Svećenici, redovnici i redovnice grada Sarajeva okupili su se na Veliku subotu, 30. ožujka 2023. u dvorani Svećeničkog doma Vrhbosanske nadbiskupije na uskrsnom čestitanju kod nadbiskupa Vukšića
Izvor: KTA
Svećenici, redovnici i redovnice grada Sarajeva, koji su najvećim dijelom na sam Uskrs zauzeti pastoralnim i drugim obvezama, okupili su se na Veliku subotu, 30. ožujka 2023. u dvorani Svećeničkog doma Vrhbosanske nadbiskupije na uskrsnom čestitanju kod nadbiskupa metropolita vrhbosanskog i apostolskog upravitelja Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tome Vukšića. Misnici i čase sestre imali su i prigodu čestitati također apostolskom nunciju u Bosni i Hercegovini nadbiskupu Francisu Assisiju Chullikattu i nadbiskupu vrhbosanskom u miru kardinalu Vinku Puljiću, javlja KTA.
U ime svih okupljenih uskrsnu čestitku izrekao je profesor je dogmatske teologije na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu dr. sc. Ljubo Zagrić, svećenik Vrhbosanske nadbiskupije. U svojoj čestitci naslovljenoj „Kultura Uskrsnuća“, svećenik Ljubo je podsjetio na riječi iz prve poslanice sv. Pavla apostola upućene kršćanskoj zajednici u gradu Korintu (15, 3-8) kojima apostol naroda ističe da im je predao ponajprije ono što je i primio, a to je da je Krist umro, bio pokopan i uskrsnuo treći dan te da se ukazao apostolima i drugoj braći, a na koncu i njemu.
„Naš današnji susret odraz je kulture koju smo pozvani živjeti: kultura uskrsnuća. Usuđujem se temelj kršćanskog života i vjerovanja nazvati kulturom, osobito preko redaka poslanice apostola Pavla Korinćanima koji svojim pisanjem 'kulturu uskrsnuća' predstavlja svijetu, te ujedno i nas potiče na prenošenja onoga što smo primili. Ukoliko nema kulture, ponajprije kulture govora, koju potom slijede i nadopunjavaju kultura pisanja i svjedočenja, onda nema niti života. Svojom čestitkom želio bih u nama probuditi kulturu koja je možda zaspala u eklezijalnim teorijama, ili je ostala zatrpana u pastoralnim projektima i tako 'guši' kulturu uskrsnuća u srcima vjernika“, kazao je profesor Zadrić te podsjetio na otkriće „Novoga svijeta“ u 15. stoljeću kada su istražitelji i osvajači „u Novi svijet donijeli vlastitu kulturu i novi sustav vrijednosti, a trgovačkim putevima u Stari svijet su ušle nove biljne i životinjske vrste“.
„Ovaj susret i razmjena uključivali su i različite sumnje, te pogrešna shvaćanja, tako je primjerice vladalo mišljenje kako je nova biljna kultura – krumpir, svojim nepravilnim oblikom i grbavošću – uzročnik gube. Međutim, redovnici su u samostanskim dobrima počeli sa uzgojem ove biljne vrste, promatrali su njezin razvoj, te proučavali ljekovita svojstva i tako je krumpir postao hrana za mase.
Oslanjajući se na ovaj primjer, smijemo li 'kulturu uskrsnuća' nazvati 'vrućim krumpirem' u rukama Crkve? Kultura je to koja nudi više sumnje, nego li istine i koristi; koncept koji je teško svesti na razinu ljudskog shvaćanja! Već pri prvom susretu sa ondašnjim svijetom, a tako i danas, događaj Kristova uskrsnuća budi sumnju, a istovremeno smo svjedoci kako je Uskrsnuće i dalje osnova koja podržava smisao života mnogih ljudi“, kazao je svećenik Ljubo te podsjetio da su učenici ponovno pronašli Isusa pronašli tamo gdje su ga napustili.
„Iz ovoga iskustva proizlazi i Pavlov zaključak koji postaje osnovno pravilo eklezijalnog djelovanja: Doista, predadoh vam ponajprije što i primih (usp., 1 Kor 15,3). Na ovaj način se živi i prenosi kultura života i osnovni događaj naše vjere: Uskrsnuće. I sukladno iskustvu apostola usudim se dodati i sljedeće, baš kao što je svaki od njih bio pozvan prijeći određenu dužinu puta za Krista s jasnim ciljem prenošenja onoga što mu je dano, to je i naša uloga danas. Svaki od nas prelazi daljinu za koju je sposoban (pripremljen), a za ostatak puta tu su i drugi koji su sposobniji i spremni su poći još dalje. Ti strpljivo ide do točke svojih mogućnosti i pazi kako se ne bi preračunao, pa zauzeo mjesto za koje nisi niti spreman, niti imaš za njega potrebnu snagu. Moli Boga da ti udjeli ovu mudrost i da svojim skromnim znanjem i iskustvom preneseš ono što si primio jer svaki od nas je pozvan biti dijelom kulture uskrsnuća koja jednostavno svjedoči: Bog uskrisi Isusa od mrtvih i mi smo tomu svjedoci (usp., Dj 2, 32). To Božje djelo okupilo nas je i danas, kao što kroz povijest okuplja ljude koji smisao života vide unutar 'kulture Uskrsnuća'. Budimo im i dalje svjedoci, sretan i blagoslovljen Uskrs!“, poželio je profesor Zadrić te poželio nadbiskupu Vukšiću sretan Uskrs.
Nadbiskup Vukšić je u svom obraćanju kazao da ga beskrajno raduje što su tu kardinal Puljić, apostolski nuncij Chullikatt, provincijal fra Zdravko i provincijalne poglavarice s. Željka, s. Ana Marija i s. Vinka te svećenici, redovnici, redovnice, bogoslovi i svi nazočni. Rekao je da na taj način nastavljaju „lijepu tradiciju uzajamnog čestitanja uoči dvaju velikih blagdana“.
„Neka dragi Bog blagoslovi naše druženje jer će iz našeg druženja i naše suradnje proizići sigurno i druženje s Gospodinom i svi njegovi blagoslovi. Zahvaljujem Vam za Vaše služenje Crkvi Božjoj u Vrhbosanskoj nadbiskupiji kamo nas je poslala Božja providnost da ovdje budemo njegovi navjestitelji i svjedoci evanđelja. Hvala svima na doprinosu da kraljevstvo Božje raste u srcima ljudi i u ovoj zemlji“, kazao je nadbiskup Tomo koji je zahvalio svećeniku Ljubi za lijepo razmatranje i za lijepu čestitku dodajući da zajedno s nazočnima potpisuje sve što je on kazao.
Osim otpravnika poslova Apostolske nuncijature u Bosni i Hercegovini mons. mons. Javiera Camañes-Forésa i najbližih suradnika nadbiskupa Vukšića u Nadbiskupskom ordinarijatu vrhbosanskom predvođenih generalnim vikarom mons. Slađanom Ćosićem, na čestitanje su, između ostalih, došli: provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Zdravko Dadić, provincijska predstojnica Školskih sestara franjevki Bosansko-hrvatske provincije Prečistog srca Marijina i predsjednica Konferencije viših redovničkih poglavara i poglavarica BiH s. M. Željka Dramac, provincijalna glavarica Služavki malog Isusa Provincije Bezgrješnog začeća BDM s. Ana Marija Kesten, provincijalna glavarica sestra milosrdnica sv. Vinka Paulskog Provincije Majke Divne – Sarajevo s. M. Vinka Bilješko te predstavnice sestara Kćeri Božje ljubavi, Klanjateljica Krvi Kristove i Školskih sestara franjevki Provincije Svete Obitelji te predstavnici raznih crkvenih ustanova i drugi svećenici kao i bogoslovi Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa i Nadbiskupijskog misijskog međunarodnog sjemeništa Redemptoris Mater sa svojim rektorima preč. Zdenkom Spajićem i Micheleom Capassom.
Čestitanje je moderirao glasnogovornik Vrhbosanske nadbiskupije vlč. Dražen Kustura
Izvor: KTA
Objavljeno: 30.3. 2024.