icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

U organizaciji Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve HBK počeo je u Zagrebu simpozij "Promicanje i oživotvorenje socijalnog nauka Crkve u Hrvatskoj". Povod je 25 godina djelovanja Centra

phpThumb_cache_ktabkbih.net__srcbf4122539275bd475f1c9ed1d6c4edb9_par237e4a9ca0b8b807a10bf3329368f378_dat1700812498.jpegFoto: IKA

U organizaciji Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve HBK počeo je u Zagrebu simpozij "Promicanje i oživotvorenje socijalnog nauka Crkve u Hrvatskoj". Povod je 25 godina djelovanja Centra. Simpozij se u četvrtak, 23. studenoga, i petak, 24. studenoga 2023., održava u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu. Ukupno je 18 predavača, a skup će završiti Okruglim stolom o temi 'Primjena socijalnog nauka Crkve u hrvatskoj stvarnosti'.

Rad simpozija započeo je pozdravnom riječju predsjednika Upravnog vijeća Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve HBK đakovačko-osječkog nadbiskupa Đure Hranića. On je poručio da je socijalni nauk Crkve jedno od temeljnih sredstava evangelizacije i važan sadržaj pastoralnog rada, osobito s odraslim i mladim vjernicima.

“Crkva je svjesna odgovornosti koju imaju vjernici laici u razvoju društva u kojemu oni žive. I zato ona želi svojim društvenim, odnosno socijalnim, naukom pružati pomoć vjernicima u pronalaženju odgovora u složenoj stvarnosti obiteljskog, gospodarskog, političkog, kulturnog, međunarodnog i različitih drugih područja društvenog života suvremenog svijeta”, poručio je mons. Hranić. Centar za promicanje socijalnog nauka Crkve po svojoj zadaći i identitetu, nastavio je, studijski prati različita društvena i socijalna pitanja, pridonosi produbljivanju različitih socijalnih i društvenih pitanja te oblikovanju stavova s obzirom na različite društvene izazove i istodobno u javnosti zagovara i promiče, te te i takve evanđeoske vrednote i stavove nastoji promicati i implementirati kroz djelovanje kršćana u svakodnevni život. “Centar, stoga, organizira javne tribine, seminare i savjetovanja, studijske dane, izdaje tiskane materijale, koristi elektronska sredstva društvenoga priopćavanja i različite oblike djelovanja kako bi iz kršćanske i evanđeoske perspektive progovorio o društvenim temama i pitanjima u vidu promicanja općega dobra i boljitka čitavog društva”, poručio je nadbiskup. Također, izrazio je radost što tim dvodnevnim programom “možemo obilježiti i vrednovati 25. obljetnicu djelovanja Centra te se nadam da će i on, svi njegovi suradnici i korisnici iz ovog obilježavanja izaći ohrabreni, osnaženi, oduševljeniji te još svjesniji i društvene važnosti djelovanja Centra, a onda i svoje vlastite zauzetosti.” Isto tako, nadbiskup Hranić je osvijestio da socijalni nauk Crkve ima izrazito pastoralnu orijentaciju, u vidu služenja kršćana svijetu i društvu gdje se želi podržavati cjelovito promicanje čovjeka i njegovo oslobođenje kako u ovozemnoj tako i u nadnaravnoj perspektivi.

 

00re4rerere02.jpg

 

U uvodnoj riječi pročelnik Centra za promicanje socijalnog nauke dr. sc. Crkve Stjepan Baloban – koji je inače održao prvo predavanje na ovom skupu – podsjetio je na prvih 10 godina hrvatske demokracije i tadašnjeg povjerenja u Crkvu i u njezinu ulogu u društvu. U tom je ozračju osnovan Centar za promicanje socijalnog nauka Crkve, kao ustanova HBK-a, kao i Katedra socijalnog nauka Crkve na KBF-u u Zagrebu. “Brojne aktivnosti Centra, ali i Katedre socijalnog nauka Crkve, obilježile su vrijeme 2000-ih godina. U međuvremenu su se prilike promijenile, posebno u hrvatskom društvu u odnosu na Crkvu i njezin utjecaj u javnom životu. Taj utjecaj, mislim na pozitivan utjecaj, vidljivo je manji, a u posljednja dva desetljeća se prema istraživanjima smanjuje povjerenje u Crkvu. Prema ‘Europskom istraživanju vrednota’ povjerenje u Crkvu bilo je: 1999. godine 64 posto, 2008. godine 53 posto i 2017. godine 38 posto.” Dr. Baloban upitao se nadalje tko stvarno predstavlja Crkvu u društvu te je i odgovorio: “To su njezini članovi – kršćani, katolici, kao aktivni članovi društva u kojem žive.” “Pokoncilski pape Pavao VI., Ivan Pavao II., Benedikt XVI., a njihovim stopama kroči i papa Franjo, su na temelju socijalnog nauka Crkve tražili nove putove evanđeoske poruke do suvremenog čovjeka. U tom kontekstu su i danas aktualne upravo te riječi svetog Ivana Pavla II. da je ‘socijalni nauk Crkve instrument evangelizacije’ i Benedikta XVI. da je socijalni nauk Crkve ‘ljubav u istini u društvenim pitanjima'”, rekao je pročelnik Centra i zaključio: “Teologija je pozvana tumačiti, kritički propitivati, ali i odgovarajuće primjenjivati crkveno učenje na konkretne crkvene i društvene prilike. U odnosu na socijalni nauk Crkve tu je neizbježna suradnja s drugim znanstvenim disciplinama.”

 

00dsddsdsdsds03.jpg

 

Dr. sc. Baloban potom je održao predavanje o temi „Socijalni nauk Crkve: metodološki iskorak od analitičkog-kritičkog prema konkretnoj primjeni“. Primijetio je da se u posljednjih deset do 15 godina događa određeni zastoj u odnosu prema oživotvorenju socijalnog nauka Crkve kako u društvenom tako i u crkvenom životu, iako Sveti Otac na njega stavlja snažan naglasak. „U Crkvi se događa određeni paradoks, dok zanimanje za socijalni nauk Crkve u pojedinim Crkvama u Europi slabi, na razini opće Crkve je suprotno. Papa Franjo stavlja snažan naglasak na upravo na sadržaj Socijalnog nauka Crkve. U poslijednih deset godina, objavio je dvije socijalne enciklike: Laudato si’ 2015., Fratelli tutti 2020., a ove godine i apostolsku pobudnicu Laudate Deum“, istaknuo je.

Nakon njega je o socijalnom nauku Crkve kao kriteriju za etičko-moralno djelovanje u javnom životu izlagao prof. dr. Tonči Matulić. Pojasnio je kako socijalni nauk Crkve nije ideologija ni treći put između lijevog i desnog političkog opredjeljenja, već posebna kategorija. “Socijalni nauk Crkve rasvjetljivanje je socijalne dimenzije ljudske egzistencije u složenim uvjetima svjetovnog života u svjetlu evanđelja odnosno evanđeoske poruke”, naglasio je, između ostaloga, prof. dr. sc. Tonči Matulić i dodao kako on služi za čišćenje ljudskog razuma da se vjera ne otuđi od stvarnog života, to jest, da se ona ne pretvori u puku osjećajnu pobožnost i praksu, već da čovjeku donese spasonosne uvide za oblikovanje ljudskog života.

U drugome dijelu izlaganja na prvome danu simpozija predavanja su održali izv. prof. dr. sc. Silvija Migles i izv. prof. dr. sc. Martina s. Ana Begić s Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te prof. dr. sc. Vladimir Dugalić s Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu.

 

000fdsdfdsfdssdds7.jpg

 

Izlažući na temu „Socijalni nauk Crkve u teološkoj formaciji prema Veritatis gaudium“, dr. Migles je u predavanju govorila o važnosti koju socijalni nauk Katoličke Crkve ima za teološku formaciju i što o tome govore ključni dokumenti crkvenog učiteljstva o odgoju i obrazovanju. Kada je riječ o crkvenom odgoju i obrazovanju, nezamjenjivo mjesto imaju crkveni studiji čija je glavna zadaća teološka formacija, a središnji dokument je Apostolska konstitucija o crkvenim sveučilištima i fakultetima Veritatis gaudium – Radost istine, istaknula je.

Zatim su zajedničko izlaganje o temi „Socijalni nauk Crkve kao nadahnuće (kršćanskom) oblikovanju savjesti“ održali su prof. dr. sc. Vladimir Dugalić i izv. prof. dr. sc. Martina s. Ana Begić. Prof. dr. Dugalić naglasio je da „dosadašnja istraživanja pokazuju kako često odgajamo da netko bude dobar čovjek, koji vrši zapovijedi i čini dobro, ali u svojoj nutrini ostaje zarobljen u određenoj individualnosti, čak i svojevrsnoj sebičnosti.

„Socijalni nauk Crkve nije ideološki ili pragmatični sustav usmjeren definiranju i uspostavi gospodarskih, političkih i društvenih odnosa, nego brižljivo izrađena formulacija rezultata pomnog razmišljanja o složenoj zbilji ljudske egzistencije u društvu i na međunarodnoj razini, i to u svjetlu vjere i crkvene predaje. Na tragu svega navedenoga zanimljivo je promišljati o implementaciji socijalnog nauka Crkve u nova područja koja pred nas stavlja rapidan razvoj tehnologije“, upozorila je, između ostaloga, izv. prof. dr. Begić, posebno spomenuvši ChatGPT i Franjinu ekonomiju.

Prvi dan simpozija predavanjima su zaključili dr. Igor Jakobfi i Brigita Kukuruzović, mag. theol.; prof. dr. Gordan Črpić i doc. dr. Marijana Kompes te dr. Darko Rapić.

 

00rrrrrr09.jpg

 

 

 

Podatke o zastupljenosti socijalnog nauka Crkve u vjeronaučnoj nastavi iznio je dr. sc. Igor Jakobfi s Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakova u predavanju pod nazivom „Oživotvorenje socijalnog nauka Crkve u vjeronaučnoj nastavi”. U suradnji s magistrom teologije Brigitom Kukuruzović, proučili su vjeronaučne udžbenike za osnovnu i srednju školu.

U nastavku su se prof. dr. Gordan Črpić i doc. dr. Marijana Kompes s Hrvatskog katoličkog sveučilišta osvrnuli na povezanost socijalnog nauka Crkve i sociologije. Nudeći povijesni presjek nastanka tih dviju disciplina, prof. dr. Črpić i dr. Kompes zaključili su kako je „socijalni nauk Crkve je pozvan dati odgovor na pitanje ‘tko je Bog u kontekstu društvenosti?’ A sociologija je pozvana dati odgovor na pitanje ‘tko je čovjek’”, te koja je njezina „početna antropologija”. Pitanje „tko je Bog” smatraju ključnim za socijalni nauk Crkve, jer o odgovoru ovisi „kako prosuđujemo društvenu stvarnost i kako konstituiramo vlastito društveno djelovanje koje se ugrađuje u društvene strukture u kojima djelujemo”.

Dr. sc. Darko Rapić govorio je o poticajima i primjeni socijalnog nauka Crkve u suvremenoj migracijskoj krizi. „U suvremenom svijetu postoje zanimanja za mnoge društveno-političke teme i rijetko koja – poput migracija – značajno privuče zanimanje Crkve i politike istovremeno. Sekularne države su od Drugog svjetskog rata naovamo bile prisiljene uhvatiti u koštac s migracijskim s problemima i izazovima. Europa se u posljednjih desetak godina suočava s novim migracijskim valovima što produbljuje ovu tematiku i postavlja neka nova pitanja i izazove koja traže žuran odgovor”, kazao je dr. sc. Rapić.

Izvor: IKA
Objavljeno: 24.11. 2023.

Program

15:30 Molitvene nakane - Međugorje
16:00 Vijesti iz života Crkve - HKR
16:15 Gospina Krunica (radosna otajstva) - djeca iz grudskog vrtića "sv.Filip Neri" u međugorskom studiju RM
17:00 Najave i obavijesti večernjeg programa
17:10 Informativne minute
17:30 Božanski časoslov - Večernja
17:55 Himan Duhu Svetom
18:00 Misa - župa sv.Juraja, Vitez
18:50 Vijesti radio Vatikan
19:15 Rubrika: Upoznajmo Bibliju
19:45 Rubrika: Priča iz dječje Biblije/Martina Zovko
20:00 Emisija: Idi i popravi moju crkvu/Trećari Mostar

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu