icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

U njemačkom gradu Vierzehnheiligenu se od 9. do 12. listopada održao pastoralni skup svećenika, đakona i pastoralnih djelatnika Zapadne Europe. Sljedeći skup predviđen je za listopad 2024. u Zagrebu

phpThumb_cache_ktabkbih.net__src5dca775e5538d04ecfa4bd870ba3c1e1_par237e4a9ca0b8b807a10bf3329368f378_dat1697189957.jpeg

Foto: Ivan Gavranović // portal hrvatskih katoličkih misija „Živa zajednica“

 

U njemačkom gradu Vierzehnheiligenu je od 9. do 12. listopada 2023. pod predsjedanjem nadbiskupa metropolita vrhbosanskog i apostolskog upravitelja Vojnog ordinarijata u BiH mons. dr. sc. Tome Vukšića, predsjednika Vijeća Hrvatske biskupske konferencije i Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine za hrvatsku inozemnu pastvu održan pastoralni skup svećenika, đakona i pastoralnih djelatnika Zapadne Europe, objavljeno je na portalu glasila hrvatskih katoličkih misija „Živa zajednica“.

 

00dsdsdsdsdsdsdsdsdsdsdsds02.jpg

 

Ovogodišnji skup održan je na temu Duhovni imperativi u vrijeme relativizma, a predavači su bili mons. dr. sc. Želimir Puljić, trenutni apostolski upravitelj Splitsko-makarske nadbiskupije i prof. dr. sc. Ivan Bodrožić, profesor Katoličkoga bogoslovnoga fakulteta Sveučilišta u Splitu, a sudjelovao je i dr. Lukas Schreiber, nacionalni ravnatelj pri Njemačkoj biskupskoj konferenciji za pastoral stranaca.

Prvi radni dana skupa, 10. listopada, sudionici su započeli svetom misom koju je predslavio nadbiskup Vukšić. Umjesto propovijedi, pročitao je pismo pape Franje upućeno svećenicima Rimske biskupije, kao duhovni poticaj na početku pastoralnog skupa. Posebno je naglasio dio iz papinog pisma u kojem se govori o svećenikovoj borbi protiv klerikalizma i svjetovnosti: „Moramo se ugledati upravo na Isusa, na sućut s kojom On gleda na našu ranjenu ljudskost, na besplatnost kojom je ponudio na križu svoj život za nas. Evo svagdanjeg protulijeka svjetovnosti i klerikalizmu: gledati raspetoga Isusa, svaki dan usmjeravati pogled na Onoga koji se ispraznio i ponizio do smrti (usp. Fil 2,7-8). Prihvatio je poniženje da nas podigne iz padova i oslobodi nas od sile zla. Na taj način, gledajući Isusove rane, gledajući Njega ponižena, učimo kako smo pozvani ponuditi sami sebe, postati kruh koji se lomi za gladne, dijeliti put zajedno s umornima i potlačenima. To je svećenički duh: učiniti se slugama naroda Božjega, a ne gospodarima, prati noge svojoj braći, a ne ih gaziti svojim nogama.“

 

0015w4z45541.jpg

 

Nakon svete mise, sudionici pastoralnog skupa su zazvali Duha Svetoga, nakon čega je sve prisutne kao organizator pozdravio vlč. Ivica Komadina, delegat za hrvatsko dušobrižništvo u Njemačkoj, prenijevši i pozdrave svim sudionicima koje je uputio vlč. dr. Tomislav Markić, nacionalni ravnatelj za Hrvate u inozemstvu koji zbog drugih obaveza nije bio u mogućnosti prisustvovati skupu.

Uime Hrvatske biskupske konferencije i Biskupske konferencije BiH, pozdrav je uputio i mons. Vukšić zaželjevši da sve hrvatske dušobrižnike u Zapadnoj Europi Bog podrži u njihovom radu za dobrobit naroda Božjega.

 

000trrrrrrrrrrrrtgg5.jpg

 

Dr. Schreiber se također obratio sudionicima istaknuvši kako je u današnjem njemačkom društvu pitanje migracija vrlo važno te kako Hrvatske katoličke zajednice svojim postojanjem, radom i prisustvom u Njemačkoj mogu puno doprinijeti izgradnji društva i Crkve naglasivši pri tome da Crkva u Njemačkoj u mnogočemu može učiti od Hrvatskih katoličkih misija.

Nakon uvodnih pozdrava, prof. Bodrožić održao je predavanje na temu Rasuđivati vrijeme i znakove života u kojem je govorio o znakovima vremena, istaknuvši pritom kako iz kršćanske perspektive znakove vremena treba iščitavati polazeći od Krista koji je temeljni znak od kojeg se treba živjeti i kojeg treba naviještati.

Mons. Puljić je izlagao na temu Oholi Pavao iz Tarza u školi poniznosti pred Damaskom. U svom izlaganju progovorio je o Pavlovom početnom djelovanju protiv kršćana, do susreta s Gospodinom pred vratima Damaska i kasnijom suradnjom s apostolima.

U poslijepodnevnom dijelu dana, prof. Bodrožić je održao još jedno predavanje na temu Mjesto Božje Mudrosti i Istine u svijetu spoznaja u kojem je razrađivao realitet znanja odnosno neznanja u prosvjetiteljskoj i modernoj misli, suprostavivši tim idejama kršćansku perspektivu spasenjskog znanja koje nije tek hrpa informacija, nego živa istina i neponovljivo božansko znanje, ne tek puka teorija, nego Osoba Isusa Krista koji je Istina i Mudrost.

Poslije predavanja, prof. Bodrožić predslavio je pokorničko bogoslužje nakon kojega su sudionici imali priliku pristupiti sakramentu ispovijedi.

 

06zzzzzzzzzzz5z2ww013.jpg

U srijedu, 11. listopada, sudionici su započeli dan svetom misom nakon koje su u jutarnjem dijelu programa održana dva predavanja. Mons. Puljić je na temu ‚Bolan razlaz‘ s Barnabom otkrio je i rodio Europu u kojem govorio o razlazu svetog Pavla i Barnabe te Pavlovom prelasku u Makedoniju na europsko tlo koji je bio početak propovijedanja Radosne vijesti na europskom kontinentu. Aktualizirajući Pavlovo propovijedanje, otac nadbiskup je naglasio kako je posebno važno i u današnjem vremenu naglašavati identitet Europe koji je u korijenu kršćanski identitet, podsjetivši na djelo pape Ivana Pavla II. koji je bio uvjeren da je prosperitet Europe moguć jedino ukoliko ostane vjerna velikoj baštini i vrijednostima kršćanstva.

Prof. Bodrožić je održao predavanje na temu Spaljena Božja ljubav u požaru profanih ljubavi u kojem je razmišljao o ljubavi koja je na neki način u suvremenom svijetu banalizirana i kojoj treba suprotstaviti kršćansku ljubav. Tako je prof. Bodrožić iznio nekoliko primjera kako „suvremeni svijet nudi dijametralno suprotan pogled na ljubav od onoga kršćanskog te umjesto slobode za ljubav, propagira slobodnu ljubav, umjesto božanske ljubavi, nudi ljudsku, odnosno demonsku ljubav, umjesto čiste ljubavi, ljubav koja onečišćuje, umjesto revolucije ljubavi, svijet nudi seksualnu revoluciju koja je usmjerena protiv ljubavi, umjesto sebedarne i kristocentrične ljubavi, svijet navješćuje posesivnu i egocentričnu ljubav“. „Afirmiranjem takve svjetske ljubavi, rezultiralo je time da se grijeh naziva ljubavlju u kojem požuda, strast i sjetilnost spaljuju ljudsku moć za spoznavanjem istinke božanske ljubavi“, kazao je.

Slobodno vrijeme u poslijepodnevnim satima mnogi sudionici iskoristili su za posjet obližnjim mjestima poput samostana Banz ili grada Bamberga.

Posljednjeg dana pastoralnog skupa, 12. listopada, nakon svete mise, prof. Bodrožić je održao predavanje na temu Vjera u Boga u poplavi religija u kojem je detektirao opasnosti katoličke vjere pred izazovom suvremenog sinkretističkog procvata religioznosti koji je sposoban biti dijelom svake religioznosti. „Takve pojave religioznosti jednostavno svode vjeru Crkve na religiju, a Boga na jednog od bogova ljudskog panteona. Prof. Bodrožić je naglasio kako je velika uloga svećenika čija je zadaća vratiti Boga s margina u središte života te živjeti živi odnos vjere prema Bogu kako bi se pred nasrtajima sinkretističkog oblika religioznosti sačuvala vjera Crkve“, rekao je, između ostaloga, prof. Bodrožić.

Nakon predavanja održan je okrugli stol na kojem su sudionici postavljali pitanja predavačima, ali i govorili o svome iskustvu života u Njemačkoj, problemima s kojima se susreću u njemačkom društvu i rada u Hrvatskim katoličkim misijama.

Sljedeći pastoralni skup svećenika, đakona i pastoralnih djelatnika Zapadne Europe će se održati u listopadu 2024. u Zagrebu.

Izvor: KTA
Objavljeno: 13.listopada 2023.

Program

05:15 Rubrika: Svetac dana i Imendan
06:00 Zvona + Anđeo Gospodnji
06:15 Nakane apostolata molitve + sveta krunica
06:45 Rubrika: Zaljubljeni zrakama ljubavi/ Phil Bosmans
07:00 Božanski časoslov/jutarnja molitva
07:45 Rubrika: Male priče za dušu/ Ivana Stanić Čović
08:00 Rubrika: Svetac dana i Imendan
08:40 Rubrika: Upoznajmo Bibliju
09:00 Gospina krunica (slavna otajstva)
09:40 Rubrika: Čitamo knjigu: Blažena Ozana Kotorska - dominikanka/Innocenzo Taurisano/naratorica Karla Markotić
10:25 Duhovna misao
10:30 Misa - katedrala Srca Isusova, Sarajevo

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu