Na svetkovinu Presvetog Srca Isusova, 16. lipnja 2023. katedralna župa u Sarajevu proslavila je svoj patron. Središnje Euharistijsko slavlje u sarajevskoj prvostolnici predvodio je ilijaški župnik vlč. Ilija Marković, profesor na KBF-u u Sarajevu
Foto: KTA
Na svetkovinu Presvetog Srca Isusova, 16. lipnja 2023. katedralna župa u Sarajevu proslavila je svoj patron. Središnje Euharistijsko slavlje u sarajevskoj prvostolnici predvodio je ilijaški župnik vlč. Ilija Marković, profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, uz koncelebraciju 28 svećenika. Na Misi su sudjelovale i brojne redovnice raznih družbi, bogoslovi i drugi vjernici, piše Katolička tiskovna agencija.
Katedralni župnik i profesor KBF-a u Sarajevu vlč. Oliver Jurišić zahvalio je kolegi profesoru Markoviću za predvođenje Misnog slavlja. Riječi zahvale uputio je i subraći svećenicima te župljanima koji su na bilo koji način pomogli ili sudjelovali u danima pripreme za ovu proslavu.
U prigodnoj propovijedi vlč. Marković kazao je da je svetkovina Presvetog Srca Isusova ujedno „svetkovina Božje ljubavi i Božjega milosrđa koju Bog iz dana u dan neumorno iskazuje čovjeku i pokazuje mu svoju blizinu“. Dodao je da ova svetkovina, kao i liturgijska čitanja toga dana, „dozivaju u vjerničku pamet i srce novu sliku o Bogu u odnosu na onu koja je prikazana u Starom zavjetu“, o čemu, kako je podsjetio, svjedoče zgode iz Isusova života – brojni susreti s ljudima, susreti s onima koje poziva u učeništvo, susreti sa siromasima, bolesnima, grešnima, odbačenima i zaboravljenima – zabilježeni perom svetih evanđelista.
Profesor Ilija podsjetio je na riječi sv. pape Ivana Pavla II. da na ovu svetkovinu Crkva slavi sintezu svih otajstava vjere te potaknuo na razmišljanje o „Božjoj ljubavi koja je postala vidljiva, konkretna u osobi Isusa Krista“, o čemu piše sv. Ivan u pročitanom evanđelju. Istaknuo je da se izvor pobožnosti Srcu Isusovu nalazi u srednjem vijeku kada su duhovni pisci, poput sv. Bernarda, sv. Franciske Rimske i sv. Bonaventure, posebno širili pobožnost prema Isusovoj muci. Kazao je da su glavni poticaj za nastajanje ove svetkovine bila Isusova ukazanja francuskoj redovnici Mariji Margareti Alacoque u 17. stoljeću od koje je, za vrijeme jedne tijelovske osmine, davne 1675. godine, „Isus tražio da svi ljudi javnim molitvama i pobožnostima štuju njegovo Presveto Srce, ranjeno ljubavlju prema nama, i pružaju zadovoljštinu za uvrede koje mu se nanose“. Podsjetio je da je kasnije, nakon širenja ove pobožnosti, papa Pio IX. odredio i uveo blagdan Srca Isusova da se slavi trećeg petka nakon svetkovine Duhova.
Osvrćući se na pročitano evanđelje po Mateju, u kojem Isus poziva umorne i opterećene da dođu k njemu da ih odmori, propovjednik je potaknuo nazočne da promisle, koliko danas nose opterećenja u svom srcu i koliko znaju biti umorni, „nekada čak i od života“. „I zato Isus poziva: 'dođite k meni'. On predlaže sebe kao primjer da učimo od njega, iz njegova 'krotka i ponizna srca'. Biti krotak, živjeti ljubav, istinu, dobrotu u današnjem svijetu u kojem ima dosta hladnoće, laži i svega onoga lošega često čovjeka umara i opterećuje. Čovjek želi odustati od borbe za dobro, za ljubav. I zato Isus poziva, 'dođi k meni kad se osjetiš umornim i opterećenim, odmori na mom krotkom i poniznom srcu, osnaži se!'“, naglasio je vlč. Marković.
Vlč. Ilija je potom u propovijedi rekao da Božju ljubav najbliže sebi mogu predstaviti uspoređujući je s onom roditeljskom te dodao da je i ona, ipak, samo „kap u moru dobrote Božjega milosrđa i ljubavi kojim nema kraja“. Podijelio je s nazočnima zgodu prema kojoj je jedan mladić, nakon što je prestao kontaktirati sa svojom majkom jer je se sramio, godinama nakon što je umrla došao u posjed pisma koje mu je ostavila, a iz kojeg je saznao da mu je u svojoj ljubavi dala i dio svoga tijela kako bi, nakon jedne nesreće koju je pretrpio rano u djetinjstvu, imao sretniji život.
„Krist dolazi danas k nama sa svojim 'otvorenim i ranjenim srcem'. Ako išta postoji što Boga boli to je upravo odbijanje, ono odbijanje koje je doživjela ova majka, zatvoreno ljudsko srce, srce koje ne prihvaća ljubav – donosi bol“, kazao je vlč. Marković ističući da ova priča pobliže oslikava „tajnu i veličinu Božje ljubavi“ jer ova majka koja, unatoč odbijanjima ljubavi svoga sina, nikad nije odustala od njega.
„Čovjek trećeg tisućljeća treba Srce Kristovo da bi spoznao Boga i samoga sebe. Samo iz Isusova Srca čovjekovo srce uči upoznavati pravi i jedini smisao kršćanskog života, uči razumjeti vrijednost življenja, čuva se od izopačenosti ljudskog srca te sjedinjuje sinovsku ljubav prema Bogu s ljubavlju prema braći ljudima. I zato danas, na ovu svetkovinu, vapimo i mi s vjerom i povjerenjem božanskom Srcu za nas same, za naše obitelji, za našu mjesnu Crkvu i domovinu: Isuse, blaga i ponizna srca, učini srce naše po srcu svome!“, kazao je vlč. Marković na kraju svoje propovijedi.
Na kraju Svete mise vlč. Marković i župnik Jurišić predvodili su pobožnost pred kipom Presvetog Srca Isusova.
Liturgijsko pjevanje animirao je zbor katedralne župe pod ravnanjem milosrdnice s. Petronile Kovačević.
Izvor: KTA
Objavljeno: 16.lipnja 2023.