Šimo Ivelj koji se tiču pokretanja parnice te da budu pomoć strankama u pisanju tužbe ako ima elemenata za to.
U nastavku predavanja obradio je još teme mješovitih ženidbi, ozdravljenja ženidbe u korijenu, rastave ženidbenih drugova uz trajanje ženidbene veze, ispisivanje iz Crkve i vjenčanje u Crkvi te o „petrovskoj“ i „pavlovskoj“ povlastici. Nakon izlaganja vlč. Markovića razvila se diskusija u kojoj su svećenici iznosili neke konkretne primjere s kojima se susreću u pastoralu.
Na kraju susreta dekan Ćavar upoznao je kolege s nekim od aktivnosti koje su planirane poput Dekanatskog puta križa mladih na Cvjetnicu, 2. travnja na Stupu te su dogovoreni i termini za velike ispovijedi prije svetkovine Uskrsa.
Vrijedi spomenuti kako se Sarajevski dekanat sastoji od 13 župa: Briješće, Čemerno, Dobrinja, Goražde, Grbavica, Katedrala, Marijin Dvor, Novi Grad, Novo Sarajevo, Stup, Pale, Tarčin i Vogošća. Prije rata u cijelom dekanatu živjelo je nešto više od 33 000 katolika, a poslije posljednjeg božićnog blagoslova obitelji taj broj iznosi 7 299.
Izvor: KT
Objavljeno: 22.ožujka 2023.