Posljednji primjerci velike njorke, čime je ta ptičja vrsta istrijebljena, ubijeni su 3. lipnja 1844. godine. Velika njorka imala je latinsko ime Pinguinus impennis i zapravo je naziv pingvin nastao od njenog imena na jezicima koji su se koristili u sjevernoj i zapadnoj Europi.
Pingvini, koji žive oko Južnog pola, dobili su tek kasnije ime po njoj, jer su europske istraživače izgledom i načinom života podsjećali na velike njorke. Unatoč površnoj sličnosti, pingvini nisu u bliskom srodstvu s velikim njorkama, premda su preuzeli od njih ime. Napomenimo, pingvini žive isključivo na južnoj polutki Zemlje, dok su velike njorke isključivo živjele na sjevernoj.
Velika njorka bila je prilično velikih dimenzija, prosječne visine od 75 do 85 centimetara i težine od oko pet kilograma. Nije mogla letjeti, no bila je izvrstan plivač. Živjela je u velikim kolonijama, s mnogo jedinki koje su se najčešće stiskale jedne uz druge na stijenama. Ljudi su ih uvelike izlovljavali radi paperja, što je dovelo do velikog smanjenja njihovog broja.
Posljednja dva potvrđena primjerka velikih njorki ubijena su na otočiću Eldeyu pokraj Islanda. Taj je otočić sličan strmoj stijeni koja izranja iz mora, a na njemu je nekoć živjela cijela kolonija velikih njorki. Posljednji ubijeni primjerci bili su par koji je imao i izlegnuto jaje, koje je oštećeno prilikom ubijanja roditelja.
-
Dana 3. lipnja 1865. rođen je kralj George (Juraj) V. od Ujedinjene Kraljevine. Upravo za vrijeme njegovog vladanja dosegao je britanski kolonijalni imperij najveći opseg u svojoj povijesti. Naime, oko 1922. Britanci su vladali nad otprilike 33,2 milijuna četvornih kilometara, što je bio ujedno i površinom najveći imperij u čitavoj svjetskoj povijesti (veći čak i od srednjovjekovnog Mongolskog Carstva).
Osim što je bio britanski kralj, George V. ujedno je bio i car Indije, a vladao je i nad područjima današnje Kanade, Australije, Novog Zelanda, Pakistana, Malezije, Šri Lanke i Singapura te nad velikim dijelovima Afrike i Bliskog istoka. Britanski imperij imao je posjede doslovno na svim kontinentima (Europi, Africi, Aziji, Sjevernoj Americi, Južnoj Americi, Australiji i Antarktici).
Kralju i caru Georgeu V. služilo je tijekom njegovog života čak 36 premijera. Osim britanskih, među njima su jednako bili i premijeri Novog Zelanda, Kanade, Australije, Malte, Južne Rodezije, Irske i Malte.
-
Dana 3. lipnja 1991. godine tragično je poginuo bračni par vulkanologa – Katia i Maurice Krafft – kad ih je zahvatio piroklastični tok prilikom vulkanske erupcije. Naime, piroklastični tok naziv je za mješavinu vrućeg plina, prašine i komada kamenja, koja se poput bujice spušta s vulkana pri erupciji. Ta se bujica može spuštati brzinom i do 700 km/h, a ruši sve pred sobom, uključujući kuće i drveće. Temperatura piroklastičnog toka može biti do 1.000 stupnjeva Celzija, pa svako živo biće koje joj se nađe na putu umire od vrućine. Poznati Pompeji i Herkulanej u doba starog Rima stradali su od sličnog piroklastičnog toka.
Katia i Maurice Krafft su promatrali erupciju japanskog vulkana Unzen, kad ih je slučajno zahvatio jedan ogranak piroklastičnog toka. Zbog navedene velike brzine te bujice, gotovo joj je nemoguće pobjeći. Katia i Maurice Krafft pronađeni su mrtvi s oko 5 milimetara pepela na leševima. Taj piroklastični tok ubio je još 41 osobu. Inače, vulkan Unzen nalazi se na najjužnijem japanskom velikom otoku -Kjušuu.
Od ostalih događaja izdvajamo:
- 1607.- Isusovci otvaraju u Zagrebu prvu gimnaziju u Hrvatskoj koja je bila Klasična gimnazija.
- 1944.- Saveznici bombardirali Split: 227 ubijena civila te nekoliko vojnika.
- 2006. - Crna Goraproglasila neovisnost od Srbije nakon što je s njom u nekoliko državnih zajednica provela 88 godina.
Uredio i pripremio: Dražen Janko