U prostorijama Biskupske konferencije BiH u Sarajevu je, 23. veljače, održana posljednja sjednica Komisije Iustitia et pax u aktualnom sastavu.
Izvor: KTA
U prostorijama Biskupske konferencije BiH u Sarajevu je, 23. veljače, održana posljednja sjednica Komisije Iustitia et pax u aktualnom sastavu. Uz sudjelovanje svih članova (mons. Franjo Topić, fra Franjo Radman, vlč. Josip Vajdner i vlč. Oliver Jurišić), predsjedao je biskup banjolučki u miru mons. Franjo Komarica, piše portal Nedjelja.
O djelovanju Komisije pravda i mir kroz petodišnje razdoblje najprije je izvijestio vlč. Jurišić. U kratkim crtama spomenuo je tri točke koje je ova Komisija na osobit način tretirala i reagirala na njih: Zakon o premjeru i katastru entiteta RS; tematiku migrantske krize i pandemije koronavirusa te društvenu i političku klimu u BiH.
Zatim je svoj osvrt na rad Komisije kojoj je na čelu predočio biskup Komarica uputivši riječi zahvale svim članovima za sudjelovanje i doprinos. Istaknuo je važnost govorenja i ponavljanja katoličkih stavova o svim bitnim društvenim temama i doživljenim nepravdama, kako bi se moglo stvarati šire javno mnijenje i zauzimanje za prava čovjeka. Konstatirao je kako Katolička Crkva nije bila nijema na društvene teme i pojave koje se tiču "običnoga, malog čovjeka".
Potom je izlaganje na temu Važnost i aktualnost političkog dijaloga: opasnost zapaljive političke retorike imao vlč. Jurišić. Između ostaloga naglasio je kako unatoč tomu što i u Crkvi "postoji određeni umor, prije svega umor duha, od konstantnog podsjećanja na to koliko je ovdje mir krhak i lako razoriv", ipak "ostaje u poslanju Katoličke Crkve u BiH biti ona koja će podsjećati na opasnosti trovanja javnog političkog prostora od strane neodgovornih, a moglo bi se sa žalošću konstatirati i loše obrazovanih i polupismenih političkih predstavnika".
"Iako su pravednost i istina uglavnom žrtve naše stvarnosti, nerijetko skrivane i prekrajane prema ponekad izmišljenim i lažnim shvaćanjima radi niskih interesa i političke trgovine, vjernička je i kršćanska obveza Katoličke Crkve u BiH inzistirati na kulturnom i korektnom političkom dijalogu utemeljenom na načelima pravednosti i istine", kazao je vlč. Jurišić.
Nakon toga, članovi Iustitia et pax usuglasili su se kako je potrebno u aktualnom trenutku javnosti prezentirati i stav Crkve o pristupu BiH Europskoj uniji. Ukazati kako ova zemlja i ljudi u njoj pripadaju europskoj obitelji te bi njezino punopravno članstvo u EU uvelike i relaksiralo odnose među narodima u BiH kao i zemlju usmjerilo ka ekonomskom i kulturnom napretku.
Dogovoreni su daljnji koraci u radu Komisije te je biskup Franjo još jedanput izrekao zahvalu svima za sudjelovanje. Sjednica je završena molitvom i neformalnim razgovorom na spomenute teme.
Izvor: nedjelja.ba
Objavljeno: 24.02. 2024.