U pismu upućenom vjernicima svih obreda i vjeroispovijesti koji se pripremaju za proslavu Uskrsa, papa Franjo izražava blizinu, naklonost i ohrabrenje onima koji najviše pate zbog apsurdne drame rata
Jeruzalem (Izvor: Unsplash)
„Hvala vam za vaše svjedočanstvo vjere, hvala za milosrđe koje postoji među vama, hvala vam jer se znate nadati protiv svake nade“. 'Nada' je ključni pojam, ponovljen šest puta, u pismu koje je, 27. ožujka 2024. papa Franjo uputio katolicima u cijeloj Svetoj zemlji, povodom Uskrsa koji neke zajednice slave 31. ožujka, prema gregorijanskom kalendaru, a druge 5. svibnja prema julijanskom kalendaru.
Mislim na vas, molim za vas i nosim vas u srcu
Papa želi izraziti svoju blizinu vjernicima i svoju "očinsku ljubav" posebno prema onima koji posljednjih mjeseci "najviše pate zbog apsurdne drame rata, prema djeci kojima je uskraćena budućnost, prema onima koji su u suzama i boli", i proživljavaju osjećaje tjeskobe i zbunjenosti:
Dugo mislim na vas i svakoga dana molim za vas. Ali sada, uoči ovog Uskrsa, koji je vas više podsjeća na muku, a još uvijek malo na uskrsnuće, osjećam potrebu da vam pišem kako bih vam rekao da vas nosim u srcu.
Sveta zemlja, svjedočanstvo muke i uskrsnuća
Sveti se Otac spominje svojega hodočašća u svibnju 2014. i poziva se na riječi svetoga Pavla VI., prvoga pape hodočasnika u Svetu zemlju prije 50 godina, kada je istaknuo da je nastavak napetosti na Bliskom istoku opasnost za mir u cijelom svijetu. Papa Franjo potom napominje da kršćanska zajednica u Svetoj zemlji nije kroz stoljeća bila samo "čuvar mjestā spasenja", nego je stalno, kroz vlastite patnje, svjedočila otajstvo Muke Gospodnje, te sa svojom sposobnošću da ustane i ide naprijed, naviještala i nastavlja naviještati da je Raspeti uskrsnuo. Papa pritom dodaje:
U ovim mračnim vremenima, u kojima se čini da tama Velikoga petka pokriva vašu zemlju i previše dijelova svijeta unakaženih beskorisnim ludilom rata, koji je uvijek i za sve krvavi poraz, vi ste baklje upaljene u noći ; vi ste sjeme dobra u zemlji razdiranoj sukobima.
Neka nam nitko ne ukrade nadu
Papa je potom zajamčio vjernicima u Svetoj zemlji da za njih i zajedno s njima moli Gospodina koji je – kako je napisao – „mir naš" da oslobodi ljudsko srce od mržnje, nasilja i osvete te dodao:
Neka nam nitko iz srca ne ukrade nadu da ćemo ponovno ustati i s tobom uskrsnuti, daj da se ne umorimo ističući dostojanstvo svakog čovjeka, bez obzira na vjeru, etničku pripadnost ili nacionalnost, počevši od najslabijih: od ženā, starijih osoba, djece i siromaha.
Neka raste jedinstvo također među svim kršćanima
Dok potom jamči katolicima da nisu sami i da ih nećemo ostaviti same, nego ćemo ostati solidarni s njima kroz molitvu i djelatnu ljubav, Papa izražava nadu da ćemo se uskoro moći vratiti kao hodočasnici, kako bismo ih gledali u oči i zagrlili ih. Zahvaljuje pastirima, redovnicima i redovnicama koji svojom blizinom prate vjernike te preporuča:
Neka raste i svijetli, u kušnjama patnje, zlato jedinstva, također s braćom i sestrama drugih kršćanskih vjeroispovijesti, kojima također želim očitovati svoju duhovnu blizinu i uputiti svoje ohrabrenje.
Na kraju, papa Franjo ponovno potiče sve kršćane u svijetu na konkretnu potporu i ustrajnu molitvu kako bi cijelo stanovništvo te drage zemlje konačno živjelo u miru.
Izvor: RV
Objavljeno: 28.3. 2024.