Na Uskrsni ponedjeljak 1. travnja u Župi sv. Ane u Loboru okupilo se na stotine hodočasnika u neobičnim, povijesnim odorama. Riječ je o 23. hrvatskom susretu žudija, čuvara Kristova groba
Foto: Zvonko Ranogajec
To je drugi puta da je taj susret organiziran u kontinentalnom dijelu Hrvatske (nakon prvog susreta u Mariji Bistrici) gdje ta pobožnost nije toliko prisutna kao u Dalmaciji, prenosi IKA. Sudjelovalo je više od 800 skupina iz 29 župa iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine sa svojim župnim stjegovima te su nakon svete mise prodefilirali kroz naselje. Slijedilo je snimanje milenijske fotografije akademskog snimatelja Šime Strikomana te pojedinačno predstavljanje svih skupina sa dramskim prikazima. Čuvari Kristova groba iz priobalnog dijela Dalmacije pretežito su u kostimima rimskih vojnika, oni iz unutrašnjosti Dalmacije sa svojom tradicijskom narodnom nošnjom, dok su skupine iz Hrvatskog zagorja karakteristične po kuburašima. Jedina ženka skupina bile su žene „Čuvarice Isusova grobka“ iz župe sv. Križa iz Ogulina.
Blagdansku misu u prepunoj župnoj crkvi Sv. Ane predslavio je kancelar u Zagrebačkoj nadbiskupiji Marko Kovač u suslavlju domaćeg župnika Tomice Božičeka i više koncelebranata, župnika pristiglih sa žudijama iz Splitsko-makarske nadbiskupije. Propovjednik je između ostalog poručio: „Za mnoge je uskrsnuće Isusovo bilo veliko olakšanje jer su se riješili remetilačkog faktora, i rimski okupatori, i pismoznanci. Velik dio svijeta i danas živi Veliku subotu. Crkva je danas puna onih koji su čuvali Kristov grob. Oni su tada pokazali svoju nepotkupljivost, što je najbolje posvjedočio rimski satnik Longin koji se obratio nakon susreta s Isusovom smrću.“
Župnik Tomica Božiček na kraju je poručio: „Sretni smo da ste se danas ovdje okupili iz cijele Hrvatske i Bosne i Hercegovine i da ste dionici ovog slavlja. Koliko ste odani Kristu govori i masovno pričešćivanje vas čuvara Kristova groba. Pokazali ste svoj odnos prema vjeri, tradiciji i nacionalnoj baštini te ste pravi primjer za naše mlade.“
Izvor: IKA
Objavljeno: 3.4. 2024.