U organizaciji Hrvatskoga kanonističkog društva, suorganizaciji Vrhbosanske nadbiskupije, Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu te Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a pod sponzorstvom Hrvatske biskupske konferencije, u Sarajevu je 6. listopada 2023. godine otvoren XVI. međunarodni znanstveni simpozij crkvenih pravnika koji se održava na temu Upravljanje vremenitim dobrima prema zakonima Crkve. Simpozij je okupio crkvene pravnike, djelatnike i vanjske suradnike crkvenih sudova te ekonome (nad)biskupijâ i ustanova posvećenoga života i družbi apostolskoga života iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Slovenije, izvijestili su iz Hrvatskog kanonističkog društva.
Foto: KTA
Svečanom otvorenju prisustvovali su mons. Tomo Vukšić, nadbiskup metropolit vrhbosanski, predsjednik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u Bosni i Hercegovini, mons. Mate Uzinić, riječki nadbiskup i metropolit te duhovni voditelj Hrvatskoga kanonističkog društva, mons. Andrej Saje, novomeški biskup i predsjednik Slovenske biskupske konferencije, izv. prof. dr. sc. Mario Bernadić, dekan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu te mons. Javier Camañes-Forés, tajnik Apostolske nuncijature u Bosni i Hercegovini, piše Katolička tiskovna agencija.
U ime organizatora Simpozija, sve okupljene na početku je pozdravio dr. sc. Ivica Ivanković Radak, predsjednik Hrvatskoga kanonističkog društva, izrazivši osobitu radost što će sudionici Simpozija upoznati život Crkve i društva u Sarajevu. Osvrćući se na temu ovogodišnjeg Simpozija, naglasio je njezinu važnost jer je manje raspravljena unutar kanonsko-pravnih krugova te je i manje zastupljena među autorima na hrvatskom i slovenskom govornom području. Stoga je posebno zahvalio predavačima na spremnosti da svoje vrijeme i znanstvena nastojanja podijele na Simpoziju.
Riječ pozdrava i dobrodošlice okupljenima uputio je i biskup domaćin, mons. Tomo Vukšić. Istaknuo je važnost održavanja znanstvenih simpozija crkvenih pravnika jer su ti skupovi „obogatili crkveni život pojašnjenjima crkvenih propisa na raznim područjima“ te su predavanja uvijek „od velike koristi za konkretan crkveni život“. Izdvojio je kao vrlo pohvalno što se simpoziji održavaju u raznim krajevima i biskupijama jer se time „pokazuje zanimanje za sve dijelove Crkve“ što osobito pridonosi jačanju zajedništva.
Duhovni voditelj Društva, mons. Mate Uzinić, u prigodnoj riječi detaljnije se osvrnuo na temu izabranu za ovogodišnji Simpozij jer je primjetno da se često „dovodi u pitanje ispravno upravljanje materijalnim crkvenim dobrima“ te se postavlja pitanje zašto Crkva ima uopće potrebu posjedovati materijalna dobra, a neminovno se susreću i predrasude o onome što Crkva ima. Mons. Uzinić posebno je naglasio da crkvena dobra mogu služiti samo u tri svrhe: da bi Crkva mogla vršiti svoje poslanje, da bi se moglo pristojno uzdržavati one koji ga vrše te za one koji su u potrebi. Stoga je izrazio nadu da će simpozij svim sudionicima pomoći „graditi ponajprije sebe siromasima u duhovnom smislu kako nam materijalna dobra ne bi postala cilj, a na taj način neka nam pomogne da gradimo Crkvu koja je siromašna za siromašne“.
Budući da je mjesto održavanja ovogodišnjeg Simpozija grad Sarajevo, Katolički bogoslovni fakultet Univerziteta u Sarajevu jedan je od suorganizatora Simpozija. Novoizabrani dekan, izv. prof. dr. sc. Mario Bernadić uputio je pozdravnu riječ predstavivši ukratko povijest institucije KBF-a u Sarajevu te izrazivši svima srdačnu dobrodošlicu.
Pozdravni govor prof. dr. sc. Josipa Šimunovića, dekana Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, pročitao je izv. prof. dr. sc. Taras Barščevski. Dekan je pozdravio sve okupljene te naglasio važnost, aktualnost i potrebu znanstvenog promišljanja o izabranoj temi simpozija jer Crkva „ispravnim upravljanjem i postupanjem s vremenitim dobrima daje svjedočanstvo vjerodostojne zajednice po zamisli Isusa Krista“. Hvale vrijednim i oplemenjujućim je istaknuo što simpozij nije statičan nego se uvijek održava u drugome gradu te što je za mjesto održavanja ovogodišnjeg simpozija izabran grad Sarajevo jer se tako pruža prigoda bolje upoznati „život i rad mjesne Crkve“.
Nakon svečanog otvorenja, Simpozij se nastavlja znanstvenim izlaganjima i duhovno-rekreativnim programom
Izvor: KTA
Objavljeno: 06.listopada 2023.