Početak drugog ciklusa projekta „Briga za zajednički dom“.
Od 26. do 28. travnja 2024. na Ilidži kod Sarajeva održan je prvi modul drugog ciklusa projekta „Briga za zajednički dom“ „Centra za mirovno obrazovanje – CMO“ naslovljen „Ekološka kriza – od globalne do lokalne prijetnje“.
Projekt je prije svega nadahnut ekološkom enciklikom pape Franje „Briga za zajednički dom – Laudato si'“ iz 2015. i njegovom apostolskom pobudnicom o klimatskoj krizi „Laudate Deum“ iz 2023.
U samoj realizaciji prvog modula drugog ciklusa ovog projekta sudjelovalo je 20 učenika iz četiri partnerske srednje škole, i to iz Srednje strukovne škole „Jajce“ iz Jajca, Mješovite srednje škole „Travnik“ iz Travnika, Srednje mješovite škole „Zijah Dizdarević“ iz Fojnice i Srednje škole „Novi Travnik“ iz Novog Travnika. Kao pratitelji učenika, ali i voditelji ekoloških sekcija u svojim školama, u modulu su sudjelovali i profesori_ce Amila Ramić, Gabrijela Marin, Mirko Ljubez & Senad Grabus.
Nakon radionice upoznavanja u petak poslijepodne, kad je s ostatkom tima sve nazočne pozdravio Zdravko Kujundžija, izvršni direktor „Centra za mirovno obrazovanje – CMO“, subotnji program otvorilo je predavanje „Bh. ekološki pokret & najvažnije bh. ekološke borbe“ Vladimira Topića iz banjalučkog „Centra za životnu sredinu“, koji je, baš kao i „Centar za mirovno obrazovanje – CMO“, članica Eko B&H mreže. Na temelju brojnih konkretnih primjera srednjoškolci su se upoznali s najvećim rizicima i opasnostima po okoliš u bh. kontekstu, ali i raznovrsnim načinima borbe za očuvanje bh. prirodnog blaga koje još uvijek uvelike odskače od europskog prosjeka.
Nakon toga je uslijedila projekcija dokumentarca „Pismo – Poruka za našu Zemlju“, koji govori o putovanju pet ekoloških aktivista iz različitih dijelova svijeta na poziv pape Franje u Vatikan da zajedno s njim razgovaraju o njegovoj enciklici „Briga za zajednički dom – Laudato si'“. U popratnoj diskusiji srednjoškolci su produbili svoje uvide o razornim, ali i usko povezanim posljedicama globalne ekološke krize u udaljenim zakucima svijeta, ali i o jedinstvenom načinu na koji religije mogu pridonijeti obuzdavanju globalne ekološke krize.
Nakon poslijepodnevne pauze, koju su srednjoškolci proveli u zajedničkom druženju u predivnim prirodnim krajolicima oko Vrela Bosne, uslijedilo je predavanje „Osnove židovsko & kršćanske ekoteologije“ Alena Kristića na koje se nadovezalo predavanje Rasima Ibrovića „Osnove islamske ekoteologije“. Podsječajući da i sama priroda kao Božja kreacija u okrilju abrahamsko/ibrahimovskih religija predstavlja Božju objavu, pa tako kao božanski dar posjeduje i duhovno-mističnu i teološku dimenziju, predavači su srednjoškolcima približili uvid da zaštita okoliša nije nešto usputno ili pomodarski dodatak nego jedan od glavnih kriterija vjerničke autentičnost i društvenopolitičke odgovornosti u suvremenom svijetu.
Nedjeljni program započeo je predavanjem „Dan ekološkog duga kroz prizmu ekološkog otiska“ Selvire Mašnić koja je moderirala i popratnu radionicu „Potraga za održivim navikama u svakodnevnom život“. Na taj način srednjoškolcima je posredovan šokantan uvid o tome koliko prekomjerno trošimo resurse našeg planeta, ali i spoznaja da svatko od nas svakodnevno i naizgled nebitnim odlukama može izravno utjecati na njegovo očuvanje.
Nakon povratka u svoje škole polaznici_ce prvog modula drugog ciklusa projekta „Briga za zajednički dom“ realizirat će sa svojim nastavnicima i školskim kolegama ekološke aktivnosti posvećene temama religijske ekološke baštine & mudrosti, ekološkog duga & ekološkog otiska, te ciljevima održivog razvoja & održivim životnim navikama u svakodnevnici.
Podsjećamo, projekt „Briga za zajednički dom“ samo je jedan od projektnih programa koji „Centar za mirovno obrazovanje – CMO“ realizira u okviru svog krovnog ekološkog projekta „Pokret za ekološko obraćenje“, čiji je kreator & voditelj Alen Kristić, programski direktor Centra za mirovno obrazovanje – CMO.
Donosi: CMO Dragica Krstanović / RM
Objavljeno: 29. travnja 2024