Na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i djevojčicama, papa Franjo je apelirao da se ta pošast mora iskorijeniti iz društva istaknuvši važnost obrazovanja koje u središte stavlja dostojanstvo svake osobe
Izvor: Vatican Media / Arhivska fotografija
Na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i djevojčicama, papa Franjo je apelirao da se ta pošast mora iskorijeniti iz društva istaknuvši važnost obrazovanja koje u središte stavlja dostojanstvo svake osobe, piše Vatican News.
Dok svijet obilježava UN-ov Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i djevojčicama, 25. studenoga, papa Franjo uputio je hitan poziv na konkretnu akciju za iskorjenjivanje te pošasti, posebno naglašavajući važnost obrazovanja.
„Otrovan korov“
Nasilje nad ženama otrovni je korov koji hara našim društvom i mora se iščupati iz korijena, napisao je Papa na svom profilu u objavi na platformi „X“ (prije poznatoj kao Twitter).
Ti korijeni rastu u tlu predrasuda i nepravde; njima se moramo suprotstaviti odgojnim djelovanjem koje u središte stavlja osobu s njezinim dostojanstvom, naglasio je.
Poziv na globalnu akciju za borbu protiv i sprječavanje nasilja
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i djevojčicama obilježava se svake godine od 1981. Obilježavanje, označava početak 16 dana globalnog aktivizma, te poziva na globalnu akciju s ciljem podizanja svijesti, promicanja zagovaranja i stvaranja prilika za raspravu o izazovima i konkretnim rješenjima.
Nasilje nad ženama i djevojčicama ostaje jedno od najraširenijih kršenja ljudskih prava u svijetu. Često se događa unutar same obitelji: procjene govore da ženu svakih 11 minuta ubije partner ili član obitelji.
Prema najnovijim podacima UN-a, na globalnoj je razini više od 700 milijuna žena - gotovo jedna od tri - bilo izloženo fizičkom i/ili seksualnom nasilju od partnera, nepartnerskom seksualnom nasilju ili oboje, barem jednom u životu.
Fenomen se pojačao u različitim okruženjima, uključujući radna mjesta i internetske prostore, a pogoršan je postpandemijskim učincima, sukobima i klimatskim promjenama.
Žene i djevojčice posebno su ranjive u oružanim sukobima u kojima se seksualno nasilje koristi kao ratno oružje, a rašireno je i u izbjegličkim kampovima.
Pastoralna odgovornost Crkve
U izjavi objavljenoj u subotu, 25. studenoga vatikanski prefekt Dikasterija za laike, obitelj i život, kardinal Kevin Farrell, ponovio je predanost Katoličke Crkve u borbi protiv i sprječavanju rodnog nasilja te pružanju podrške žrtvama.
Crkva ima zadaću ostati blizu žena koje su žrtve nasilja i iskorištavanja, rekao je kardinal Farrell, a takva se blizina može izraziti na više načina: od osiguravanja sigurnog smještaja za žrtve nasilja, do psihološke i duhovne potpore kako bi se pomoglo žrtvama da prebrode traumu te prijave zlostavljanje.
Odgoj za afektivnost i poštovanje
Ponavljajući riječi pape Franje, kardinal Farrell istaknuo je kao ključni aspekt i odgoj prema poštovanju žena, koji počinje prepoznavanjem problema i unutar obitelji i samih kršćanskih zajednica.
Odgoj ljudi za osjećajnost, ljubav, poštovanje prema drugima, a prije svega prema vlastitom životu, koji je toliko nužan u sprječavanju nasilja nad ženama, snažno je i duboko ukorijenjen u evanđelju, rekao je.
Kardinal Farrell je pozvao sve crkve diljem svijeta da poduzmu mjere kako bi obiteljima, mladima, zaručnicima i zajednicama pružile obrazovne putove usmjerene na sprječavanje nasilja nad ženama.
To je pastoralna odgovornost, zaključio je kardinal, u kojoj se očituje poziv Crkve da bude oruđe mira.
Izvor: RV
Objavljeno: 25.11. 2023.