Procesijom sa slikom Gospe Gradovrške i svetom misom na Gradovrhu proslavljen je blagdan Gospe od anđela. Svetu misu je predvodio fra Ilija Alandžak, gvardijan Franjevačkog samostana u Beogradu.
Izvor: Mladen Bosankić
Procesijom kojom franjevci i vjernici tuzlanskog kraja svake godine simbolično prođu put od filijalne crkve u Solini do mjeste gdje se do konca 17. stoljeća nalazio samostan, u petak 2. kolovoza započela je na Gradovrhu proslava blagdana Gospe od anđela, javlja KTA. U procesiji vjernici nose sliku Gospe Gradovrške kao znak vjernosti duhovnim korijenima i svjedočenja vjere koja je u teškim vremenima, zahvaljujući požrtvovnosti gradovrških franjevaca, prenesena na nove naraštaje. Kada su franjevci iz tuzlanskog samostana 2012. godine otkupili zemljište na Gradovrhu, nastupilo je novo vrijeme i prilika za oživljavanje sjećanja i obnavljanje duhovnih veza s vremenom protkanim nevoljama za katolike tuzlanskog kraja, ali isto tako i svjedočenjem vjere u teškim povijesnim okolnostima.
Prije svete mise vjernici su pristupili pokorničkom bogoslužju i ispitu savjesti, a potom je uslijedila ispovijed.
Svetu misu je predvodio fra Ilija Alandžak, gvardijan Franjevačkog samostana u Beogradu. U propovijedi se dotakao važnosti stalnog obraćenja koje je simbolično penjanje na vrhunce, a vjernici su dolaskom u procesiji na Gradovrh uložili trud i napor kako bi se popeli do mjesta gdje je nekada bio gradovrški samostan.
„Mi ne možemo kazati da smo obraćeni, nego smo stalno pozvani na proces obraćenja, stalno se trebamo obraćati, trebamo stalno vjerovati evanđelju – onako kako je to učinila Blažena Djevica Marija“, promišljao je fra Ilija.
U nastavku je govorio o obraćenju svetog Franje i njegovoj želji da u potpunosti živi evanđelje.
„Naš bi dolazak na ovo mjesto trebao biti tako izrečen: 'Ja sam htio biti danas ovdje, ovdje želim danas biti', ali ne samo fizički kao što smo često nazočni na mnogim mjestima, ali nismo duhovno“, naglasio je fra Ilija i dodao kako smo dolaskom na Gradovrh „načinili tjelesni napor, ali bismo trebali otići preobraženi, duhovno ispunjeni i obogaćeni, makar tjelesno opterećeni“. Nastavio je govoriti o obraćenju kao svakodnevnom radu na svom duhovnom životu.
„Kako se budimo i liježemo, tako smo pozvani na obraćenje. Ako smo spremni probuditi duhovnost u našem životu, onda ćemo sigurno biti tražitelji smisla života o kojem govori Sveto pismo. Mi smo danas tražitelji gluposti, počev od medija – tražimo glupost koja nas dodatno zaglupljuje. Trebamo biti tražitelji mudrosti, smisla života koji nije u gluposti i ludosti, nego u trajnom obraćenju i duhovnosti, vjeri i neizmjernom povjerenju u Boga. Povjerenje kakvo je imao sveti Franjo i Blažena Djevica Marija koja je odgovorila na Božji poziv. Nama je današnji blagdan poticaj da odgovorimo na Božji poziv, imajući u očima i srcu zagovor Blažene Djevice Marije, Gospe od anđela. Sveto pismo nam govori da ako tako budemo činili, imat ćemo vječni život. To je poslanje svakog kršćanina, ali i čovjeka, da već u ovome životu Boga upoznamo i zaslužimo vječni život na koji smo pozvani“, zaključio je fra Ilija Alandžak.
Na kraju svete mise je gvardijan fra Željko Nikolić pozdravio svećenike i vjernike i zahvalio im na sudjelovanju u misnom slavlju. Posebnu zahvalu uputio je predvoditelju euharistijskog slavlja i propovjedniku fra Iliji Alandžaku.
Izvor: KTA
Objavljeno: 3. 8. 2024.