Na svečanoj sjednici Općinskog vijeća Jajca upriličenoj na Dan Općine Jajce, 22. veljače, fra Stipi Marčinkoviću, višegodišnjem jajačkom župniku i gvardijanu priznanje Počasni građanin Općine Jajce za njegov ratni i poratni angažman u Jajcu i izbjeglištvu
Foto: KTA
Na svečanoj sjednici Općinskog vijeća Jajca upriličenoj na Dan Općine Jajce, u četvrtak 22. veljače 2024. godine, fra Stipi Marčinkoviću, višegodišnjem jajačkom župniku i gvardijanu priznanje Počasni građanin Općine Jajce za njegov ratni i poratni angažman u Jajcu i izbjeglištvu uručili su predsjednik Općinskog vijeća Jajce Josip Topić i načelnik Općine Jajce Edin Hozan.
Voditeljica programa gospođa Dijana Duzić pročitala je neke pojedinosti iz fra Stipina životopisa i o njegovim zaslugama za zvanje Počasni građanin Općine Jajce:
„Fra Stipo Marčinković rođen je 1946. godine u Bilicama, općina Kotor Varoš. Osnovnu školu završio je u Kotor Varošu, Franjevačku klasičnu gimnaziju u Visokom, novicijat u Kraljevoj Sutjesci, a filozofsko-teološki studij na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu završava 1974. godine. Za svećenika je zaređen 3. veljače 1974. godine. Bio je župni vikar u više župa u BiH. S mjesta župnika u Dobretićima, u ljeto 1991. godine, dolazi u Jajce i postaje predratni, ratni i poratni jajački župnik i gvardijan. Iste godine, u mjesecu studenom, u Jajce stižu izbjeglice iz tada okupiranog Slunja, iz Republike Hrvatske. Fra Stipo priskače u pomoć prognanicima, ali već tada sluti da bi rat mogao stići i u BiH te počinje s opskrbom Caritasa i Kruha sv. Ante. Dopremljenu pomoć dijelio je svima, ne gledajući na vjeru i naciju. Tijekom rata bio je i dopisnik Prvog programa Hrvatskog radija. Padom Jajca 1992. godine, kao jajački župnik i gvardijan, kreće sa svojim sugrađanima u izbjeglištvo. Zaustavlja se u Trogiru gdje je vodio brigu za oko 5000 prognanika: Hrvata, Bošnjaka i Srba. U izbjeglištvu, u župi u Trogiru, vodi i Župni ured Jajce u progonstvu i osniva karitativnu Udrugu „Kraljica Katarina – zajednica izbjeglih i prognanih Jajčana“. Šalje pomoć u sva područja gdje su bile veće zajednice Jajčana. U Trogiru je otvorio i ljekarnu za sve prognane, a novčano je pomagao obitelji poginulih i ranjenike. Kao prvi civil i novinar, s hrvatskom vojskom ulazi u oslobođeno Jajce 1995. godine, a već nekoliko mjeseci po oslobođenju Jajca pomaže uspostavu rada Crvenog križa Jajca. Zahvaljujući angažmanu fra Stipe, 1997. godine u Jajce dolazi Njemački Caritas koji je u dvije godine obnovio gotovo 500 kuća na području Jajca. Fra Stipo je pomogao i obnovu Srednje strukovne škole u Jajcu. U Hvarsku biskupiju odlazi 2000. godine, gdje je i danas župnik župe Sućuraj na otoku Hvaru. Za humanitarno djelovanje u ratu, izbjeglištvu i poslijeratnom periodu odlikovan je Spomenicom IV. gardijske brigade Hrvatske vojske te posebnom Zahvalnicom Crvenog križa Federacije BiH“, rekla je gospođa Duzić.
U ime svih nagrađenih u svom govoru zahvalnosti fra Stipo Marčinković je srdačno pozdravio sve nazočne te im čestitao Dan Općine te u nastavku obraćanja kazao:
„Htio bih istaknuti da sve, s čime ili s kime čovjek u životu živi, postaje dio njega. Koliki će dio nas biti netko ili nešto ovisi o tome koliko blisko i u ljubavi živimo s nečim ili s nekim. Ja sam u Hvatskoj već puno godina. Ali, veliki dio mene još uvijek živi i živjet će u Jajcu, za Jajce, s vama Jajčanima. Osjećam da i svi dobitnici ostalih današnjih priznanja doživljavaju Jajce kao veliki dio sebe i da ih je i to poticalo, kao i mene, da čine velika i dobra djela za koja su danas dobili ova priznanja.
Hvala svima koji su prepoznali sve dobro koje sam ja činio za Jajce i Jajčane, kako u ratu i izbjeglištvu, tako i poslije rata, i što su me predložili za ovo časno priznanje. Isto tako hvala svima koji su u ostalim današnjim dobitnicima priznanja prepoznali sve dobro koje su oni učinili za Jajce i Jajčane, pa su ih predložili za primljena priznanja.
Hvala vama, poštovani vijećnici Općinskog vijeća Jajca, koji ste potvrdili prijedloge i usvojili Odluku o dodjeli javnih priznanja i nagrada, a vama, poštovani gospodine Hozan i poštovani gospodine Topiću, hvala što ste nam ih danas uručili.
Hvala i dragom Bogu što je meni omogućio da živim s Jajčanima u Jajcu i Trogiru u vremenima kada sam činio dobra djela za koja sam dobio ovo priznanje Počasni građanin Općine Jajce. Hvala Bogu i za sve ove dobre ljude kojima je dodijeljena Plaketa Općine Jajce, Nagrada 22. februar/veljača i Zahvalnica Općine Jajce.
Svoje priznanje dijelim i sa svima onima koji su sa mnom radili za dobrobit naše općine i župe Jajce, među kojima su moji jajački fratri i mnogi požrtvovni župljani i sugrađani Jajca.
Čestitam svima vama koji ste danas primili priznanje ili nagradu Općine Jajce.
Našoj Općini Jajce želim puno takvih zaslužnih i čestitih ljudi, osobito među mladima, koji će svojim znanjem i sposobnostima, svojim zalaganjem i doprinosom razvijati svoju Općinu Jajce i činiti dobra djela koja zaslužuju divljenje, priznanja i nagrade.
Gospodine Hozan i gospodine Topiću, dragi Jajčani, sretan vam Dan općine Jajce. I živjeli svi vi ovdje u dvorani, živjeli svi stanovnici Općine Jajce i neka živi naša Općina Jajce“.
Svečanost su uveličale članice zbora „Nikola Šop“ HKD-a „Napredak“ - podružnica Jajce pod ravnanjem profesorice Katarine Ladan.
Dan prvog pisanog spominjanja imena grada Jajca u povelji iz Dubrovačkog arhiva 1396. godine obilježava se kao Dan Općine Jajce koji je započeo dostojanstvenim polaganjem vijenaca i cvijeća na jajačkim spomen-obilježjima poginulih branitelja HVO-a i Armije Republike Bosne i Hercegovine. Vijence i cvijeće položili su načelnik Hozan i predsjedavajući Topić i po prvi put zajedno hrvatske i bošnjačke udruge proistekle iz Domovinskog rata.
Izvor: KTA
Objavljeno: 25.02. 2024.