U svetištu Sv. Nikole Tavelića na Kovačićima u Sarajevu u večernjim satima, 14. studenoga, proslavljen je blagdan nebeskoga zaštitnika i prvog hrvatskog sveca.
Izvor: Nedjelja
U svetištu Sv. Nikole Tavelića na Kovačićima u Sarajevu u večernjim satima, 14. studenoga, proslavljen je blagdan nebeskoga zaštitnika i prvog hrvatskog sveca.
Svečanu euharistiju slavio je definitor Bosne Srebrene fra Miro Relota. Koncelebrirali su: vikar provincije Bosne Srebrene fra Janko Ćuro, definitor i gvardijan fra Vinko Sičaja i tajnik provincije fra Damir Pavić, piše portal Nedjelja.
Na početku mise nazočne je pozdravio i posvijestio zašto su se okupili u crkvi, a razlog je čašćenje prvog hrvatskoga svetca, misionara, fratra, prezbitera i na kraju mučenika "kako bi po njegovu primjeru svjedočili jakost svoje vjere u ljubavi prema Bogu i bližnjemu".
Sveci su posebni ljudi
Istu je misao nastavio u svojoj mozaičkoj i interaktivnoj propovijedi za vrijeme koje je napustio ambon i sišao s oltara među vjernike te im, između ostaloga, postavljao i pitanja. Napomenuo je kako se biografije svetaca lako mogu naučiti, ali da to ništa ne znači jer isto tako mogu se naučiti osnovni biografski podatci poznatih osoba iz prošlosti poput Kanta, Hegela, Platona i Aristotela i drugih. Naglasio je kako postoji razlika između svetca čiji se blagdan proslavlja te znanstvenika i filozofa, a ona se ogleda u pročitanom evanđelju u kojemu je čovjek pozvan ljubiti Boga više nego sebe samog, upravo ono što je činio Nikola Tavelić.
«Nema nas puno u ovom svetištu, ali smo srcem ovdje da proslavimo svetkovinu jednoga sveca o kojemu ne želimo samo govoriti, pričati i razmišljati kao o nekome tko je živio negdje daleko u Svetoj zemlji, ali i ovdje u Bosni te propovijedajući dao život za Krista i crkvu. Ne, ne želimo to! Ja bih vam sada mogao sve iz njegova života ispričati, kako je živio i djelovao, ali vi to sve znate», kazao je fra Miro naglašavajući kako je svetac onaj koji se zaljubio u Isusa Krista.
Na tragu toga pitao je nazočne jesu li oženjeni ili udati te naglasio, ako je prava ljubav u pitanju, da bi svaki supružnik dao život za svoga ženidbenog druga, baš kao što je Sv. Nikola Tavelić svjedočio vjeru te položio svoj život. Istaknuvši kako to može samo zaljubljeni čovjek posvijestio je kako je "Isus za nas dao svoj život, te mi također, njemu dajemo svoj život, ne zato što moramo nego iz ljubavi".
Pucanj u fratre je pucanj u Bosnu
Misao o mučeništvu Sv. Nikole Tavelića posuvremenio je i povezao s 30. obljetnicom mučkog ubojstva fojničkih fratara koja je obilježena dan prije, 13. studenoga. «Ovčice Božje, fra Nikicu i fra Leona, koji su tako ljubili svoju Bosnu, Crkvu i narod ubili su zločesti ljudi na vratima samostana. Ubili su ih samo zato što su bili fratri, svećenici i vjernici katolici», kazao je fra Miro i istaknuo kako ako vjernik želi nasljedovati Sv. Nikolu Tavelića mora Boga staviti na prvo mjesto te ljubiti bližnjega, kojega promatra kao sliku Božju.
Ne toliko govoriti o svecima, nego biti sveti. Bilo bi za me sramotno govoriti o Svetom Nikoli, a u svom srcu ne željeti biti kao on», rekao je pred kraj svoje propovijedi fra Miro ističući kako sveci nisu izmišljeni likovi ili heroji romana «već su primjer kako takvi trebamo biti danas u ovoj crkvi i ovom društvu da bi mogli biti sol zemlje i svjetlost svijeta».
Desetljeće od posvete crkve
Na kraju mise fra Damir je, zahvalivši propovjedniku na srčanoj homiliji te nazočnim vjernicima na dolasku, podsjetio kako je prije točno 10 godina vrhbosanski nadbiskup u miru Vinko kard. Puljić blagoslovio i posvetio oratorij Sv. Nikole Tavelića. «Mi smo zahvalni Bogu na ovom desetljeću. Mi smo fratri žilav rod, kada nas netko istjera, kako kaže Sv. Franjo, mi ćemo se vratiti. Nas su odavde istjerali 1947., a mi smo došli 50 godina poslije i ne damo da se ugasi plamen Sv. Nikole Tavelića koji je 12 godina života dao živeći u Bosni i za ovaj narod», kazao je fra Damir pozvavši nazočne na druženje u duhu prvih kršćana, uz okrjepu i razgovor.
Liturgijsko slavlje svojim pjevanjem i sviranjem animirali su franjevački bogoslovi
Podsjetimo, 1939. franjevci su odlučili izgraditi novu Bogosloviju u Sarajevu i veliko zavjetno svetište tada blaženog fra Nikole Tavelića u naselju Kovačići – Grbavica. U tu svrhu kupili su nogometno igralište kluba SAŠK. Već u kolovozu 1940. blagoslovili su kamen temeljac. Dvije godine kasnije uselili su se u nedovršenu zgradu. Tek jednu akademsku godinu (1944./'45.) služila je i kao bogoslovija. Poslije Drugog svjetskog rata nove su vlasti oduzele zdanje.
Izvor: nedjelja.ba
Objavljeno: 15.11. 2023.