Kroz zadnjih desetak godina fratri u Fojnici su objavili devet knjiga sa zanimljivim tematikama. U petak, 9. lipnja u prostorijama Muzeja, upriličena je promocija triju najvrijednijih djela...
Izvor: Samostan Fojnica
Kroz zadnjih desetak godina fratri u Fojnici su objavili devet knjiga sa zanimljivim tematikama. Kako javlja mrežna stranica Bosna Srebrena, u petak, 9. lipnja u prostorijama Muzeja, upriličena je promocija triju najvrijednijih djela:
Enhiridion
Fra Mato Kristićević živio je u ovom samostanu prije 200 godina. Pun znanja i životnog iskustva, napisao je knjigu uputa budućim naraštajima kako se vladati u pojedinim situacijama, što se nekoć lošeg događalo i kako to ne bi trebalo ponavljati, pisao je o korisnim savjetima. Knjiga je napisana na latinskom jeziku, lijepim rukopisom i prof. latinskog jezika fra Marko Ćorić ju je preveo na hrvatski jezik, napisao predgovor, knjigu uredio po najnovijim standardima i Samostan ju je objavio 2019. godine. O Enhiridionu je govorio dr. Ante Škegro, veliki poznavatelj franjevačke povijesti.
U Samostanu, između mnogo vrijednih dokukmenata, čuva se i najstarija Matica umrlih župe Fojnica 1750.—1821. godine/Život s križem u sjeni polumjeseca. Dr. Anto Ivić i prof. fra Marko Ćorić priredili su ovu Maticu (dio je pisan bosančicom, a dio je na latinskom jeziku), Anto je napisao poduži vrijedan predgovor, zapravo je to prava mala studija, dodana su tumačenja, obrađeno je 3.909 upisa i tu vrijednu knjigu objavili su 2020. godine. Promotor je bio dr. Anto Ivić i slušatelje upoznao o velikom značaja matičnih knjiga.
Fra Blaž Marija Kulier rodio se u Fojnici 1846. godine. Živio je samo 41 godinu. Godine 1869. zaređen je za svećenika i od tada počinje njegov izuzetno plodan raznovrsni rad. Putovao je i zapisivao svoja putovanja, dopisivao se s mnogim važnim osobama, nabavljao razne lijekove po evropskim metropolama i pomagao bolesnicima, primao poklone i sam ih davao, podučavao mlađe i u školama a u Samostanu odgajao svećenički pomladak. Od 1877.—1884. godine svakog jutra, o podne i na večer mjerio je i bilježio temperaturu na samostanskom prozoru. Sve to i još mnogo drugih događaja u Samostanu, u Bosni i Hercegovini i u cijelom svijetu, zapisivao je prelijepim, sitnim, ali čitljivim, rukopisom u dvije minijaturne bilježnice. Djelatnici Hidrometeorološkog zavoda BiH u Sarajevu ovo su prepisali, a viša arhivistica Sandra Biletić, fra Marko Ćorić, fra Janko Ljubos i Snježana Dandić knjigu su uredili, popratili bilješkama, Sandra je izradila kazalo imena i kazalo mjesta i geografskih pojmova, prof. dr. fra Ivan Šarčević je napisao predgovor, a recenzije prof. Perina Mejić i ing. Zoran Vakula. Godine 2023. Samostan je objavio ovo Kulierovo djelo, Dnevnik – Kronika (1877.–1884.) a promotor je bio upravo rečeni Vakula. Onako originalan kakvog viđamo na HRT-u, kao promotor se pokazao u punom svom sjaju. Pred publikom je oživio lik fra Blaža Marije Kuliera, ukazao nam na korisnost meteorologije, ispričao zanimljivu priču o povijesti mjerenja temperature, o svojim susretima s fratrima i o njegovom dolasku u Fojnicu i na kraju najavio da će vrijeme biti promjenljivo...
Program je vodio promotor fra Drago Bojić, a pjesmom popratio framaš Petar Glavočević.
Na kraju programa svima je zahvalio na dolasku gvardijan fra Mario Katušić, zaslužnim damama podijeljeno je cvijeće, a samostanski vikar fra Božo Štrkalj počastio je sve posjetitelje samostanskim specijalitetima.
Franjevački samostan u Fojnici još se jednom pokazao mjestom kulturnih događanja, a njegovi fratri nastoje biti nasljedovatelji vrijednih prethodnika.
Izvor: bosnasrebrena.ba
Objavljeno: 15.lipnja 2023.