U nedelju, 26.05.2024. godine,u organizaciji Matice hrvatske , podružnica Vitez i „Udruge za promicanje istine o hrvatskoj povijesti“ održana je tribina pod nazivom „Hrvatske povijesne istine“. Sudionici tribine su bili Igor Vukić, zagrebački novinar i publicist i Tihomir Dujmović, hrvatski novinar, televizijski voditelj i kolumnist.
Piše: Vlatka Mlakić
U prepunoj dvorani Pastoralnog centra Sv. Duha u Novoj Biloj tribinu je otvorila članica ansambla „Lašvanske dive“ i tajnica Hrvatskog kulturnog centra Nova Bila Ilijana Budimir Trupina prekrasnom izvedbom skladbe Meri Cetinić -Zemlja dide mog, uz pratnju profesora Josipa Popovića.
Pozdravni govor je uputio viteški književnik Željko Kocaj koji se ujedno zahvalio novobiljanskom župniku na ustupljenom prostoru i napomenuo da su u tijeku radovi na pripremi „spomen sobe“, trajnoga sjećanja na teška ratna vremena, kada je ovaj prostor „silom prilika“ pretvoren u ratnu bolnicu. Kako je rekao, ovo je razgovor sa dva čovjeka koji se bave poviješću hrvatskog naroda na jedan moderniji način i često izazivaju reakcije i kontroverze. Ono što mu je ostalo u sjećanju čitajući njihove životopise je rečenica Igora Vukića, kada je odgovarao na kritike o svojoj knjizi o Jasenovcu, da je to zapravo poziv na istraživanje i dijalog, da iz sadašnje perspektive utvrdimo da li je ono što su nas učili zaista tako i što je prava istina.
Igor Vukić je naglasio da su njih dvojica predstavnici „Udruge za promicanje istine o hrvatskoj povijesti“ koja je osnovana prije tri godine sa idejom da se istraže sve kontroverze novije hrvatske povijesti iz zadnjih stotinjak godina. Takođe je kazao da je, od ranije, član jedne udruge koja se bavi istraživanjima vezanim za logor Jasenovac, te je autor dviju knjiga i dokumenata koji su pretežno zasnovani na istraživanju fondova Hrvatskog državnog arhiva u Zagrebu i pokazuju što se stvarno događalo u i oko logora Jasenovac. Rezultat rada ove udruge je preko 120 emisija koje se emitiraju na Zagrebačkoj televiziji Z1 , reemitiraju se na prijateljskim televizijama i mogu se vidjeti na internetu.
U emisije dovode stručnjake, povjesničare, a često i sudionike tih događaja.
Tihomir Dujmović se zahvalio na organizaciji i dočeku i objasnio da njegovo porijeklo vodi sa ovih područja, točnije njegov djed je iz Busovače i da to uvijek sa ponosom ističe. Govorio je o nekoliko svojih djela koje spadaju u hrvatske povijesne istine a prva je „Hrvatske novinarske tragedije od 1945. do 1995.“To je jedna jedina knjiga koja je izašla u Hrvatskoj i u svijetu a koja govori o sudbini novinara koji su pisali za vrijeme NDH i to je kasnije proširio na stradanje novinara 1971. godine, za vrijeme Hrvatskog proljeća. U tom periodu 90% hrvatske novinarske scene je ili ubijeno ili protjerano ili zabranjeno, svakakao onemogućeno. Istaknuo je da ne postoji niti jedna zemlja u EU u kojoj je 1945. godine stradalo i ubijeno toliko novinara kao što je u Hrvatskoj, a u periodu do 1971. godine broj, na razne načine stradalih novinara, je oko pet stotina. Za tako mali narod, kao što je hrvatski, to je ogromna brojka i takav „pogrom“ novinarske scene nijedna država nije doživjela. Ovo je ujedno bila i promocija njegova dva djela „Hrvatske povijesne istine 1 i 2“. Prva se bavi istinom o hrvatskim stradanjima nakon 1945. godine, a druga govori o periodu iza 1990. godine. Predgovor knjige je napisao doktor Andrija Hebrang, koji je inače i predsjednik Udruge za promicanje istine o hrvatskoj povijesti. Riječ je o djelima koja su proizašla iz istoimenih emisija Tihomira Dujmovića u kojima je istraživao različite aspekte hrvatske povijesti i razgovarao sa povjesničarima i istraživačima što ovim djelima daje dodatnu težinu.
Znakovito je da je ova tribina održana upravo na ovome mjestu koje je simbol stradanja Hrvata Lašvanske doline u novijoj povijesti i svakako je vrijedno čuti i pročitati ova djela koja doprinose stvaranju jedne potpuno drugačije povijesne istine koja se razlikuje od one koja nam je godinama servirana kao jedina i neupitna.
Vitez, 27.05.2024.
Donosi: RM
Objavlljeno: 27. svibnja 2024