U nedjelju Muke Gospodnje - Cvjetnicu, 24. ožujka, nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tomo Vukšić, predvodio je svečano Euharistijsko slavlje u katedrali Srca Isusova u Sarajevu
Foto: KTA
U nedjelju Muke Gospodnje - Cvjetnicu, 24. ožujka 2024., u katedrali Srca Isusova u Sarajevu, nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tomo Vukšić, predvodio je svečano Euharistijsko slavlje u zajedništvu s nadbiskupom u miru kardinalom Vinkom Puljićem i uz koncelebraciju jedanaest svećenika, javlja KTA.
Katedralu su ispunili brojni vjernici, među kojima i časne sestre raznih družbi. Kod oltara asistirali su bogoslovi Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa i Nadbiskupijskog misijskog međunarodnog sjemeništa Redemptoris Mater predvođeni profesorom vlč. Ivanom Rakom.
Vjernici su, pri ulasku u katedralu uzimali maslinove grančice koje su darovale Školske sestre franjevke Provincije Svete Obitelji iz Bijelog Polja (Potoci) pokraj Mostara. Zauzimanjem Nacionalne uprave Papinskih misijskih djela (PMD) Bosne i Hercegovine maslinove grančice su darovane i brojnim drugim župama Vrhbosanske nadbiskupije. Vjernici su prigodom uzimanja grančica na ulazu u crkvu davali svoje milodare misije.
U skladu s liturgijskom odredbom da se na Cvjetnicu prije glavne Mise ophodom ili svečanim ulazom u svim crkvama vrši spomen Gospodnjeg ulaska u Jeruzalem, nadbiskup Vukšić i koncelebranti, odjeveni u misno ruho crvene boje, noseći u rukama palmine grančice koje je su darovali župljani župa Kotorske biskupije Prčanj na čelu sa župnikom don Željkom Paskovićem, došli su najprije u predvorje katedrale. Tu je pastir Crkve vrhbosanske pozvao sve okupljene vjernike „da s čitavom Crkvom započnu slavlje vazmenog otajstva, to jest muke i uskrsnuća Kristova“ te da „slijede Gospodina na križnom putu“. Blagoslovio je palmine i maslinove grančice.
Nakon što je naviješten evanđeoski odlomak o Isusovu svečanom ulasku u Jeruzalem, uslijedila je procesija kroz katedralu, zatim zborna molitva „da slijedimo uzor Gospodinova poniženja, da s njime zajedno trpimo i tako postignemo slavu uskrsnuća“, a potom i misna čitanja. Svi okupljeni posebnom pobožno slušali su svečani pjevani navještaj Muke Gospodina našega Isusa Krista iz Evanđelja po Mateju. Isusove riječi pjevao je kanonik mons. Pavo Jurišić, evanđelista Marka vlč. Vlado Vrebac, a sve druge uloge članovi Katedralnog mješovitog zbora „Josip Stadler“ koji su animirali liturgijsko pjevanje pod ravnanjem vlč. Marka Stanušića.
Nakon naviještene riječi Božje i otpjevane Muke Gospodnje, nadbiskup Vukšić je u prigodnoj propovijedi podsjetio da ova nedjelja nosi dva imena. „I zovemo je Cvjetnicom i zovemo je nedjeljom Muke Gospodnje. S oba ta naziva, Crkva se sjeća, i mi pojedinci kao vjernici u zajednici Isusovih vjernika, također dvaju važnih događaja iz Isusova života. Pojmom Cvjetnice sjećamo se Isusova, kako se to obično, kaže svečanoga ulaska u Jeruzalem. A nazivom nedjelje Muke Gospodnje sjećamo se njegova još svečanijega izlaska iz grada Jeruzalema u pravcu nebeskoga grada. I jedan i drugi naziv, i jedan i drugi događaj su Isusovi“, kazao je vrhbosanski nadbiskup.
ž
„S jedne strane, u onome što je njegov svečani ulazak u Jeruzalem, kako taj događaj obično ljudska pa i vjernička povijest naziva, krije se jedna tiha Isusova, ali vrlo vidljiva kritika svečanosti i trijumfalizma kojim ljudi žele dočekati njega. Umjesto da poput ondašnjih velikana i slavodobitnih ljudi, koji ulaze u svoja mjesta ili gradove na najsvečaniji mogući način, na nekom konju bijelcu ili u nekim svečanim kolima, on kritički prema tom pokušaju oholosti i samodopadnosti ,trijumfalizma bira magare i na magaretu ulazi u Jeruzalem. S druge strane, nedjeljom Muke Gospodnje sjećamo se prije svega, čak više nego li muke, njegove vjernosti i njegova milosrđa prema svim ljudima pa čak i prema onima koji su ga progonili. Njegove vjernosti Bogu Ocu i volji Božjoj i njegova milosrđa prema ljudskim stvorenjima kakva god da jesu. I to je onaj božanski aspekt današnjega rada“, rekao je nadbiskup Tomo.
„U cijeloj toj priči postoji druga strana medalje, ona ljudska, ljudska koja sa sobom nosi veliku tajnu ljudskog duha i tajnu prisutnosti i dobrote, s jedne strane, i zlobe s druge u istim dušama, u istim srcima, u istim ljudima i u njihovim životima. Svečanim dolaskom, što smo na simboličan način dočarali svečanim ulaskom prema oltaru danas na početku ovih obreda, narod Jeruzalema je demonstrativno želio pokazati kako ga radosno očekuje i pristaje uz njega. S druge strane, samo za nekoliko dana, najvjerojatnije i najveći broj istih ljudi, vikao je: Raspni ga. U srcima istih ljudi, u dušama istih ljudi, tajna dobrote, tajna pristajanja i tajna zlobe odnosno tajna otpada, istovremeno najčešće žive barem u obliku napasti. Stoga, umjesto da osuđujemo one koji su se u davna doba dana na onaj način odnosili prema Isusu, ova je nedjelja je dan snažne poruke i vrlo nezgodnoga pitanja svakoj ljudskoj duši, svakoj ljudskoj savjesti i nama danas ovdje okupljenima: kome više sličim, kojem načinu naš način više sliči, kakav je naš život sličan - ljudima Cvjetnice koji su ga svečano dočekali i javno očitovali da žele pristajati uz njega, makar ih on kritizirao zbog napasti trijumfalizma - ili eventualno, kao žrtve vlastite napasti zloga, negdje barem ispotiha vičemo: raspni ga“, upitao je nadbiskup Vukšić u svojoj propovijedi.
„Isusa nema više na ovoj zemlji. On je otišao, ali postojimo mi, ljudi, njegova braća i sestra, njegovi sljedbenici koji, u moralnom smislu, na neki duhovni način i danas možemo biti u stanju onih koji su Isusa osuđivali i odbacivali ili u stanju onih koji su ga prihvatili. To je vrlo nezgodno i vrlo teško pitanje koje je današnji dan postavlja doslovce svakome čovjeku i nama danas ovdje okupljenima. Odgovor na to pitanje, neka ostane odgovor u tišini naših savjesti“, kazao je nadbiskup Tomo te pozvao da svatko od prisutnih u tišini pred Bogom milosrdnim odgovori najprije sam sebi i svojoj savjesti i time Kristu Gospodinu, koja je njegova prava strana, barem u obliku želje.
Izvor: KTA
Objavljeno; 24.3. 2024.