U povodu početka polugodišnjeg mađarskog predsjedanja Europskom unijom, u bruxelleskoj katedrali svetog Mihaela i svete Gudule u ponedjeljak je služena misa za Europu
FOTO: GLAS KONCILA / PREDSJEDNIK KOMISIJE BISKUPSKIH KONFERENCIJA EU-A (COMECE) BISKUP MARIANO CROCIATA
Misu su slavili budimpeštanski pomoćni biskup Gábor Mohos, bruxelleski nadbiskup Luc Terlinden i apostolski nuncij pri EU-u nadbiskup Noel Treanor. Među brojnim vjernicima bio je mađarski predsjednik Tamás Sulyok, izvijestio je u utorak 2. srpnja Kathpress prenosi IKA.
Biskup Mohos u propovijedi je pozvao na očuvanje kršćanskog naslijeđa Europe i na molitvu za mir na kontinentu, prenosi Kathpress izvješće mađarskih medija. Dijalog, uzajamno osluškivanje i poštovanje dostojanstva i pogleda drugih trebaju pokazivati europski put, poručio je.
Misu za Europu organizirala je Vijeće biskupskih konferencija Europske unije (COMECE) kao što to i obično biva na početku polugodišnjeg predsjedanja.
Biskup Mohos i predsjednik COMECE-a Mariano Crociata prošlog su tjedna u Budimpešti sudjelovali u posjetu ekumenskog izaslanstva potpredsjedniku mađarske vlade Zsoltu Semjénu. Na susretu 24. srpnja s predstavnicima Konferencije europskih Crkvi (CEC), koju čine COMECE i anglikanska, starokatolička, evangelička i pravoslavna zajednica, sudjelovali su i mađarski državni tajnici nadležni za crkvena pitanja.
Susret je bio prigoda za predstavljanje doprinosa kršćanskih zajednica najvažnijim političkim prioritetima mađarskog predsjedanja Vijećem Europske unije, priopćio je COMECE.
Ekumensko izaslanstvo pozdravilo je navođenje posebnog doprinosa Crkava u programu mađarskog predsjedanja Europskom unijom. Izrazilo je i nadu da će strukturni dijalog europskih institucija s vjerskim zajednicama, zapisan u čl. 17 Lisabonskog ugovora, biti ojačan tijekom mađarskog predsjedanja i nakon njega.
U kontekstu sve veće društvene i političke polarizacije u članicama EU-a, biskup Crociata pozvao je predsjedništvo Vijeća Europske unije na „potporu socijalnoj koheziji“.
Širenje reduktivnih ideologija, dezinformacija, populizma, netrpeljivosti prema strancima, radikaliziranja i nasilnog ekstremizma unosi podjele u društva, poručio je. Prema njegovim riječima, među središnje teme spadaju i mirovni napori, zaštita života i uloga obitelji u društvu, kao i pravičan proces proširenja unije na države na zapadnom Balkanu i istočnoj Europi.
Predsjednik CEC-a, grčki pravoslavni episkop Nikitas Loulias, pozvao je pritom na isticanje kršćanskih vrijednosti i naglasio potrebu za mirom i stabilnošću na europskom kontinentu i u svijetu.
„Budući se mir u Europi više ne može smatrati samim po sebi razumljivim, moraju se stalno obnavljati napori konsolidiranja mira na temelju načela istine i pravičnosti i uz puno poštovanje međunarodnog prava“, rekao je episkop Nikitas.
Izvor: IKA
Objavljeno: 3. 7. 2024.