icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

Konferencija za novinare povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom održana je u srijedu 29. studenoga 2023. u sjedištu Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu.

konferencija-za-medije-povodom-Međunarodnog-dana-osoba-s-invaliditetom.jpgFoto: Eva Leš

 

Sudjelovali su predsjednik Vijeća HBK za život i obitelj dubrovački biskup Roko Glasnović, predsjednica Pododbora za osobe s invaliditetom Vijeća HBK za laike i povjerenica za pastoral osoba s invaliditetom Sisačke biskupije Željka Šemper, član Pododbora za osobe s invaliditetom Vijeća HBK za laike i povjerenik za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije vlč. Leonardo Šardi i tajnica Vijeća HBK za laike Marija Žebec, izvijestila je IKA.

Mons. Glasnović predstavio je čestitku-poruku koju je zajedno s predsjednikom Vijeća HBK za laike riječkim nadbiskupom Matom Uzinićem uputio povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom koji će biti obilježen 3. prosinca.

Istaknuo je da ponajprije zahvaljuju Stvoritelju za dar života svake osobe s invaliditetom i djeteta s teškoćama. Zahvalnost je iskazao i njima za prisutnost kojom obogaćuju ljude oko sebe i čine svijet solidarnijim, humanijim i boljim mjestom. „Hvala vam što nas podsjećate da invaliditet nije vaš identitet kao ni dominantno obilježje vas kao osoba, nego šire društveno, kulturološko i teološko pitanje koje traži dublje promišljanje ne samo u društvu nego i u Crkvi“, dodao je.

„Koračati zajedno ponajprije znači imati osjećaj pripadnosti istoj ljudskoj obitelji, svijest da smo djeca istoga Oca koji nas je s ljubavlju i svrhom stvorio da bez obzira na sposobnosti budemo dar jedni drugima, svojoj obitelji, Crkvi i društvu. Pritom je od presudne važnosti izdignuti se iznad svojih predrasuda i očekivanja te prihvaćati drugoga kao osobu, a ne promatrati ga kroz prizmu samo invaliditeta, poteškoće ili ograničenja“, poručio je biskup Glasnović.

Važno je, naglasio je, biti svjestan da vlastite krhkosti i ograničenja. Zbog toga je svakomu potreban životni suputnik koji ga neće napustiti na prvoj prepreci, koji će mu pokazati put kad se izgubi, pogurati ga kada posustane i podržati molitvom kad se obeshrabri.

Za to je potrebno moći se ponizno i poučljivo uživjeti i „ući u cipele“ druge osobe, napose one s invaliditetom čiji su životni izazovi veći od uobičajenih, primijetio je.

Mons. Glasnović na kraju je, pozivajući se na Završni dokument Sinode o sinodalnosti, rekao da su biskupi prepoznali osobe s invaliditetom kao subjekte i aktere a ne samo kao pasivne slušače i primatelje pomoći. Podsjetio je i da je papa Franjo pozvao da se u prosincu moli napose za osobe s invaliditetom.

„Uistinu vjerujem da će molitva, zajedničko razumijevanje, zauzimanje, programi, materijali koji su pred nama u svakom pogledu poboljšati i senzibilizirati sve nas i javnost i učiniti dobro na ovom zajedničkom putu, kako smo i naslovili ovu čestitku-poruku – ‚Koračati zajedno‘“, zaključio je.

Željkica Šemper podsjetila je da će se 10. prosinca navršiti 75. obljetnica usvajanja i proglašenja Opće deklaracije o ljudskim pravima Ujedinjenih naroda. To je bio početak puta, a s vremenom su se mijenjali stavovi društva i položaj osoba s invaliditetom u njemu te su se razvijali pristupi, metode i uvjeti.

„Gdje je tu Crkva?“, upitala je. „Evanđelje je najstarija deklaracija prava osoba s invaliditetom“, ustvrdila je pozivajući na nasljedovanje Isusovog primjera, koji je s ljubavlju pristupao osobama s invaliditetom, liječio ih i vraćao u društvo. „To je ono što bi svaki vjernik, bio on dijete, mlada ili odrasla osoba, mogao i trebao činiti: prići, komunicirati i živjeti zajedno“, dodala je.

Crkva je od najranijih vremena prepoznavala vrijednost osoba s invaliditetom. Danas, u duhu vremena, nastoji činiti što je u njezinoj moći. „Jer, Crkva je Tijelo Kristovo i ako svi dijelovi tijela nisu dobro, pati cijelo tijelo“, istaknula je Šemper.

Također je navela konkretne primjere uključivanja osoba s invaliditetom i njihovih obitelji u življenje Crkve, od biskupijskih povjerenstava za pastoral osoba s invaliditetom do župnih i ostalih zajednica i pokreta poput Franjevačke mladeži, Vjere i svjetla te Arke–Korablje.

Na kraju je napomenula da se od 27. studenoga do 4. prosinca u Europskom parlamentu po prvi put održava Tjedan prava osoba s invaliditetom. Pritom je podsjetila je da je u organizaciji Vijeća HBK za laike već u tijeku trogodišnji pastoralni ciklus „Obitelji osoba s invaliditetom u krilu Crkve“ (2023. – 2025.) čija provedba ulazi u drugu godinu.

Vlč. Leonardo Šardi izrazio je nadu da će do kraja ciklusa u svim biskupijama biti osnovana povjerenstva za pastoral osoba s invaliditetom radi usustavljivanja rada s njima. Da bi im se moglo cjelovito i na kvalitetan navijestiti riječ Božju potrebno je poduzeti i korake poput razvijanja znakovnog jezika za upotrebu u liturgiji i povezivanja sa stručnjacima s područja edukacijske rehabilitacije. „Širok je spektar promišljanja, pripreme i izvedbe, ali najvažnije je u ovakvom djelovanju pristupiti sa srcem. A onda, gdje ima volje, naći će se i načina i stručnjaka i volontera“, poručio je vlč. Šardi.

Kao povjerenik Varaždinske biskupije naveo je konkretan primjer uključivanja osoba s invaliditetom kao aktivnih subjekata u življenje Crkve. Biskupijsko povjerenstvo osnovano je 2018. godine. Za početak su da bi pristupili toj ciljanoj skupni odlazili na susrete civilnih udruga, na mjesta u kojima su se već osjećali kao doma. Nakon izgradnje međusobnog povjerenja prešlo se na župnu razinu, osnivanjem zajednice „Bartimej“. Na njezinim tjednim susretima se uz osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama okupljaju članovi njihovih obitelji, volonteri, prijatelji i župljani.

Vlč. Šardi naglasio je da je time mnogo dobila i župna zajednica jer je aktivno uključivanje te skupine vjernika u župu urodilo obostranim obogaćivanjem.

Marija Žebec je na kraju konferencije izvijestila na koji se način na nacionalnoj razini, suradnjom Vijeća HBK za laike i Vijeća HBK za život i obitelj, konkretizira pastoral osoba s invaliditetom. Četvrti trogodišnji ciklus obiteljskog pastorala, koji je usmjeren na obitelji osoba s invaliditetom, počeo je objavljivanjem poruke za prošlogodišnji Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Aktivnosti u okviru ciklusa počele su u ožujku Nacionalnim studijskim danima za djelatnike u obiteljskom pastoralu i pastoralu osoba s invaliditetom u Topuskom.

U pripremi je katehetski materijal namijenjen župnim i drugim zajednicama, za susrete s osobama s invaliditetom i njihovim obiteljima. Također su u pripremi pojmovnik za upoznavanje odgovarajuće terminologije i upute za pristupanje osobama s invaliditetom. Nastoji se o toj temi senzibilizirati i motivirati javnost većim angažmanom u medijskom prostoru. Stoga će od listopada do svibnja 2024. u emisiji „Argumenti“ Hrvatskoga katoličkog radija gostovati osobe s invaliditetom, te stručnjaci i pastoralni djelatnici u tom području.

Na dan održavanja konferencije, na Youtube kanalu Hrvatske katoličke mreže objavljen je prvi videozapis pod naslovom „Crkva je naš dom“ s prijevodom na hrvatski jezik. Niz videozapisa u kojima su protagonisti osobe s invaliditetom koje su sudjelovale u savjetovanju za Sinodu o sinodalnosti pripremio je Dikasterij za laike, obitelj i život. Ostali videozapisi s prijevodom bit će objavljivani tjedno do Božića.

Također, HKM će objaviti čestitku-poruku mons. Uzinića i mons. Glasnovića za Međunarodni dan u audiovizualnom obliku, po prvi put s prijevodom na hrvatski znakovni jezik.

Žebec je istaknula i da se radi na uspostavljanju što bolje suradnje s drugim unutarcrkvenim strukturama, poput Hrvatske redovničke konferencije i Udruge bračnih i obiteljskih savjetovatelja.

Za ožujak 2024. planira se pastoralno-katehetski kolokvij za svećenike na kojem će sudjelovati gosti iz Talijanske biskupske konferencije te ostali stručnjaci i osobe s invaliditetom. Najesen bi pak trebalo biti održano studijsko putovanje za dionike pastorala osoba s invaliditetom, s ciljem upoznavanja primjera dobre prakse. U planu je i hodočašće u Rim povodom Jubileja 2025.

Vrhunac ciklusa obiteljskog pastorala bit će Nacionalni susret hrvatskih katoličkih obitelji 2025. godine u Aljmašu.

U okviru ciklusa nastojat će se prezentirati i talenti osoba s invaliditetom poput literarnih i likovnih radova, najavila je Žebec.

 

 

Izvor: IKA
Obajvljeno: 30.11. 2023.

Program

10:05 Otvoreni program: Blok glazbe po izboru
10:30 Emisija: Radost mladosti/NCM/R
11:20 Emisija: Svjetlo riječi
11:45 Rođendani
11:50 Podnevne molitve: Lauretanske litanije, molitva sv.Josipu
12:00 Anđeo Gospodnji, srednji čas, molitva sv. Mihaelu arkanđelu, posvetna molitva RM
12:30 Najave i obavjesti /dnevni program
12:45 Komentar dnevnog Evanđelja
13:05 Rubrika: Dogodilo se na današnji dan /Dražen Janko
13:30 Emisija: Sacro ritam/ Hrvatski katolički radio/ ur. i vod. Slavko Nedić
14:50 Rubrika: Riječi za tebe/Zajednica Molitva i Riječ
15:00 Krunica Božjeg Milosrđa

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu