Svečanim Euharistijskim slavljem, koje je 4. veljače 2024. predvodio biskup banjolučki u miru i apostolski upravitelj mons. Franjo Komarica sestre Klanjateljice proslavile su svetkovinu svoje utemeljiteljice svoje Družbe sv. Marije De Mattias
Izvor: KTA
Svečanim Euharistijskim slavljem, koje je 4. veljače 2024. predvodio biskup banjolučki u miru i apostolski upravitelj mons. Franjo Komarica u prostranoj kapelici samostana „Novi Nazaret“ koja župi služi i kao crkva u banjolučkoj četvrti Budžak, sestre Klanjateljice proslavile su svetkovinu svoje utemeljiteljice svoje Družbe sv. Marije De Mattias. U koncelebraciji su bili župnik i gvardijan s obližnjeg Petrićevca fra Domagoj Šimić i župni vikar fra Dujo Ljevar. Kako je svetkovina bila nedjeljom, mnogi su svećenici, kao i pomoćni biskup banjolučki mons. Marko Semren, zbog nedjeljnih misnih slavlja na drugim mjestima, došli poslije Mise za zajednički stol, a svima je dobrodošlicu u ime zajednica poželjela regionalna savjetnica i kućna poglavarica s. Marija Pranjić, piše KTA.
Kapelica je bila ispunjena kao rijetko kada ovih poratnih godina jer su ses domaćim sestrama na Misnom slavlju pridružile i njihove susestre Klanjateljice iz Nove Topole te sestre drugih redovničkih zajednica koje djeluju u gradu: Milosrdnice sv. Vinka Paulskog, sestre Majke Terezije te grkokatoličke sestre Bazilijanke.
U svojoj je propovijedi biskup Franjo naglasio utemeljiteljičinu ljubav prema Krvi Kristovoj koja je bila njezina pokretačka snaga u apostolatu i nadahniteljica velikih iskoraka koji bi i danas bili posebni. Kao primjer naveo je podatak da je sv. Marija De Mattias osnovala petnaestak škola i u njima također podučavala, a nije znala ni čitati ni pisati. Također je organizirala vjersku poduku za odrasle, savjetovala i vodila duhovne obnove za djevojke i žene, a nije imala ni sata teološke izobrazbe. Istaknuo je da je doista riječ o svetoj redovnici koja je bila otvorena Božjem djelovanju, slijedila nadahnuća Duha Svetoga i ostvarivala ono što je tadašnjem društvu tridesetih godina 19. stoljeća bilo prijeko potrebno.
Nakon Euharistijskog slavlja gotovo svi su ostali na zajedničkom druženju uz čašicu razgovora, pića i ića, a za sve sestre i svećenike uslijedio je potom svečani ručak. U popodnevnim satima privedeno je kraju ovo lijepo slavlje i sestre su pjevanjem Večernje dale hvalu Gospodinu za sv. Mariju De Mattias kojoj su uvijek i posvuda Bog i „dragi bližnji“ bili u centru pažnje.
S. Marija Pranjić kaže da je uzalud tražiti ime Marije De Mattias u katoličkom kalendaru te dodaje da je vrlo malo ljudi čulo za nju. Pojašnjava da je sv. Marija De Mattias živjela od 1805. do 1866. i da je utemeljiteljica međunarodne Družbe Klanjateljica Krvi Kristove.
"Nešto bolje u našem narodu poznaju sestre Klanjateljice Krvi Kristove koje u Bosni i Hercegovini imaju svoje zajednice u: Banjoj Luci, Sarajevu, Zenici, Novoj Topoli, Bihaću, Glamoču, Kongori i u Vidovicama. A imaju zajednice i u Hrvatskoj i u dalekoj Australiji. Tu hrabru i svetu ženu, sestre i s njima laici, što pridruženi članovi što članovi zajednica Krvi Kristove, kojih među Hrvatima ima više od tisuću, svečano proslave svake godine na njezin rođendan, 4. veljače pa je tako bilo i ove godine“, kazala je s. Marija dodajući da se zajednica sestara u Budžaku pripravljale prigodnom trodnevnicom te da su seste , svaka je na svoj način. Nastojale kroz te dane uprisutniti sve više duh i poruke svoje svete utemeljiteljice Marije De Mattias.
Izvor: KTA
Objavljeno: 06.02. 2024.