icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

Dana 10. srpnja 1866. godine rođen je Ludovico Chigi Albani della Rovere, veliki meštar Reda ivanovaca. Vitezovi ivanovci poznati su i kao hospitalci te kao malteški vitezovi, jer im je sjedište od 16. stoljeća bilo na Malti. Della Rovere bio je 76. po redu veliki meštar Reda ivanovaca, a vršio je tu funkciju od 1931. do 1951. godine, što je uključivalo cijelo razdoblje Drugog svjetskog rata. Tada ivanovci više nisu bili red vitezova-ratnika, već su se bavili prvenstveno zdravstvenom djelatnošću.
Podrijetlom je della Rovere pripadao najuzvišenijim talijanskim aristokratskim obiteljima te je usko povezana s Vatikanom. Obitelj Chigi dala je papu Aleksandra VII., obitelj Albani dala je papu Klementa XI., a obitelj della Rovere dala je čak dvojicu papa. Della Rovere se rodio u gradu imena Ariccia, smještenom nedaleko od Rima. Za velikog meštra Reda ivanovaca izabran je 30. svibnja 1931. godine.
Red ivanovaca posjeduje suverenitet, što znači da je ravnopravan suverenim svjetskim državama. Ipak, od gubitka Malte 1798. godine, taj Red ne posjeduje vlastiti državni teritorij, nego veliki meštar ima sjedište u Rimu. Veliki meštar della Rovere imao je znatnu ulogu jer je vodio Red ivanovaca tijekom Drugog svjetskog rata, kad je postojala velika potreba za humanitarnim djelovanjem malteških vitezova. Nakon tog je rata bio predsjednik međunarodnog odbora za obnovu znamenitog samostana Monte Cassino, koji je u ratu praktički sravnjen sa zemljom.
-
Deseti srpnja 1940. godine uzima se kao početak najvećeg zračnog ofenzivnog pothvata u povijesti – Bitke za Britaniju, tj. pokušaja nacističke Njemačke da osvoji britanske otoke. Hitler je do tog dana već uspio zavladati velikim dijelom Europe. Osvojene su Poljska, Francuska, Danska i Norveška. Međutim, uspjeh u osvajanju uvelike se temeljio na brzopokretnim oklopnim jedinicama na kopnu (tzv. Blitzkrieg). Osvajanje Britanije kao otoka predstavljalo je drugačiji problem.Hitler se do zadnjeg trenutka nadao da će izbjeći rat s Britancima i da će s njima postići sporazum o podjeli interesa u Europi.
Naime, Hitler je radije htio napasti SSSR, a ne lomiti zube na Britaniji, zaštićenoj svojim otočnim položajem. Ipak, s premijerom Churchillom nije se dalo pregovarati, pa je Njemačka na kraju bila prisiljena na rat s Ujedinjenim Kraljevstvom. Budući da Hitler još nije imao strategiju o tome kako prevesti trupe na Englesku obalu, rat je počeo u zraku. Za to je na Njemačkoj strani bila zadužena Luftwaffe, na čelu s Hermannom Göringom. Napadi njemačkih zrakoplova na britanske brodove počeli su u kanalu La Manche. Glavninu njemačkih udarnih zračnih snaga činile su dvije zračne flote (njem. Luftflotte).
Luftflotte 2 bila je pod zapovjedništvom feldmaršala Alberta Kesselringa. Luftflotte 3 bila je pod zapovjedništvom slavnog feldmaršala Huga Sperrlea, poznatog kao zapovjednika Legije Kondor u Španjolskom građanskom ratu. Nijemci će na kraju angažirati preko 2.500 aviona u pokušaju da zadobiju zračnu prevlast nad Britanijom, no Kraljevsko ratno zrakoplovstvo (RAF) im to nikada ne će dopustiti i na kraju će ih prisiliti da odustanu od svih planova invazije.
-
Genijalac iz Smiljana Nikola Tesla rođen je 10. srpnja 1856. godine. U povijesti je ostao upamćen kao jedan od najvećih svjetskih izumitelja, ali istodobno osporavan od konkurencije koja nije shvaćala njegove ideje koje su bile ispred tadašnjeg (a i sadašnjeg) vremena.
Nikola Tesla rođen je u obitelji srpskog podrijetla Otac mu se zvao Milutin Tesla i bio je pravoslavni svećenik, a majka Georgina bila je iz obitelji Mandić, također pravoslavnih svećenika. Tesla se zanimao za svoje podrijetlo, pa se potrudio i istražiti ga. Zaključio je da je hrvatskog plemićkog podrijetla i o tome je sam zapisao: “Drago mi je što me i Hrvati smatraju svojim jer su moji predci hrvatski koljenovići Draganići iz Zadra. Kao hrvatski plemići u 16. stoljeću došli su u Liku i tu ostali. U Liku su moji prapredci došli preko Novog Vinodola. Predci moje majke, Kalinići, također su hrvatski plemići iz Novog Vinodola. Moj pradjed stjecajem okolnosti morao je otići u Bosansku krajinu (Osmanska Hrvatska) i tamo se oženio pravoslavnom djevojkom i prešao na pravoslavlje. On je imao isturene prednje zube pa ga je narod prozvao Tesla prema alatki kojom se obrađuje drvo i otud i moje sadašnje prezime Tesla. To je zapravo nadimak. Moj djed je bio časnik u ličkoj regimenti, a moj otac pravoslavni prota!” Dakle, sam Tesla je smatrao da su njegovi pretci zapravo bili hrvatskog podrijetla, a da su tek kasnije prešli na pravoslavlje i da su ih zbog toga počeli smatrati Srbima. Oko takvog gledišta još postoje nesuglasice među povjesničarima.
Ipak, bez obzira je li Tesla bio Hrvat ili Srbin, važno je da se ponosio s obje nacionalnosti. Uostalom legendarna je njegova rečenica: “Ponosim se srpskim rodom i hrvatskom domovinom”.
Nakon školovanja u Gospiću, Karlovcu, Gracu i Pragu Tesla odlazi u SAD gdje ostaje do kraja života.Njegovi izumi na području elektrotehnike i fizike promijenili su znanost i svakodnevni život. Dok je njegov kolega (i kasniji oponent) Thomas Edison zagovarao istosmjernu struju Tesla je otkrio višefaznu struju i transformator, čime je omogućio jeftino prenošenje električne energije i njezinu masovnu uporabu.Nikola Tesla napravio je još niz izuma koji su zadužili čovječanstvo, a o njima smo već pisali. Spomenuti ćemo da prema nekim autorima veliki dio Teslinih otkrića i izuma je skriven od javnosti u tajnim arhivima CIA-e i NSA.Za kraj kao zanimljivost navesti ćemo činjenicu da je bio otac radiotehnike, ali su za njegova života zasluge na tom području pripisivali Talijanu Marconiju. Nepravda je ispravljena tek 1943. kada je Vrhovni sud SAD-a donio presudu da Tesli pripada primat na polju radiotehnike.
Nikola Tesla preminuo je 1943. godine u New Yorku. Hrvatski sabor je 2014. godine njegov rođendan proglasio Nacionalnim danom Nikole Tesle te danom znanosti, tehnologije i inovacije.

Pripremio: Dražen Janko

Program

16:15 Otajstva svjetla Gospine krunice - mobilni studio Orašje
17:00 Najave i obavijesti (do 23:00) /rođendani, donacije
17:10 Rubrika: Vijesti iz kulture/Snježana Dragić
17:30 Božanski časoslov - Večernja molitva
17:55 Himan Duhu Svetom
18:00 Misa - župa sv.Juraja. Vitez
18:50 Vijesti radio Vatikan
19:15 Rubrika: Upoznajmo Bibliju
19:45 Rubrika: Priča iz dječje Biblije/Martina Zovko
20:00 Venite Adoremus/p.Mato Anić
21:00 Krunica (žalosna otajstva) - Školske sestre franjevke/samostan Presvetog Trojstva, Jajce
21:45 Božanski časosolov - Povečerje

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu