U obraćanju Povjerenstvu UN-a za razoružanje tijekom 78. zasjedanja Opće skupštine koje se održava u New Yorku, stalni promatrač Svete Stolice pri Organizaciji ujedinjenih naroda istaknuo je da oružje stvara nepovjerenje i odvraća resurse
Izvor: Flickr / © UN Photo Joao Araujo Pinto
U obraćanju Povjerenstvu UN-a za razoružanje tijekom 78. zasjedanja Opće skupštine koje se održava u New Yorku, stalni promatrač Svete Stolice pri Organizaciji ujedinjenih naroda istaknuo je da oružje stvara nepovjerenje i odvraća resurse, piše Vatican News.
Nuklearno odvraćanje je iluzija. Jer, umjesto da sprječava sukobe, dostupnost oružja potiče njihovu uporabu i povećava njihovu proizvodnju. Oružje stvara nepovjerenje i odvraća resurse – istaknuo je, citirajući papu Franju, nadbiskup Gabriele Caccia, stalni promatrač Svete Stolice pri Ujedinjenim narodima, u svom govoru Povjerenstvu Ujedinjenih naroda za razoružanje tijekom 78. zasjedanja Opće skupštine koje je u tijeku u New Yorku.
Razoružanje, moralna dužnost
Danas – istaknuo je nadbiskup – negativni učinci širenja, gomilanja i uporabe oružja razoružanje čine moralnom dužnošću, kako bi se od ravnoteže straha prešlo na ravnotežu povjerenja. Međutim, događa se da se iluzorna logika odvraćanja često rabi kako bi se opravdalo nešto što se ne može opravdati, odnosno stalno posjedovanje nuklearnoga oružja čija bi uporaba imala katastrofalne humanitarne i ekološke posljedice.
Temeljni ljudsko dostojanstvo i bratstvo
Na kraju, ponavljajući poticaj svim državama da potpišu Ugovor o zabrani nuklearnoga oružja, napomenuo je da svaki globalni okvir koji regulira razvoj i uporabu novih tehnologija treba biti utemeljen na urođenom dostojanstvu svakog ljudskog bića i na bratstvu koje nas veže. U tom se smislu uklapa i prijedlog Svete Stolice o stvaranju međunarodne agencije za umjetnu inteligenciju, što bi moglo imati mnoge implikacije na upravljanje nuklearnom tehnologijom.
Posebno žene žrtve zločina protiv čovječnosti
Govoreći pak na zasjedanju Opće skupštine posvećenom zločinima protiv čovječnosti, stalni je promatrač istaknuo kako je u novoj konvenciji o tim zločinima potrebno uzeti u obzir "koncept biološkog spola" za definiciju roda – koji je, naprotiv, izostavljen u nacrtu koji se razmatra – ističući ono što je već sadržano u članku 7. Statuta Međunarodnog kaznenog suda. Danas, naime, nijedan izvor koji je Povjerenstvo za međunarodno pravo (ILC) citiralo u prilog navodnom razvoju koncepta roda nije sadržan u obvezujućim globalnim instrumentima. Osim toga, bez jasnoga i zajedničkoga razumijevanja pojma roda u odnosu na biološki spol, države riskiraju kompromitiranje napora da se spriječe i procesuiraju zločini protiv čovječnosti koji nerazmjerno pogađaju žene u usporedbi s muškarcima, kao što su silovanje, ropstvo i prisilna prostitucija – istaknuo je nadbiskup Caccia.
Izvor: RV
Objavljeno: 4.4. 2024.