Od 30. srpnja do 5. kolovoza selo Kornica u župi Čardak kod Modriče, bilo je mjesto susreta mladih koji su se okupili iz raznih krajeva Bosne i Hercegovine te doživjeli posebno i inspirativno putovanje mira na kampu mira Friedensgrund BiH.
Foto: Nedjelja
Kamp u organizaciji Nadbiskupijskoga centra za pastoral mladih Ivan Pavao II. okupio je mlade katolike i pravoslavce iz različitih dijelova BiH – od Kiseljaka, Gromiljaka i Istočnog Sarajeva, Sarajeva, Rogatice do Domaljevca – pružio je nezaboravno iskustvo kroz spoj zabave, učenja i međusobne suradnje, piše portal Katoličkog tjednika Nedjelja.
Uz volontere iz Francuske i Njemačke
Sedmodnevno „putovanje“ započelo je 30. srpnja u poslijepodnevnim satima, kada su sudionici iz raznih dijelova zemlje stigli u Kornicu, spremni za niz aktivnosti koje su ih pratile tjedan dana.
Prva točka bila je predstavljanje voditelja, vršnjačkih edukatora te volontera iz Francuske, Njemačke i volontera iz Taizéa.
Sudionike su pozdravili koordinatorica kampa Žaklina Brnadić ipastoralni suradnik NCM-a vlč. Ljubo Zadrić, te je tako postavljen temelj za zajedničko iskustvo i međusobno razumijevanje koje je pratilo cijeli kamp.
Susreti radosti
Tijekom kampa, mladi su posjetili različite lokalne institucije i zajednice, uključujući Centar za edukaciju i rehabilitaciju Kuća nade u Odžaku te Dom za starije i nemoćne Majka Terezija u Tramošnici. Ovi susreti u ustanovama koje pružaju skrb različitim skupinama ljudi doprinijeli su stvaranju svijesti o važnosti inkluzije i brige za one koji trebaju podršku, posebno za starije i nemoćne osobe koje su često zanemarene.
U Kući nade mladi su se družili s osobama s poteškoćama u razvoju, izrađivali čestitke jedni drugima, igrali se i plesali. Susret je bio ispunjen solidarnošću i poštovanjem. Mladi su također posjetili i jednu obitelj u Kornici te su uz druženje i razgovor otkrili ponešto o prošlosti ovog kraja i života u njemu.
Uz to, također su i istraživali bogatu povijest regije kroz posjet samostanskom muzeju Vrata Bosne u Tolisi. Izložbe arheoloških artefakata, umjetničkih djela i etnografskih predmeta pružile su sudionicima uvid u značajne događaje i tradiciju ovog područja, potičući ih na razumijevanje i poštovanje raznolikosti svoje zemlje.
Povezivanje kroz umjetnost
No, kamp nije bio samo obilazak i edukacija. Kulturni i umjetnički sadržaji, poput radionica koje je vodio akademski kipar i likovni pedagog Antonio Džolan, ohrabrili su mlade da istraže i izraze svoju kreativnost kroz likovne umjetnosti. Kroz ove radionice sudionici su otkrivali svoje skrivene talente i razvijali nove vještine, stvarajući mostove među sobom i prepoznajući snagu umjetnosti u povezivanju ljudi.
Duhovna dimenzija bila je središnji dio kampa, s trenucima tišine, molitvom u duhu Taizéa i posebnim nagovorima koje je predvodio vlč. Zadrić. Ti trenuci potaknuli su mlade da se povežu sa sobom te promisle o važnim pitanjima u svom životu, učeći kako se različiti duhovni pristupi i vjerovanja mogu nadopunjavati i oplemenjivati.
Sudionici kampa također su posjetili i pravoslavnu crkvu Pokrov Presvete Bogorodice, te nazočili liturgiji i imali priliku susresti se s pravoslavnim svećenikom. Ovaj posjet označio je važan korak u jačanju međureligijskog razumijevanja i dijaloga među mladima različitih vjeroispovijesti.
Mladi su prezentirali svoj rad i aktivnosti na Friedengrundu, te su dijelili svoje vrijedne lekcije o suživotu i toleranciji.
VolontiRaj
Tijekom sedam dana kampa, sudionici su se također angažirali u volonterskim akcijama, pokazujući predanost zajednici i služenju drugima. Ove akcije označile su duboko osjećanje solidarnosti i odgovornosti prema potrebama zajednice, naglašavajući da samo zajedničkim djelovanjem mogu ostvariti pozitivne promjene u svojim lokalnim okruženjima.
Kamp je obilježen kreativnim scenskim prikazima koje su mladi pripremili za goste koji su došli na roštilj. Smijeh, glazba i izvedbe razveseljavali su sve prisutne, dodatno povezujući sudionike i stvarajući snažne veze među njima.
Posljednji dan kampa bio je obilježen evaluacijom i oproštajem. Mladi su imali priliku izraziti svoje iskustvo i dojmove te podijeliti zahvalnost za nezaboravan tjedan proveden u društvu novih prijatelja. Njihovi razgovori odrazili su snažne veze i razumijevanje koje su stvorili tijekom ovog „putovanja mira“.
S ponosom i zahvalnošću u srcima, sudionici su se razišli s obećanjem da će ovo iskustvo mira, razumijevanja i međusobnog poštovanja nositi sa sobom u svojim životima i širiti ga u svojim zajednicama.
Prema svemu viđenomu Friedensgrund BiH je ostvario svoj cilj, ističući važnost razumijevanja, tolerancije i dijaloga među mladima različitih vjeroispovijesti i kulturnih pozadina. Također, je potvrdio snagu dijaloga i zajedništva te je postao svijetla točka inspiracije i nade u izgradnji bolje budućnosti za mlade i njihove zajednice u Bosni i Hercegovini.
Izvor: Žaklina Brnadić/Nedjelja
Objavljeno: 07.kolovoza 2023.