Mi isusovci želimo biti znakovi otpora u vjernosti Isusovu nalogu da budemo blizu onima koji pate. Tim se riječima pater José María Tojeira DI osvrnuo na aktualnu situaciju Družbe Isusove u Nikaragvi.
Družba Isusova u Srednjoj Americi bavi se opsežnom pastoralnom djelatnošću na sveučilištima i za migrante, što joj omogućuje biti blizu stvarnosti naroda poput onoga u Nikaragvi, zemlji u kojoj isusovci, iako je pravni status Družbe poništen te joj je također konfiscirano Srednjoameričko sveučilište, nastavljaju svoj rad. Glasnogovornik isusovaca u Srednjoj Americi, pater José María Tojeira iz Salvadora, rekao je u razgovoru za Vatican News kako, budući da je sveučilište stvaratelj znanja i kritičkog i otvorenog razmišljanja, vlada ga je gotovo automatski vidjela kao neprijatelja.
Kršćanske vrijednosti svojom ustrajnošću i otporom uvijek pobjeđuju, čak i kad postoje trenuci u kojima moramo proći preko križa – rekao je p. Tojeira te dodao da je izgon ili oduzimanje imovine uvijek dio horizonta koje redovnici i redovnice prisutni u toj zemlji predviđaju.
Osim spomenutoga sveučilišta, kojei je sada u rukama Vlade, isusovci upravljaju dvjema srednjim školama i međunarodnom mrežom Fe y Alegría (Vjera i radost), koja ima više od 800 suradnika, uključujući laike, redovnike i svećenike, te podupire oko 54.000 ljudi na području formalnoga i neformalnoga obrazovanja.
Donosi: kta/rv
Objavljeno: 28. kolovoza 2023