Ovaj veoma zanimljiv i značajan događaj, privukao je veliku pozornost javnosti, posebno župljana Župe Breške.
Izvor: Hrvatski glasnik / www.hrvatskiglasnik.ba
U povodu 200. obljetnice vođenja župnih matica i ustanovljenja samostalne lipničke kapelanije (1823), koja je 1839. postala župom, u Župnoj crkvi u Breškama upriličen je okrugli stol na kojem je prikazan opći povijesni, crkveni i franjevački kontekst s kraja 18. i vrijeme do polovice 19. stoljeća. Dan je i osnovni uvod u formu tadašnjih matičnih knjiga, koje su regulirane propisima iz Rimskoga obrednika iz godine 1614., piše portal Hrvatski glasnik.
Ovaj veoma zanimljiv i značajan događaj, privukao je veliku pozornost javnosti, posebno župljana Župe Breške.
“Ovo je veoma važan događaj za našu župu i našu župnu zajednicu. To govori o njezinoj tradiciji, kontinuitetu djelovanja franjevaca na ovom području. Dvjesto godina je velika obljetnica”, kaže za Hrvatski glasnik župnik Župe Breške fra Marko Antić.
Prava je rijetkost da netko uopće čuva i ima ovakve matice, posebice stare dva stoljeća.
“Da, ovo je prava rijetkost. Mi smo naše uspjeli sačuvati i obnoviti. Svakako bi bilo dobro iz njih iščitavati, jer se može mnogo toga saznati, a svakako su dobre i za znanstvenike koji se žele baviti istraživanjem života i ljudi na ovom području”, kaže nam fra Marko.
Fra Franjo Ninić je tijekom okruglog stola u svome referatu prikazao opći povijesni, crkveni i franjevački kontekst s kraja 18. i vrijeme do polovice 19. stoljeća te dao osnovni uvod u formu tadašnjih matičnih knjiga, koje su regulirane propisima iz Rimskoga obrednika iz godine 1614.
Profesor povijesti Ivica Kovačević prezentirao je rad i istraživanje svoga kolege Alena Matoševića, profesora hrvatskog i latinskog jezika i direktora Opće gimnazije KŠC “Sv. Franjo”. Kroz izlaganje prikazani su sadržaji prvih pisanih matica iz ovoga kraja te skrenuta pozornost na imena, prezimena, rodove, statistike i sve ono što je važno s obzirom na sadržaj ovih latinskim jezikom vrijednih pisanih dokumenata.
“Ova okrugla obljetnica veoma je važan povod da predstavimo matice i izvučemo podatke o ljudima koji su živjeli i žive ovdje. To jeste crkvena statistika u koju je upisano kada je netko kršten, kada se vjenčao, kada je umro, ali pisani podaci iz tog vremena su veoma rijetki i nemamo ih čak ni u nekim svjetovnim izvorima. Ono što je veoma važno, a što je profesor Alen Matošević uradio, jeste da je on iz tog sirovog latinskog materijala, izvukao stvari koje su relevantne za povijest ovog kraja, osobito neka prezimena, imena i stanja ljudi”, ističe u razgovoru za HG fra Franjo Ninić.
Ove godine se navršava 200 godina od kada je, najprije lipnička kapelanija, a onda i Župa Breške postala formalna institucija koja je okupljala ljude. Fra Franjo Ninić je govorio o stvarima koje su u to vrijeme opterećivale katolike, kao što su porezi, turskog upravnog sustava, njihovog odnosa prema fratrima i vjernicima. Naime, važno je znati da su tada fratri bili jedini predstavnici Katolika.
“Bilo bi veoma dobro sada ovo sve nastaviti raditi i istraživati, da se upoznamo i sa stanjem duša toga vremena. Zato je važno da se ovi pisani spomenici ožive, a da ih mi danas ih aktualiziramo i dajemo im značenje iz kojeg i mi možemo dosta toga naučiti. Možemo u ovo doba današnje krize, se i mi prema njima ravnati”, ističe fra Franjo.
U to vrijeme, s početka 19. stoljeća, fratri su bili i liječnici, i učitelji, i propovjednici, i krstitelji i najveći oslonac ljudima. Crkva je tada jedino mogla generalno zaštiti ljude.
Župa Breške je u povodu ove obljetnice tiskala novo izdanje informativnog flajera o ovoj zajednici vjernika, a što potvrđuje da su Breške zaista mjesto bogate povijesti i životne ljepote. Tijekom okruglog stola mogli su se vidjeti originalni primjerci matica iz 1823. godine.
Izvor: hrvatskiglasnik.ba
Objavljeno: 15.kolovoza 2023.