U subotu, 22. travnja u župi Sv. Ane Banbrdo u Lepenici, vrhbosanski nadbiskup metropolit i apostolski administrator Vojnog ordinarijata u Bosni i Hercegovini, mons. Tomu Vukšić predvodio je misno slavlje tijekom kojega je krizmao 28 krizmanika.
Foto: Nedjelja
U subotu, 22. travnja u župi Sv. Ane Banbrdo u Lepenici, vrhbosanski nadbiskup metropolit i apostolski administrator Vojnog ordinarijata u Bosni i Hercegovini, mons. Tomu Vukšić predvodio je misno slavlje tijekom kojega je krizmao 28 krizmanika.
Uz nadbiskupa koncelebrirao je župnik fra Ivica Tomas i još trojica svećenika. Prije početka svete mise, nadbiskupa je, u ime župljana te napose krizmanika, kumova i roditelja pozdravio fra Ivica.
”Danas je veliki dan za našu župnu zajednicu, jer će 28 mladih naše župe primiti sakrament krizme, primit će darove Duha Svetoga. Želim da današnji dan za sve krizmanike bude novi početak, da ih današnja molitva po Duhu Svetomu ohrabri i da im snagu življenja svoje kršćanske vjere”, kazao je župnik.
U ime krizmanika mons. Vukšića pozdravili su i zahvalili mu na podjeli krizme Lana Oroz i Anđela Babić. Nakon naviještene Božje riječi predstavljeni su ovogodišnji krizmanici, njih 19 koji pohađaju deveti te devet učenika osmoga razreda – većina aktivni u župi kao ministranti, framaši i čitači.
U svojoj homiliji nadbiskup je Tomo najprije protumačio misna čitanja, podsjetivši pritom na prvi događaj u kojemu je rana Crkva među kršćanima Samarije podijelila sakrament svete krizme.
“Je li se to dogodilo i negdje ranije ne znamo, jer u Djelima apostolskim nije zapisano. No, nije isključeno da je i prije bilo nešto slično. U svakom slučaju, apostoli su poslani u taj kraj, kako piše sveti pisac, da novoobraćenicima podijele sakrament krštenja, da na njih pružaju ruke i zazivaju Duha Svetoga kako bi sišao i utvrdio ih u njihovoj vjeri”, kazao je propovjednik te naglasio kako se od tada pa do dana današnjega polaganjem ruku zaziva Duh Božji, a pomazanjem ulja dijeli se sacrament potvrde ili sacrament svete krizme radi kojega smo i danas okupljeni radi 28 krizmanika nad koje će biti položene ruke i zazvan Duh Božji, isto onako kao što je to bilo u ranoj Crkvi u Samariji.
Potom je propovjendik posvijestio kako koji put u život ne znamo ni kako ni kamo dalje, nastupi svojevrsni mrak.
“Donosi gdjekad život i valove koji ljuljaju našu životnu lađu, nekada u obliku bolesti, nekada u obliku ljudskih nesporazuma, materijalnih ili kakvih drugih životnih problema. Mnogo puta ne znamo ni gdje jer prava obala, niti kako bismo u toj muci, u tom mraku dalje. Kao vjernici, dakako, tražimo i praktična rješenja naših problema. Ali, znademo da je Isus uvijek s nama tu. Naravno, Isus naš Spasitelj naš Otkupitelj je glavni. Nije jedini, zato smo i mi svi tu da budemo poput apostola koji su jedan drugome bili potpora i pomoć”, potaknuo je nadbiskup naglasivši kako danas i mi suvremeni Isusovi učenici trebamo biti jedni drugima desna ruka, da znademo priskočiti kad je netko ugrožen i kad je netko u potrebi.
“Ali u svakom slučaju, i mi danas okupljeni kao dobronamjerni, koji želimo pomoći drugima, znademo dobro da je Isus glavni. Da je on taj koji nam stalno ponavlja ono što je kazao na uzburkanom moru svojim učenicima: ‘Ne bojte se, ja sam!’ To on, dragi krizmanici, danas na osobit način ponavlja vama:Ne bojste se zaploviti u vlastiti život! Ne bojte se krenuti put druge obale! Ne bojte se izazova! Ne bojte se valova! Ne bojte se ni mraka! Ne bojte se ni neizvjesnosti! On je tu da vas void na pravu adresu”, potaknuo je nadbiskup, poručivši krizmanicima da uvijek budu ponosni Isusovu učenici.
Potom je uslijedila ispovijest vjere nakon čega je nadbiskup podijelio sakrament potvrde ovogodišnjim krizmanicima.
Župa Sv. Ane Banbrdo u Lepenici nastala je sredinom 19. stoljeća i najstarija je župna zajednica u Lepeničkoj dolini. Nastala je odvajanjem od kreševske župe kao mjesna kapelanija 1852. i od tada vodi matične knjige. Župom je proglašena 1858. Pretpostavlja se da je ime dobila jer je u vrijeme bosanske samostalnosti današnji lepenički kraj bio je banski odnosno kraljevski posjed te joj otud naziv Banbrdo. O bogatoj povijesti župe danas svjedoče brojna srednjovjekovna groblja s mnoštvom stećaka, među kojima se ističe stećak Radoja, velikoga kneza bosanskog.
Izvor: nedjelja.ba
Objavljeno: 22.travnja 2023.