U nedjelju, 6. kolovoza župa Preobraženja Gospodinova – Borovica u općini Vareš, svečano je proslavila svoj patron, koncelebriranom svetom misno koju je predvodio vrhbosanski nadbiskup u miru Vinko kard. Puljić.
Izvor: Nedjelja
U nedjelju, 6. kolovoza župa Preobraženja Gospodinova – Borovica u općini Vareš, svečano je proslavila svoj patron, koncelebriranom svetom misno koju je predvodio vrhbosanski nadbiskup u miru Vinko kard. Puljić, izvijestio je portal Nedjelja.
Uz kard. Puljića suslavili su župnik vlč. Vlado Vrebac koji je uputio riječi dobrodošlice, vareški župnik fra Leon Pendić, te domaći sinovi p. Marijan Bešlić i p. Pero Marković.
Nakon svetopisamskih čitanja i naviještenoga Evanđelja nadbiskup u miru uputio je prigodnu propovijed. Napomenuo je kako samo Evanđelje ustanovljuje blagdan Preobraženja. „Jer Isus je na brdu Tabor to doživio, i s njime zajedno tri učenika. Međutim, on se nije slavio kao svetkovina. To je uveo 1456. Papa, kada je, po zagovoru Gospinom Ivan Kapistran obranio Beograd od Turaka (...) Iako se u Crkvi to slavilo – nije bilo svetkovina za cijelu Crkvu. Kažu da je zapravo, to Preobraženje znak da ljudi prepoznaju ono što jesu (...) Današnjem čovjeku je važno da nađe izvor nade. Jer čuli smo Petra u čitanju – on naviješta tu nadu. Jer se osvjedočio na brdu Tabor što znači taj vječni život. Vjerojatno je bilo nekih od vas koji su bili na hodočašću u Svetoj zemlji – a kad se popnete gore na brdo Tabor, u toj crkvi gdje se nekako časti to Preobraženje sav krov napravljen je od hrastovine vukovarskih šuma. Tome sam se posebno radovao kad sam bio tamo. Čovjek potresen, hodajući tim svetim mjestima čovjek počinje shvatiti da nije samo priča – nego Isusovo utjelovljenje, to da je hodao na zemlji, to da je umro na križu u Jeruzalemu, te uskrsnuo u Jeruzalemu to nije priča, to je životna istina. Zato nam je potrebno Preobraženje, da mi skinemo tu ljušturu ovoj javnog mnijenja koje nam se nameće, i da povjerujemo Isusu“, kazao je, među ostalim kardinal.
Na kraju je riječi zahvale – svima onima koji su na bilo koji način sudjelovali u organiziranju proslave patrona – uputio župnik Vrebac, koji je također kard. Puljiću darovao sliku – grafiku borovičke crkve.
Misno slavlje izravno je prenosio Hrvatski radio Bobovac Vareš.
Inače, selo Borovica smješteno je na 1 300 mnv, povrh kraljevskog grada Bobovca i na padinama Zorkovice, Javorja i Lipničkog brda, a utemeljena je 1922. odvajanjem pojedinih naselja od, oko 15 km udaljene Kraljeve Sutjeske.
Prije posljednjega rata (1991.) imala je 1 511 vjernika, još ih je dvije-tri tisuće bilo različitim stranama svijeta. Snage bošnjačke Armije BiH u listopadu 1993. do temelja su srušile župnu crkvu izgrađenu 1926., a župljane protjerali ili ubili. Danas u Borovici živi 50-ak katolika, kojima se u vrijeme godišnjih odmora pridruže mnogobrojni, diljem svijeta, razasuti Borovičani koji nisu zaboravili svoj rodni kraj. O ovoj vjerničkoj zajednici može se više pročitati i informirati na njihovoj župnoj stranici.
Izvor: nedjelja.ba
Objavljeno: 06.kolovoza 2023.