Rat koji je izbio u Sudanu prije 10 mjeseci izazvao je razornu humanitarnu krizu. Od siječnja 2024. bilo je više od 10,7 milijuna raseljenih osoba, što je najveća kriza raseljavanja u svijetu. Sukob je odnio 12 000 do 15 000 života.
Kako je javila Agenzia Fides, a prenosi portal Nedjelja, krvavog sukoba papa Franjo se prisjetio nakon molitve Anđeo Gospodnji u nedjelju 18. veljače: „Prošlo je 10 godina od izbijanja oružanog sukoba u Sudanu, koji je uzrokovao vrlo tešku humanitarnu situaciju. Još jednom molim sukobljene strane neka zaustave rat, koji nanosi veliku štetu ljudima i budućnosti ove zemlje. Molimo se da se uskoro pronađu putovi za mir, koji će voditi u bolju budućnost dragog Sudana.“
Sukob koji je izbio 15. travnja 2023. između regularne vojske (Sudanskih oružanih snaga – SAF) predvođenih Abdelfattahom Al-Burhanom i snaga brze podrške (RSF) predvođenih Mohammedom Hamdanom Dagalom neće imati jednostavan rasplet. Naprotiv, pokrenuo je domino-efekt koji bi mogao rezultirati podjelom Sudana, budući da su i druge naoružane skupine, koje su već neko vrijeme prisutne u različitim dijelovima ove države, zauzele strane ili iskoristile kaos kako bi preuzele kontrolu nad područjima u kojima su prisutne.
Trenutno se čini kako u ovom konfliktu RSF ima prednost nad regularnom vojskom nakon što su sredinom prosinca 2023. zauzeli kontrolu nad gradom Wad Madani u državi Al-Gezira, koja se smatra sudanskom žitnicom. RSF također može računati na oružje, streljivo, gorivo i druge zalihe iz susjednih zemalja: Srednjoafričke Republike, Čada i Libije, kao i na potporu ruskih plaćenika iz skupine Wagner i Ujedinjenih Arapskih Emirata. U međuvremenu i regularna vojska može računati na vanjsku potporu iz Egipta i Ukrajine. Zanimljivo je istaknuti kako internetom kruže videosnimke napada ukrajinskih specijalnih snaga na RSF i ruske Wagnerove plaćenike, koje gotovo simboliziraju širenje rata u Ukrajini na sudansko tlo.
Izvor: Nedjelja
Objavljeno: 22.02. 2023.