Govornici na ovogodišnjem Nacionalnom katoličkom molitvenom doručku u Washingtonu, D.C., istaknuli su radost i žrtvu kršćanskog života, a glavni govornik bio je biskup William Byrne.
Doručak, koji je upriličen 8. veljače, održava se svake godine od 2004., a nazočili su mu čelnici poput: predsjednika Georgea Busha i pokojnog suca Vrhovnog suda Antonina Scalie.
Ove godine na doručku je, kako piše CNA a prenosi portal Nedjelja, sudjelovalo više od 1 000 vjernika. Među njima je bilo nekoliko biskupa i katoličkih vođa, poput predsjednice Hoda za život Jeanne Mancini, katoličkog autora i izvršnog direktora Nacionalnog euharistijskog kongresa Tima Glemkowskog. Također je bilo nazočno nekoliko katolika članova Kongresa, uključujući senatora J. D. Vancea iz Ohia i Patricka McHenryja iz Sjeverne Karoline, kao i zastupnika Chrisa Smitha iz New Jerseya.
Događaj je uživo prenosio EWTN.
Nikada vam neće dosaditi služiti Kristu
Jutro je započelo pozdravom pape Franje putem video poruke kardinala Christophea Pierrea, apostolskog nuncija u SAD-u, i krunicom Božanskog milosrđa koju su predvodile dvije članice Sestara Naše Gospe od Milosrđa.
Zatim je energičan i duhovit govor održala Helen Alvaré, katolička znanstvenica i govornica koja se zalaže za život, dobila je ovogodišnju nagradu Christifideles Laici kao priznanje za njezinu „vjernost Crkvi“ i „uzorno nesebično i postojano služenje u vinogradu Gospodnjem“.
„Nijedan drugi put nije ni blizu ovako beskrajnom i fascinantnom … U nekom trenutku ćete shvatiti da je Bog uzeo svaki djelić talenta koji posjedujete i stavio ga u svoje djelo“, kazala je.
Problem koji je detektirao Fauci
Mons. Byrne, biskup Springfielda, Massachusetts, govorio je o važnosti nadolazećeg Nacionalnog euharistijskog kongresa i potrebi većeg sudjelovanja u kršćanskom životu, posebice kroz sakramente pričesti i pokore.
Biskup William D. Byrne iz Springfielda, održao je uvodni govor; OSV News/Leslie E. Kossoff
Citirajući bivšeg ravnatelja Nacionalnog instituta za zdravlje dr. Anthonyja Faucija, koji je nedavno rekao da je katolička vjera „gotovo kao pro forma stvar koju zapravo ne trebam učiniti“, biskup Byrne je kazao da ovo uvjerenje „jezgrovito artikulira glas većine Amerikanaca koji se izjašnjavaju kao katolici, ali ne prepoznaju ljepotu i snagu svog krštenja“.
„Iz tog dara utjelovljenja u Krista proizlazi dužnost da živimo u ispravnom odnosu s našim Stvoriteljem i Otkupiteljem“, objasnio je. „Živjeti u ispravnom odnosu s Bogom, kao što svi znamo, jedini je put do radosti. 'Neka mi bude po riječi tvojoj', ovih šest riječi počelo je odvezivati i razmrsivati čvor koji je bio zavezan u Edenu, čvor samodostatnosti koji nas je zarobio“, rekao je biskup te poručio da je „ushićena radost“ kojom je Blažena Djevica Marija prihvatila i primila Krista pri utjelovljenju, model za današnje kršćane.
„Gospin odgovor na zahtjev anđela Gabrijela preokrenuo je tijek ljudske povijesti. Poslušnost, povjerenje, poniznost – postali su sila koja je osujetila i osujećuje starog neprijatelja“, poručio je mons. Byrne.
Vjera i žrtva
Biskup Wilfred Anagbe, čija je nigerijska biskupija Makurdi bila meta gotovo svakodnevnih napada, podijelio je s okupljenima svjedočanstvo o vjeri i žrtvi progonjene Crkve u svojoj zemlji, u kojoj je samo 2023. zbog vjere ubijeno 4 998 kršćana.
Naglašavajući sve gore krvoproliće, biskup je spomenuo nedavne terorističke napade za Božić u kojima je poginulo više od 200 nigerijskih kršćana.
Nigerijski biskup Wilfred Chikpa Anagbe i vlč. Degi Dada na Nacionalnom katoličkom molitvenom doručku; OSV News photo/Leslie E. Kossoff
„Nigerija je postala polje ubijanja, polje koje je nažalost obliveno krvlju mučenika“, rekao je mons. Anagbe.
„Dijelim ovo s vama kako bi svijet mogao znati da su unatoč svemu ovomu nigerijska sjemeništa i crkve puni“, nastavio je biskup Wilfred konstatiravši da kršćanska vjera raste usprkos teroristima, „ili možda zahvaljujući njima“.
Mons. Anagbe je zamolio američke vjernike da „nikada ne zaborave svoju braću i sestre u Nigeriji“ i da „mole za nas kao što mi molimo za vas“.
Potaknuto njegovim riječima, mnoštvo je nigerijskom biskupu pljeskalo za njegovo hrabro svjedočenje vjere.
Radost i čudo vjere
Nekoliko katoličkih skupina također je imalo otvorene štandove za vrijeme doručka kako bi podijelile svoje misije i apostolate s okupljenima. Grupe koje su bile prisutne uključivale su Papinsko misijsko društvo, Institut za vjerničko građanstvo i Zakladu Baština, kao i nekoliko katoličkih škola, uključujući Belmont Abbey College i Benedictine College.
Također je bilo nazočno nekoliko članova Nacionalne izložbe Torinskog platna, koji su nakon doručka održali konferenciju za novinare na kojoj su najavili planove za otvaranje nove stalne izložbe uskoro u Washingtonu, D.C.
Stručnjakinja za Torinsko platno Nora Creech objasnila je da se njihovi napori na ponovnom skretanju pozornosti na Torinsko platno temelje na želji da se razotkrije kontroverzna radiokarbonska studija Britanskog muzeja koja je tvrdila da je relikvija srednjovjekovna prijevara. Creech je kazala da se obrazovanjem drugih o autentičnosti platna nadaju pomoći ljudima susresti se s Kristom i radošću vjere.
Izvor: Nedjelja
Objavljeno: 10.02. 2024.