Vojna hunta koja je u Nigeru svrgnula legitimnu vlast i dalje odbija pregovore. Zemlje članice ECOWAS-a sastale su se10. kolovoza u Abuji, glavnom gradu Nigerije kako bi odlučile kako se dalje suočavati s tom političkom krizom.
Foto: Vatican News
Pučisti u Nigeru i dalje su neosjetljivi na bilo kakve diplomatske pokušaje ponovne uspostave legitimne vlasti u zemlji. Veći dio međunarodne zajednice vidi u diplomaciji najbolju opciju za rješavanje krize; međutim, nad tom zemljom visi prijetnja zbog istekloga ultimatuma ECOWAS-a, Gospodarske zajednice zapadnoafričkih država, koja je zaprijetila vojnom intervencijom kako bi na vlast vratila predsjednika Bazouma, svrgnutoga 26. srpnja.
Zemlje članice ECOWAS-a sastale su se10. kolovoza u Abuji, glavnom gradu Nigerije kako bi odlučile kako se dalje suočavati s tom političkom krizom. Uoči susreta ECOWAS je najavio da će nastaviti s donošenjem svih potrebnih mjera za uspostavu ustavnoga poretka, dok Nigerija pučistima nameće nove sankcije.
Zabrinutost biskupā
U svakom slučaju, nakon brojnih apela iz Sjedinjenih Američkih Država i Europe, usmjerenih na sprječavanje vojne eskalacije krize, oružana se intervencija ECOWAS-a čini manje vjerojatnom, također zbog toga što bi se eventualni sukob mogao proširiti na cijeli Sahel, budući da su Mali i Burkina Faso izrazili solidarnost s pučistima koji su došli na vlast u Niameyu. Mogućnost sukoba zabrinjava biskupe cijele zapadne Afrike koji odlučno govore 'ne' uporabi sile, upozoravajući na opasnost da bi Niger mogao postati „druga Libija“.
Stanje je vrlo delikatno
Strah od širenja napetosti na cijelom području Sahela potresa i Crkvu u Africi, kako je u razgovoru za Vatican News rekao don Jorge Crusafulli, salezijanski provincijal u Nigeru i Nigeriji, koji već više od 30 godine djeluje u cijeloj Zapadnoj Africi. „U ovom je trenutku stanje vrlo delikatno. Kao i don Bosco željeli smo otvoriti novu misiju u Nigeru, u rujnu, ali sada je to postalo nemoguće. Ako Nigerija vojno intervenira, to bi moglo izazvati sukob u cijeloj regiji s posljedicama za cijeli svijet“, dodao je te istaknuo, „jedino je rješenje dijalog i traženje mira“.
Negativni osjećaji prema Europi i Francuskoj
Don Jorge je podsjetio također da sve manjine u Nigeru žive u situaciji koja je bila komplicirana već prije sukoba, a koja je sada još teža. „Prisutnost skupina islamskih ekstremista golemi je problem“, istaknuo je voditelj Djela don Bosca. Sadašnji je biskup Niameya, zbog ekstremista koji napadaju sela zatvorio u ruralnim područjima sve prisutnosti Crkve. „Nama je salezijancima rekao da ne idemo u seoska područja i da misiju možemo otvoriti samo u glavnom gradu – dodao je te napomenuo također da su sve granice s Nigerom zatvorene, prijevoznici su blokirani te da je za migrante koji žele doći do Mediterana u ovom trenutku vrlo opasno prelaziti granicu. Sve to još više komplicira prisutnost ruske plaćeničke skupine Wagner i negativni osjećaji prema Europi i Francuskoj.
Potrebno zajedničko zauzimanje
Postoji, dakle, opasnost od rata u cijelom Sahelu, dok i vanjske sile raspiruju vatru. Europa, Sjedinjene Američke Države, Kina i Rusija imaju samo gospodarski i geopolitički interes, ne zanimaju ih ljudi“, rekao je don Jorge, koji smatra da ciljaju na prirodne resurse, posebno na uran.
„Stoga je potaknuo da se poštuju Afrika, njezina tradicija i njezine institucije, jer kulturni je i gospodarski neokolonijalizam štetan. Osim toga traži da se uloži svaki mogući napor kako bi se izbjegao bratoubilački rat među Afrikancima. To bi bila katastrofa; trebamo svi zajedno graditi mir: vojnici, političari, vjerski vođe i etničke skupine“, istaknuo je don Jorge te na kraju dodao – Salezijanci sa svojim školama mogu imati ulogu posrednika i mirotvorca; naime kada ljudi steknu obrazovanje, njima se ne može manipulirati, prenosi Vatican News.
Izvor: RV
Objavljeno: 11.kolovoza 2023.