Prigodom Dana državnosti Republike Hrvatske, u organizaciji Veleposlanstva Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici i Papinskog hrvatskog zavoda Sv. Jeronima, 28. svibnja u Hrvatskoj crkvi Sv. Jeronima u Rimu slavljena je misa za Domovinu.
Foto: Jonathan Enrique Mateus López
Misu je slavio tajnik za odnose s državama i međunarodnim organizacijama Državnog tajništva Njegove Svetosti nadbiskup Paul Richard Gallagher. Koncelebrirali su: mons. Petar Rajič, apostolski nuncij u Italiji i San Marinu; preč. Marko Đurin, rektor Zavoda sv. Jeronima; mons. Janusz Błachowiak, mons. Hrvoje Škrlec i vlč. Mario Popović iz Državnog tajništva Svete Stolice; mons. Bruno Lins, zamjenik šefa protokola u Vatikanu; fra Miljenko Šteko, gvardijan Međunarodnog samostana Antonianum; fra Darko Tepert, generalni tajnik za formaciju i studije Franjevačkog reda te 15-ak svećenika koji su na studiju ili službi u Rimu.
Mons. Gallagher svoju je homiliju započeo zahvalom Bogu za dar slobode i mira u Hrvatskoj koji, kako bi se izgradio i očuvao na temeljima istine i pravednosti, jest plod molitve, kako je to zaključio Ivan Pavao II. prilikom svoga prvog apostolskog putovanja Hrvatskoj. Polazeći od evanđeoskog odlomka dodao je kako je "današnje evanđelje dio šireg konteksta u kojem Isus svoje učenike vodi u ispravno razumijevanje svoje osobe i poslanja – od pogrešnog trijumfalističko-političkog razumijevanja do vjere, iskustva kako jedino On može promijeniti ljudsko srce, darujući mu mir od lažnih sigurnosti". Kako je posvijestio na Petrovo pitanje da su oni, njegovi učenici ostavili sve i pošli za Njim, što će dobiti zauzvrat Isus je odgovorio strpljivo znajući da je vjera učenika u procesu rasta, sa svojim usponima i padovima. Mons. Gallagher, citirajući misli Bede Časnog, zaključuje kako biti Isusov učenik ne znači napustiti svoje najmilije, već staviti Boga iznad svega što je privremeno: "Ako se unutar zajednice živi u ljubavi, dakle ne samo za sebe, svaki se osjeća kao „rezultat“ ljubavi svih članova; tako prirodna obitelj biva proširena na veliku zajednicu vjernika". Nadbiskup Gallagher je hrvatski narod preporučio zagovoru Majke Božje od Kamenitih vrata, Sv. Josipu te Bl. Alojziju Stepincu, pozivajući prisutne da mole "Gospodina za milost da Ga stavimo na prvo mjesto u svome životu, bez obzira što to ponekad košta".
Nakon mise zahvalni govor uputila je Tea Zupičić, otpravnica poslova Veleposlanstva RH pri Svetoj Stolici te istaknula kako "za proslavu hrvatskog Dana državnosti u Rimu nema prigodnijeg mjesta od ove prekrasne hrvatske Crkve svetog Jeronima". "Već više od 570 godina, ovo je mjesto naš dom u Rimu, u vjerničkom, nacionalnom, kulturnom, jezičnom i svakom drugom smislu… jer upravo ova zgrada crkve u Rimu na sebi svojstven način simbolizira vezu koju hrvatski narod ima s Katoličkom Crkvom, Svetom Stolicom i rimskim papama, još od 7. stoljeća. Od tada pa sve do danas, hrvatski je narod postojano, nepokolebljivo i neprekinuto svjedočio svoju vjeru i održao svoju vjernost Svetoj Stolici", rekla je pritom dodajući kako "danas slavimo Dan državnosti i dužnost nam nalaže uvijek i iznova zahvaljivati Sv. Ivanu Pavlu II. koji je u presudnom povijesnom trenutku dao snažnu i odlučnu potporu legalizaciji i legitimizaciji hrvatske države pred međunarodnom zajednicom. Hrvatski narod to nikada neće zaboraviti".
Na misi je sudjelovao veliki broj diplomatskih predstavnika. Među njima su bili Jasen Mesić, veleposlanik Republike Hrvatske u Republici Italiji te veleposlanici više od 50 država svijeta koji su akreditirani pri Svetoj Stolici i članovi raznih organizacija povezanih sa Svetom Stolicom. Bile su prisutne također mnoge sestre redovnice, među kojima je bila i s. Fides Babić, vrhovna predstojnica družba Kćeri Milosrđa TSR sv. Franje te također i članovi hrvatske rimske zajednice.
Liturgijsko slavlje animirao je zbor Crkve Sv. Jeronima na čelu s vlč. Matom Žilićem.
Nakon mise druženje je nastavljeno u prostorijama Zavoda.
Donosi: M. Mlađenović, Ž.I., KT
Objavljeno: 29.s vibnja 2024