Župa i svetište u Maglaju proslavili su svog nebeskog zaštitnika, Sv. Leopolda Bogdana Mandića, 12. svibnja, euharistijom koju je predslavio pomoćni biskup vrhbosanski u miru mons. Pero Sudar
Foto: Erna Elčić
Koncelebriralo je 22 svećenika, a nazočne je na početku pozdravio župnik i upravitelj svetišta vlč. Franjo Tomić,koji je zahvalio vjernicima iz Žepačkog dekanata na dolasku kao i hodočasnicima iz udaljenijih vjerničkih zajednica, piše Katolički tjednik.
U propovijedi biskup Sudar naglasio je kako je Sv. Leopold na sebi primijenio što je Isus navijestio. Istaknuo je kako u poslanici Sv. Ivan apostol kaže "Isus je ljubav" te posvijestio "kako svi koji ljube bit će u Bogu i Bog u njima".
"Isusu su se najradije obraćali grešnici, a Isus se s njima rado susretao. Leopold je ljude volio i dao do znanja da Bog grješnike voli. Ovaj veliki svetac je punih 40 godina u ispovjedaonici ljude približavao Bogu", kazao je mons. Sudar i istaknuo kako je danas nestao osjećaj "poslije ispovijedi kao da letim, lakši sam, jer sam se grijeha oslobodio".
Dodao je kako je Leopold učio od Isusa da bude ponizna srca. Naglasio je da život u BiH, kakav god bio, može biti izvor milosti i nade u bolje. "Bog voli i one koje mi držimo za neprijatelje. Božji samilost prema grješnim ljudima u Sv. Leopoldu je pobuđivala milost Božju. On je grješnike zvao svojim prijateljima, povjerimo Bogu ovaj narod hrvatski u BiH koji traži bolje, a ovdje je dobro, samo smo mi nezasitni", rekao je, između ostalog, biskup u miru.
Liturgijsko pjevanje animirao je župni zbor predvođen s. Ivkom Paurević. Središnjoj misi je bilo nazočno oko 900 duša.
Vjernička zajednica u Maglaju se za proslavu patrona pripremala trodnevnicom tijekom koje su mise predvodili: vlč. Stipo Knežević, župnik iz Zavidovića, fra Željko Brkić, župniku u Osovi i fra Josip Jukić, župniku u Novom Šeheru. Na euharistijama bilo je u prosjeku 350 vjernika.
Podsjetimo, u maglajskom svetištu čuva se velika, poslije Padove, najveća relikvija Sv. Leopolda Mandića, dio njegove desne ruke kojom je odrješivao grijehe. Ponekad je ovaj svetac u svojoj ispovjedaonici u Padovi znao ispovijedati po 12 sati bez prekida te je bio veliki borac za ekumenizam.
U Vrhbosanskoj nadbiskupiji ovom svetcu posvećene su vjerničke zajednice: Briješće u Sarajevu, Dragunja kod Tuzle te Dragalovci i Ljubinja u Banjalučkoj biskupiji.
Zanimljivo, grkokatolici su posebno povezani sa maglajskim svetište preko jedinstvene slike koju je oslikao pok. žumberački svećenik Zlatko Latković, prijatelj graditelja svetišta pok. Ante Bakovića. Sliku je naslikao prema uputama don Ante koji je držao kako je posebno važno u Bosni razvijati ekumenizam među kršćanima i dijalog s muslimanima. Slika po imenu Gospe Bosanske zaista je jedinstvena jer su pod njenim plaštom prikazana tri naroda u BiH: Hrvati, Srbi i Bošnjaci.
Za kraj dodajmo kako je crkva u Maglaju jedna od pet svetišta Vrhbosanske nadbiskupije.
Izvor: KT
Objavljeno: 12.svibnja 2023.