Predsjednik Papinske akademije za život nadbiskup Vincenzo Paglia se nakon privatne audijencije kod pape Franje, u četvrtak 8. kolovoza 2024. za Vatican News osvrnuo na sadržaj Malog leksikona o kraju života koji je početkom srpnja objavila Vatikanska izdavačka kuća (LEV).
Foto: Vatican media
Apsolutno protivljenje potpomognutom samoubojstvu i eutanaziji; obrana prava na život svake osobe, posebice najranjivijih; nužna procjena nesrazmjernih postupaka; veća briga za bolesnike; suradnja Crkve i politike u pitanjima o kraju života – neke su od tema sadržanih u novom leksikonu Papinske akademije za život. U njemu se pojašnjavaju pojmovi povezani s etičkim pitanjima u raspravama o kraju života, od eutanazije i potpomognutog samoubojstva do palijativne skrbi i kremiranja.
Kako piše na stranici LEV-a, priručnik je konceptualno strog i koristiti najnovije znanstvene podatke te razumljivim jezikom namjerava razjasniti te pojmove i pojasniti kako ih ispravno koristiti, pomažući onima koji se pokušavaju snaći u tim poteškoćama.
Knjižica od 88 stranica našla se pod povećalom javnosti nakon što su neki mediji njezin sadržaj opisali kao „otvaranje“ Svete Stolice jer, kako su među ostalim naveli, skriva povoljan sud o eutanaziji i potpomognutom ubojstvu.
Zapravo se radi o pojašnjenjima koja imaju uporište u papinskom i crkvenom učiteljstvu posljednjih 70 godina, objasnio je nadbiskup Paglia. Primjerak leksikona uručio je Papi prilikom audijencije u Apostolskoj palači.
Tom prilikom je Sveti Otac zahvalio za rad Papinske akademije za život. Doista, pitanje kraja života je složeno, a Crkva ima bogato učiteljstvo od Pija XII. 1957. do danas – dodao je nadbiskup.
Život treba braniti u cijelosti, a ne samo u nekim dijelovima – nastavio je. Pravo na život mora se posebno braniti, posebno za slabe, radi suprotstavljanja „kulturi bacanja“ koja se skriva iza tvrdnje o samodostatnosti i samostalnosti današnjih muškaraca i žena.
Crkva ponavlja svoje apsolutno protivljenje svakom obliku eutanazije i potpomognutog samoubojstva – istaknuo je predsjednik Papinske akademije za život. To je i moje uvjerenje iako me neki žele natjerati da kažem suprotno – dodao je.
Međutim – ustvrdio je – Crkva također poziva na razmišljanje o tome kako nerazumna tvrdoglavost (terapijska tvrdoglavost) nije izraz medicine i skrbi istinski usmjerenih na pacijenta. Smrt je nažalost dimenzija života. To je neizbježno.
Svakako, nikada ne smijemo skraćivati životni vijek, ali niti na sve načine tvrdoglavo ometati njegov tijek. Krhki smo. I zato moramo paziti jedni na druge – dodao je nadbiskup .
Moramo se mnogo više nego inače zauzeti u praćenju ljudi u posljednjim fazama njihova postojanja, znajući da za nas vjernike smrt nije posljednje riječ! – poručio je među ostalim mons. Paglia, piše Vatican News, prenosi IKA.
Izvor: IKA
Objavljeno: 9. 8. 2024.