Povodom završetka EPIC-a pod vodstvom organizacije ALDA, „European Association for Local Democracy“, od 6. do 8. lipnja u Bruxellesu je održana završna konferencija na kojoj su sudjelovale djelatnice ureda Isusovačke službe za izbjeglice
Izvor: JRS / Isusovačka služba za izbjeglice s predstavnicama lokalnih partnera na konferenciji
Trogodišnji, europski projekt EPIC, „European Platform of Integrating Cities“ bavio se izazovima integracije migranata u gradovima srednje veličine koji imaju potrebu razvijati integracijske usluge, a istovremeno žele učiti i biti nadahnuti iskustvom lokalne vlasti i nevladinih organizacija iz drugih europskih zemalja.
Povodom završetka EPIC-a pod vodstvom organizacije ALDA, „European Association for Local Democracy“, od 6. do 8. lipnja u Bruxellesu je održana završna konferencija na kojoj su sudjelovale djelatnice ureda Isusovačke službe za izbjeglice: Ana Marčinko, voditeljica ureda, Dajana Toumeh Ravlija, projektna koordinatorica te Romana Stanić, suradnica za komunikacije. Konferenciji su prisustvovale sve partnerske organizacije među kojima su bile i predstavnice naših lokalnih partnera: Zrinka Hafizović iz Grada Siska, Azra Mulabdić iz Centra za kulturu dijaloga te Paula Raužan iz ALD-e Sisak.
Konferenciju je otvorio Andrea Rilievo, član Upravnog odbora ALDA-e, svojim govorom dobrodošlice. Prvi dan konferencije, partneri projekta imali su se priliku međusobno bolje upoznati kroz neformalan razgovor prezentirajući svoj doprinos projektu, ali i svoj generalni rad. Potom se razgovor nastavio u grupama koje su oformljene na temu aktualnih pitanja vezanih uz migrante i njhovu integraciju - izrada politika, pravna i administrativna podrška, građanska inicijativa, obrazovanje, zapošljavanje, zdravlje i komunikacija s javnošću. Nastojalo se zajedničkim snagama odgovoriti na suvremene potrebe migranata te predložiti moguća rješenja koja će poboljšati procese integracije izbjeglica u lokalnu zajednicu.
Drugi dan konferencije protekao je u sličnom tonu. Održan je okrugli stol na temu Kako ojačati višerazinsko upravljanje migracijama, pri kojem su predstavnici vlasti govorili o svojem iskustvu rada na integraciji te su istaknuli vlastite primjere dobre prakse. U nastavku programa pozvani su predstavnici partnerskih organizacija ujedno i potpisnici dokumenta o održivosti projekta, „Memorandum of Understanding“ kako bi informirali prisutne o daljnjem tijeku svojih aktivnosti i suradnje na lokalnoj razini. U konačnici, partneri projekta imali su priliku još jednom porazgovarati o rezultatima lokalnih pilot projekata i o tome kako podizati svijest građana i lokalne vlasti o potrebi rada na integraciji izbjeglica u lokalnu zajednicu.
Posljednjeg dana konferencije, održan je sastanak sa svim predstavnicima partnerskih organizacija. Napravljen je rezime projektnih aktivnosti provedenih unutar 3 i pol godine trajanja projekta. Budući da je većinski dio odrađenog posla iza njih, projektni tim je sa zadovoljstvom zaključio ovu konferenciju te izrazio želju za još budućih suradnji.
Izvor: RV
Objavljeno: 14.lipnja 2023.