Papa Franjo predvodio je misu u bazilici svetog Petra na 3. svjetski dan djedova, baka i starijih osoba, te istaknuo važnost međugeneracijske razmjene kao sredstvo za učenje ljepote života i jačanje života Crkve
Foto: Vatican media
Sveti Otac predvodio je misu u nedjelju, 23. srpnja 2023. u bazilici svetog Petra za oko 8000 starijih osoba iz cijele Italije, slaveći 3. svjetski dan baka i djedova i starijih osoba.
Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana je „Od koljena do koljena dobrota je njegova“, podsjećajući na odlomak iz Lukina evanđelja.
U svojoj homiliji na misi, papa Franjo se osvrnuo na svaku od tri prispodobe sadržane u današnjem Evanđelju polazeći od onoga što im je zajedničko, a to je zajednički rast.
Pšenica i kukolj rastu zajedno
Isusova prva prispodoba u evanđeoskom odlomku, rekao je Papa, napominje da pšenica i kukolj rastu na istom polju. „To je slika koja nam pomaže sagledati stvari realno“.
„U ljudskoj povijesti, kao i u životu svakog čovjeka, istodobno su prisutni svjetlo i sjena, ljubav i sebičnost“, istaknuo je. „Štoviše, dobro i zlo su isprepleteni do te mjere da se čine nerazdvojivima“.
Sveti Otac je naglasio da nam taj realan pristup pomaže da povijest gledamo bez ideologija, bez jalovih optimizama i štetnih pesimizama.
„Kršćanin, oduhovljen Božjom nadom, nije pesimist, ali nije ni naivac koji živi u svijetu bajki, koji se pravi da ne vidi zlo i govori: „ma sve je u redu!“, naglasio je Papa.
„Ne, kršćanin je realist: on zna da u svijetu ima žita i kukolja, ponire u samoga sebe te prepoznaje da zlo ne dolazi samo „izvana“, da se za nj ne može uvijek svaljivati krivnju na druge, da se ne smije „izmišljati“ neprijatelje protiv kojih se treba boriti izbjegavajući iskreno preispitivanje samih sebe“.
Strpljivo pouzdanje u Gospodina
Papa je dalje rekao da nam ta prispodoba postavlja pitanje: „Kad vidimo da pšenica i kukolj obitavaju zajedno u svijetu, što trebamo učiniti? Kako se ponašati? U prispodobi sluge bi htjele počupati korov. To je stav vođen dobrom namjerom, ali impulzivan i agresivan“, kazao je papa Franjo.
Zavaravamo same sebe, nastavio je Papa, da možemo vlastitim snagama iščupati zlo kako bismo spasili čistoću. Kušnja je to koja se ponavlja mnogo puta: „čisto društvo“, „čista Crkva“, ali se u postizanju te čistoće izlažemo opasnosti da budemo nestrpljivi, nepopustljivi, čak i nasilni prema onima koji su upali u zabludu, istaknuo je okupljenim vjernicima.
Ispravan stav pred zlom, kazao je Papa, je strpljivost, koja nas vodi da se prema drugima odnosimo s poštovanjem, te svijest da su čišćenje srca i konačna pobjeda nad zlom, u bîti, djelo Božje.
Prihvaćanje otajstva života
Potom je podsjetio da se starije osobe često osvrću na svoje živote s nostalgijom i željom da isprave pogreške iz prošlosti. Ipak, naglasio je rimski biskup, Isus poziva bake i djedove i starije osobe da otajstvo života prihvate s vedrinom i strpljivošću, da njemu prepustimo sud, da ne živimo sa žaljenjima i grižnjom savjesti.
Starost je doista blagoslovljeno vrijeme, naglasio je Sveti Otac, to je životno doba za pomirenje, za nježno gledanje u svjetlo koje se probilo unatoč sjenama, u pouzdanoj nadi da će dobro zrno koje je Bog posijao prevladati nad kukoljem kojim je đavao htio zaraziti naše srce.
Plodna razmjena za bratsku zajednicu
Papa Franjo se zatim osvrnuo na drugu prispodobu koja govori kako je kraljevstvo nebesko djelo Božje koje tiho djeluje u tkanjima povijesti, tako da izgleda kao malo i nevidljivo djelo, poput gorušičina zrna.
Odrastanje i starenje, napomenuo je Papa, nalikuje rastu gorušičinog zrna u veliko drvo gdje drugi mogu pronaći hlad i utjehu.
Bake i djedovi, dodao je, pružaju mjesto gdje djeca i unuci uče što znači dom i doživljavaju nježnost zagrljaja.
U toj plodonosnoj razmjeni, potaknuo je rimski biskup, učimo ljepotu života, gradimo bratsko društvo, a u Crkvi omogućujemo susret i dijalog između tradicije i novosti Duha.
Predaja vjere
Osvrćući se na treću prispodobu, koja govori o miješanju kvasca i brašna da bi se tijesto diglo, papa Franjo istaknuo je glagol „miješati“, koji se odnosi na ono umijeće koje je 'mistika' zajedničkog življenja, miješanja i uzajamnog susretanja i izlaženja iz samoga sebe i povezivanja s drugima.
To pobjeđuje individualizme i egoizme i pomaže nam stvarati svijet u kojem će biti više ljudskosti i bratstva, rekao je Sveti Otac, kako starije osobe ne bi bile marginalizirane ili napuštene u svojoj usamljenosti.
Papa Franjo je na kraju pozvao mlade i starije da dijele svoje darove i rastu zajedno, slušajući jedni druge, razgovarajući i podržavajući se međusobno.
Na kraju svete mise, skupina baka i djedova, simbolično su predali križeve Svjetskog dana mladih nekolicini mladih koji će sudjelovati na Svjetskom danu mladih u Lisabonu, Portugalu, od 1. do 6. kolovoza.
Izvor: RV
Objavljeno: 23.srpnja 2023.